Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černochová nechce, aby převažovaly mešity. Na debatě žen to jiskřilo

  22:03aktualizováno  22:03
Na unikátní debatě sedmi žen, kandidátek do Sněmovny, bylo největší napětí mezi Janou Černochovou z ODS a Helenou Válkovou, která v Praze kandiduje za ANO. "Naše imigrační politika by neměla být eurohujerská. A nechci, aby tu převažovaly mešity. Ti, kdo tu chtějí žít, musí přijmout naše zvyklosti," řekla Černochová.

Debata Fóra 50 %, které se zúčastnily výhradně ženy, kandidátky do Poslanecké sněmovny. Zprava Jana Černochová (ODS), Kateřina Jechová (Strana zelených), Michaela Marksová Tominová (ČSSD), Daniela Rázková (KDU-ČSL) | foto:  Milan Bureš, MAFRA

"Nevím, čeho se obáváte," oponovala jí Válková. "Jsou to slova, která mi nesedí. Měli jste sedm let, abyste něco udělali," řekla na adresu Černochové při debatě, kterou uspořádalo na pražské Kampě občanské sdružení Fórum 50 %. Tomu jde o vyšší zastoupení žen v české politice.

"Pokud chce u nás někdo žít, je to proces na deset let. To je dost času, aby uměl jazyk. A pokud jde o imigraci, nechci, aby to tu dopadlo jako ve Francii, Velké Británii nebo Německu," hájila Černochová téma, které pojmenovala jako jedno z hlavních, s nímž kandiduje jako trojka na pražské kandidátce ODS do Sněmovny.

U stolu sedělo sedm žen-kandidátek. Černochová a Válková byly od sebe nejdále a to nejen podle vzdálenosti. "Měl by být nějaký limit pro délku vystoupení, jinak tu budeme hodně dlouho," glosovala Černochová, když se obšírně představovala vysokoškolská pedagožka Válková, která jako bezpartijní kandiduje jako dvojka na pražské kandidátce hnutí Andreje Babiše. Válková zase Černochové opakovaně řekla, že její strana už měla dost času předvést, co umí.

Řešily se herny, podpora rodin i sociální bydlení

Každá u pozvaných žen mohla říci, s jakým tématem do Sněmovny kandiduje. "Prosperitu nelze nakoupit na dluh," řekla kandidátka TOP 09 Gabriela Pecková- Za svou prioritu označila zákon o dlouhodobé péči.

Debata žen, kandidátek do Sněmovny. Na snímku zprava Gabriela Pecková (TOP 09),...

Debata žen, kandidátek do Sněmovny. Na snímku zprava Gabriela Pecková (TOP 09), Helena Válková (ANO) a moderátorka Štěpánka Duchková

Pro sociální demokratku Michaelu Marksovou Tominovou je klíčová podpora rodin s dětmi a přijetí zákona o zálohovém výživném, které má ČSSD v programu. Jde o to, že pokud má samoživitel problém dostat alimenty na dítě od bývalého partnera, výživné by zálohově vyplatil stát. A pak by ho vymáhal.

Daniela Rázková, dvojka na pražské kandidátce KDU-ČSL, která vede občanské sdružení Polovina nebe, označila za svou prioritu integraci zdravotně postižených do společnosti. "Je tu řada bariér," prohlásila. Jako druhé téma jmenovala boj proti hazardu. V městské části Praha 12, kde je radní, prosadila nulovou toleranci vůči hracím automatům. A řekla, že by si přála, aby byly výrazně omezeny i v celé zemi.

"Budu usilovat o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Chybí tu zákon o sociálním bydlení a jsem pro regulaci cen vodného a stočného," vyjmenovala Marta Semelová, která v Praze vede kandidátku KSČM, s čím jde do Sněmovny ona. K potřebě zákona o sociálním bydlení se přihlásila i Kateřina Jechová ze Strany zelených.

My jsme trochu za exotky, řekla Marksová Tominová z ČSSD

Řeč došla i na to, jak to ženy mají či nemají v politických stranách těžké. "Politika je pánský klub, který si nastavil pravidla pro sebe," řekla Rázková. Ale pochlubila se, jak může také fungovat politika, když ji vezmou do rukou ženy. "U nás na radnici máme koalici ODS, TOP 09 a Změny pro Prahu 12 s převahou KDU-ČSL. Když se muži k ničemu neměli, domluvily tuto koalici ženy," prohlásila.

Podle Marksové Tominové je pro ženy problém chodit po večerech po politických schůzích. A popsala, jak si připadala, když jako mladá žena vstoupila do ČSSD a přišla na schůzi, kde dominovali starší muži a ženy byly pouze tři. "My jsme tam trochu jako exotky. Jinak v Praze je kandidátka z hlediska zastoupení žen ještě docela dobrá, ale jinde je to hrůza," posteskla si sociální demokratka.

Podle Heleny Válkové se ženy v hnutí ANO neztratí. "My se tam určitě prosadíme bez ohledu na Babišovy mužské ambice," řekla Válková.

"Ženy v politice jsou a je jich dost. U nás v Praze 2 pomalu abychom začali řešit spíš kvótu pro muže," zlehčovala téma starostka Prahy 2 Jana Černochová. A dodala, že ODS má v Praze na prvních pěti místech kandidátky tři ženy a vede ji Miroslava Němcová, která je i kandidátkou strany na premiérku.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz