Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední debata kandidátů: Zeman vtipkoval o Lukoilu, Franz básnil

  20:02aktualizováno  21:52
Zahraniční politika, ale i názory na české výrobky či prezidentův vůz dominovaly poslední debatě uchazečů o Hrad. Levicoví rivalové Dienstbier a Zeman pokračovali ve špičkování, Schwarzenberg s pomocí golfové terminologie odmítl, že by jeho vládní působení bylo pro něj handicapem. Čas byl i na hymnu a poezii.

Prezidentští kandidáti v poslední předvolební debatě v Kongresovém paláci (10. ledna 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

V debatě České televize se trochu skákalo z tématu na téma. Řeč přišla na diplomacii, prezidentské projevy, vztah k českým výrobkům, vlastní špatné vlastnosti či financování kampaně. Diskuze probíhala za účasti stovek diváků v pražském Kongresovém centru, v závěru zazněla hymna.

Jiří Dienstbier (ČSSD) pokračoval v trendu posledních dnů a vymezil se vůči levicovému rivalovi Zemanovi a financování jeho kampaně. "Miroslav Šlouf je zřejmě kouzelník s penězi," jmenoval Zemanova dlouholetého blízkého spolupracovníka. "Je to ubohé. Kdyby neexistoval Miroslav Šlouf, pan Dienstbier by neměl o čem mluvit," reagoval na místopředsedu ČSSD expremiér. 

Dienstbier do Zemana rýpl i v okamžiku, kdy jeho konkurent požadoval přísnější majetková přiznání, která se mu nepodařilo prosadit v době jeho vládnutí v letech 1998 až 2002. "Vaším spolupracovníkům by pak toho moc nezbylo," glosoval to Dienstbier s odkazem na aférami bohatou éru opoziční smlouvy.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se bonmotem vysmýkl z dotazu, zda považuje své současné vládní angažmá jako handicap. "V golfu mají nejvyšší handicap ti nejlepší," uvedl.

Vladimír Franz by do příštích prezidentských voleb sjednotil podmínky pro stranické i občanské kandidáty. Jan Fischer nechce opakovat "matematickou perverzi", kterou podle něj předvedlo při kontrole hlasů kandidátů ministerstvo vnitra.

Fotogalerie

Kandidát ODS Přemysl Sobotka považoval za důležité zdůraznit, že český prezident by měl jezdit v českém autě a upřednostňovat české jídlo. Ostatně v podobném duchu vedl i svou kampaň. "Má to svou symboliku. Naše země není velká, dá se to vydržet v Superbu," prohlásil. 

"Těžko posuzuji kvalitu vozů, protože většinou jezdím tramvají nebo chodím pěšky," reagovala Táňa Fischerová a vysloužila si tak potlesk. Zuzana Roithová (KDU-ČSL) zase zmínila, že se nejraději dopravuje na kole (má jich doma prý hned několik).

Jak může prezident podkopat důvěru svého národa? Podlézáním velmocím, míní Zeman. "Když lže a mentoruje," řekl Fischer. Někteří kandidáti uvedli konkrétní příklad. Předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková zmínila omluvu Václava Havla Němcům za poválečný odsun, Dienstbier současnou amnestii Václava Klause.

Poslední vzkaz občanům

Schwarzenberg: Uvědomte si odpovědnost za vlast.
Dienstbier: Přijďte k volbám a pomozte nastartovat změnu.
Franz: Pojďme si naproti a mějme se u toho rádi.
Zeman: Jděte k volbám.
Sobotka: Za Přemyslovců tu bylo dobře, pojďte dostat Přemysla na Hrad.
Fischerová: Volme podle svědomí.
Bobošíková: Kdo nedůvěřuje EU a má rád ČR, nemá jinou volbu, než volit mě.
Fischer: Volte moudře, žije tu spousta moudrých lidí
Roithová: Volte rozumem a srdcem.

Zájemci o prezidentský slov byli zajedno, že by v inauguračním projevu poděkovali voličům za přízeň. "Chtěl bych v něm lidem dát naději a perspektivu, že se tu musí dělat normální a slušná politika," uvedl Fischer. Roithová zvažuje, že by obnovila tradici vánočních projevů. Franz by v projevu našel místo i pro trochu poezie a rovnou odrecitoval báseň Leden se sbírky Karla Tomana Měsíce.

Moderátor diskuse Václav Moravec se pak kandidátů zeptal, jestli se je někdo během kampaně snažil poškodit. Fischerová a Franz zmínili za jeden z faulů žádost části veřejnosti, aby s ostatními kandidáty netříštili síly a raději odstoupili. "Považuji to za finišové loudění. Nemůžu se sebrat a říct lidem, že to dám někomu jinému," argumentoval Franz. 

"Za velký faul a kudlu do zad považuji to, že mě Nečasova vláda nechala tři týdny mimo přímou volbu," připomněla Jana Bobošíková vyřazení od ministerstva vnitra. Zeman si postěžoval na kritický článek ve slovenském deníku SME (více čtěte zde). 

Dienstbier: Sebe zanedbáváme, ostatní státy v EU štveme

Účastníci diskuse se shodli, že česká diplomacie nezanedbává nikoho ze sousedů. "Mohli bychom se ale například inspirovat Polskem, kde výnosy z rozsáhlé privatizace jdou na podporu malého a středního podnikání," uvedla Bobošíková. Podle Dienstbiera zanedbáváme sami sebe a všechny ostatní státy v EU štveme.

Kandidáti dorazili do sálu podle čísel, která jim vylosovala Státní volební komise. Při příchodu je vítal potlesk, někdy i pokřik.

Podívejte se na záznam celé debaty iDNES.cz a MF DNES

V úvodu museli zmínit jednu svoji špatnou vlastnost, kterou by na Hradě museli potlačit. Roithová a Franz zmínili důvěřivost, Fischer zapomnětlivost, Bobošíková perfekcionismus. Fischerová a Schwarzenberg se chtějí vystříhat lenosti, Sobotka kouření, Zeman by prý byl diplomatičtější, Dienstbier méně hodný.

Moderátor se ptal kandidátů i na potíže s financováním jejich kampaní. Všichni se hájili, že mají transparentní financování a důvěryhodné sponzory, byť řada zjištění médií tomu nenasvědčuje. "Dovolte, abych se představil. Jsem ruský agent společnosti Lukoil," začal ironicky Zeman s tím, že informace MF DNES o jeho kampani nejsou pravdivé.

Všech devět kandidátů se ke společné debatě před čtvrtečním večerem sešlo pouze jednou. V úterý se účastnili diskuse iDNES.cz a MF DNES v pražské Národní technické knihovně (o průběhu debaty čtěte zde).

Volební místnosti k první přímé volbě českého prezidenta se otevřou v pátek ve 14 hodin. První den hlasování skončí ve 22 hodin. V sobotu lidé můžou volit od 8 do 14 hodin. Pokud žádný z kandidátů nezíská nad 50 procent hlasů, uskuteční se o dva týdny později druhé kolo.

Podívejte se na sestřih úterní debaty iDNES.cz a MF DNES

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Česko zasáhla vichřice. Nejezdily vlaky, výpadky jsou v dodávkách elektřiny

Kvůli vichřici vyjížděli hasiči v Karlovarském kraji hlavně k popadaným...

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabienne. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily...

Mladí soudci by měli chápat, jaké to je být v roli souzeného, říká Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Podílel se na vzniku Nejvyššího správního soudu a pak stál patnáct let v jeho čele. Na konci září Josef Baxa svůj úřad...

Vichřice skácela obří stožáry s dráty velmi vysokého napětí na Rakovnicku

Na Rakovnicku popadaly tři sloupy vysokého napětí, další tři byly poškozeny....

U Krušovic na Rakovnicku v noci spadlo šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí 110 kV do křižujícího vedení...Najdete na iDNES.cz