Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezidentští kandidáti museli do baru, na univerzitě je nechtěli

  16:13aktualizováno  16:13
Zklamání nad tím, že historie se na školách učí většinou jen do roku 1945, vyjádřil v nedělní debatě prezidentských kandidátů Přemysl Sobotka z ODS. Pikantní je, že debata se měla konat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ale na poslední chvíli to rektor zatrhl, a tak se náhradní místo našlo v jednom z barů v centru Prahy.

Prezidentská debata za účasti Přemysla Sobotky, Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Dlouhého a Jany Bobošíkové. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

"V baru jsem ještě žádnou kampaň nevedl," komentoval to s humorem ekonom Vladimír Dlouhý. V samotné debatě zmínil jednu věc, která by podle něj neměla ve školní výchově chybět. "Měla by se učit orientace ve financích a v politice," řekl prezidentský kandidát.

Přemysl Sobotka zmínil, že ho trápí, jakým způsobem se v českých školách učí historie. "Já jsem se dozvěděl, že se to učí jen do roku 1945 a že trochu chybí výklad historických dat 1948, 1968 a 1989," posteskl si Sobotka před studenty z Národního parlamentu dětí a mládeže, kteří akci pořádali.

Do výuky podle něj patří i takové věci jako úcta ke stáří, to že se při hymně sundavá čepice a že se stojí v pozoru. Sobotka je zklamaný z toho, že si vícekrát všiml, že to někteří lidé nedodržují.

Sociální demokrat Jiří Dienstbier v této souvislosti zavzpomínal na humorný moment z listopadu 1989, kdy policisté na demonstraci zmlátili studenty, což urychlilo pád komunistického režimu. "Vždy, když se začala zpívat hymna, policisté se postavili do pozoru a lidé si tak mohli aspoň trochu oddychnout," řekl studentům Dienstbier. Rebelie proti bývalému režimu se účastnil jako jeden ze studentských vůdců.

Šéfka Suverenity Jana Bobošíková, v debatě prezidentských kandidátů zdůraznila, jaký vidí rozdíl mezi školou a rodinou. "Rodina vychovává, škola učí. Jsou to děje příbuzné, ale různé. Nechci, aby mým dětem škola vštěpovala jakoukoli ideologii," řekla Bobošíková.

Hlasování přítomných studentů o největšího sympaťáka mezi prezidentskými kandidáty dopadlo nerozhodně. Stejný počet hlasů dostali Přemysl Sobotka z ODS a Jiří Dienstbier z ČSSD.

Rektor se ohradil: O debatě jsem vůbec nevěděl

Rektor Univerzity Karlovy prof. Václav Hampl se v pondělí ohradil proti tomu, že by jakkoli zasáhl proti konání debaty prezidentských kandidátů. "Rektor Univerzity Karlovy nejenže konání akce nezatrhl, ale o tom, že se takováto debata údajně má na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy konat, nebyl vůbec informován. To, že debata prezidentských kandidátů měla na Filozofické fakultě proběhnout dnes dementoval i děkan fakulty," uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek.

Konání debaty v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlova avizoval médiím prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka a na svých stránkách o něm informoval i Národní parlament dětí a mládeže. To, že se nakonec debata bude konat jinde, v baru Fusion v Panské ulici, protože si konání akce na univerzitě nepřeje její vedení, iDNES.cz sdělil Sobotkův blízký spolupracovník. To, že akce byla přeložena na jiné místo kvůli nesouhlasu univerzity, iDNES.cz sdělili i organizátoři debaty bezprostředně před jejím konáním. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Okamura varoval před novými pravidly pro azyl. Nestrašte lidi, řekl Babiš

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Hnutí SPD Tomia Okamury si vynutilo, aby Sněmovna přednostně řešila návrh nových azylových pravidel v Evropě. „Máme...

Najdete na iDNES.cz