Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dealerů v uniformě přibývá

  19:49aktualizováno  19:49
Dealer drog v policejní uniformě? Ministerstvo vnitra přiznalo, že policistů, kteří prodávají drogy, přibývá. Jenom za prvních šest měsíců letošního roku inspekce vnitra obvinila šest příslušníků, kteří se zapletli do obchodu s drogami. "Loni i předloni jsme šetřili vždy jen jeden případ. U tohoto druhu kriminality mezi policisty dochází k výraznému nárůstu," prohlásil šéf ministerské inspekce Mikuláš Tomin.
Co si myslíte o práci policie? Vyjádřete se v chatu.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous jeho slova potvrzuje: "Začínáme odkrývat malé ryby bohužel i v řadách policie. A můžu říct, že to číslo začíná opravdu narůstat."

Vedení resortu tvrdí, že nelegální kontakty s drogovými kartely mají výhradně začínající řadoví policisté. "Mohu vyloučit, že by se ke spolupráci s drogovými gangy propůjčil někdo z vedení policie. Naše samočisticí mechanismy by takové lidi odhalily jako první," tvrdí policejní prezident Jiří Kolář.

Ve všech odhalených případech šlo podle Jiřího Zábrodského z Inspekce ministra vnitra o pochůzkáře z hlavního města. "Jsou to hlavně nováčci, kteří sami berou drogy. Jejich dodavatelé je vydírají. Proto musí prodávat," popisuje odhalené případy Zábrodský.

Naposledy kriminalisté zadrželi na přelomu května a června v Praze čtyři ozbrojené muže ve věku 20 až 28 let, podezřelé z výroby a distribuce pervitinu. Vedle bývalých a současných reprezentantů v kulturistice s kontakty na ruský organizovaný zločin zatkli i jednoho pražského policistu.

Policejní prezident Jiří Kolář považuje fakt, že někteří jeho muži jsou "namočeni" do obchodu s drogami, za alarmující. "Z hlediska společenské nebezpečnosti stavím drogové zločiny uvnitř policie hned vedle případů, kdy příslušníci spáchají závažnou násilnou kriminalitu," říká Kolář.

I proto by do konce roku měla policie své příslušníky začít prověřovat, zda nemají problémy s drogami. Zatím podobné kontroly chyběly. "Už při přijímacím řízení se uchazeči budou muset podrobit důkladnému vyšetření. I když si třeba narkomani tři měsíce před pohovorem nic nevezmou, odhalíme je později. Na kontroly budou pravidelně chodit i muži, kteří u policie slouží delší dobu," doplnil Kolář.

Prodejem drog policejní kroiminalita nekončí
Dealerství však není zdaleka jedinou trestnou činností, kterou policisté páchají. Inspekce ministra vnitra za prvních šest měsíců letošního roku obvinila celkem 239 policistů za 369 různých deliktů. Proti stejnému období loňského roku to představuje zvýšení o 84 případů, tedy o téměř 30 procent. Nejčastěji - ve 52 případech - se obvinění policisté podíleli na pojistných podvodech.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse dramatický nárůst nesvědčí o tom, že by kriminalita v řadách policie vzrůstala, ale o tom, že se inspekci stále účinněji daří trestné činy policistů odhalovat.

Policisté nejčastějí zneužívají své pravomoci
Nejčastějším trestným činem se stalo zneužití pravomoci veřejného činitele, které tvoří se 124 případy téměř 34 procent veškeré trestné činnosti policistů.

Policisté se dopustili také 52 pojistných podvodů, zatímco v loňském roce inspekce
zaznamenala jen 34 těchto případů.

Ve 47 případech pak policisté poškodili cizí práva a spáchali i 28 trestných činů v dopravě. Odhaleno bylo také sedm případů úplatkářství.

Podle ředitele ministerské inspekce Mikuláše Tomina klesl proti minulým letům počet důstojníků, kteří se na trestné činnosti podíleli. Vedoucí funkce zastávalo 11 pachatelů, zatímco loni to bylo 15 lidí.

"Počet důstojníků je na nejnižší hodnotě za posledních šest let. Je to signál, že si závadnost kriminality tito příslušníci, kteří vedou ostatní, nejvíce uvědomují," řekl Tomin. Dodal, že více než polovinu trestných činů spáchali policisté mladší 30 let.

Inspekce bude ještě posílena
Odhalováním trestné činnosti ve vlastních řadách a jejím postihováním se policie začala intenzivně zabývat před třemi lety.

Vyhledávání případů se věnují týmy speciálně zaměřené na drogovou problematiku a další trestné činy.

V budoucnu by měla být zřízena i zvláštní skupina pro odhalování hospodářské a finanční kriminality policistů.

Autoři:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

USA otevřely ambasádu v Jeruzalémě, při střelbě v Gaze umírali Palestinci

Při nepokojích na hranicích Izraele a Gazy zemřely desítky Palestinců. (14....

Střelba izraelských bezpečnostních sil na protestující Palestince v Pásmu Gazy si vyžádala 58 mrtvých. Dalších nejméně...

Další z rubriky

Řidič v centru Plzně srazil dvě děti, nejspíš přecházely na červenou

Auto srazilo v centru Plzně dvě děti. Sourozenci pravděpodobně vstoupili do...

Šestadvacetiletý řidič osobního auta odpoledne srazil v centru Plzně dva školáky. Sourozenci pravděpodobně vstoupili na...

Žalobce Zeman podal dovolání proti zproštění Vitáskové obžaloby

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková u Vrchního...

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch Aleny Vitáskové, bývalé předsedkyně Energetického...

Železniční jeřáb se při přepravě mostu převrátil, dva lidé jsou zranění

Zřícený železniční jeřáb v Brtníkách.

V Brtníkách na Šluknovsku se dopoledne převrátil ze svahu železniční jeřáb. Záchranka odvezla do nemocnice dva zraněné....

Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta
Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta

Poctivý štrůdl z domácího těsta se zelím a uzeným masem je ideální pro návštěvy.

Najdete na iDNES.cz