Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dealerů v uniformě přibývá

  19:49aktualizováno  19:49
Dealer drog v policejní uniformě? Ministerstvo vnitra přiznalo, že policistů, kteří prodávají drogy, přibývá. Jenom za prvních šest měsíců letošního roku inspekce vnitra obvinila šest příslušníků, kteří se zapletli do obchodu s drogami. "Loni i předloni jsme šetřili vždy jen jeden případ. U tohoto druhu kriminality mezi policisty dochází k výraznému nárůstu," prohlásil šéf ministerské inspekce Mikuláš Tomin.
Co si myslíte o práci policie? Vyjádřete se v chatu.

Ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous jeho slova potvrzuje: "Začínáme odkrývat malé ryby bohužel i v řadách policie. A můžu říct, že to číslo začíná opravdu narůstat."

Vedení resortu tvrdí, že nelegální kontakty s drogovými kartely mají výhradně začínající řadoví policisté. "Mohu vyloučit, že by se ke spolupráci s drogovými gangy propůjčil někdo z vedení policie. Naše samočisticí mechanismy by takové lidi odhalily jako první," tvrdí policejní prezident Jiří Kolář.

Ve všech odhalených případech šlo podle Jiřího Zábrodského z Inspekce ministra vnitra o pochůzkáře z hlavního města. "Jsou to hlavně nováčci, kteří sami berou drogy. Jejich dodavatelé je vydírají. Proto musí prodávat," popisuje odhalené případy Zábrodský.

Naposledy kriminalisté zadrželi na přelomu května a června v Praze čtyři ozbrojené muže ve věku 20 až 28 let, podezřelé z výroby a distribuce pervitinu. Vedle bývalých a současných reprezentantů v kulturistice s kontakty na ruský organizovaný zločin zatkli i jednoho pražského policistu.

Policejní prezident Jiří Kolář považuje fakt, že někteří jeho muži jsou "namočeni" do obchodu s drogami, za alarmující. "Z hlediska společenské nebezpečnosti stavím drogové zločiny uvnitř policie hned vedle případů, kdy příslušníci spáchají závažnou násilnou kriminalitu," říká Kolář.

I proto by do konce roku měla policie své příslušníky začít prověřovat, zda nemají problémy s drogami. Zatím podobné kontroly chyběly. "Už při přijímacím řízení se uchazeči budou muset podrobit důkladnému vyšetření. I když si třeba narkomani tři měsíce před pohovorem nic nevezmou, odhalíme je později. Na kontroly budou pravidelně chodit i muži, kteří u policie slouží delší dobu," doplnil Kolář.

Prodejem drog policejní kroiminalita nekončí
Dealerství však není zdaleka jedinou trestnou činností, kterou policisté páchají. Inspekce ministra vnitra za prvních šest měsíců letošního roku obvinila celkem 239 policistů za 369 různých deliktů. Proti stejnému období loňského roku to představuje zvýšení o 84 případů, tedy o téměř 30 procent. Nejčastěji - ve 52 případech - se obvinění policisté podíleli na pojistných podvodech.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse dramatický nárůst nesvědčí o tom, že by kriminalita v řadách policie vzrůstala, ale o tom, že se inspekci stále účinněji daří trestné činy policistů odhalovat.

Policisté nejčastějí zneužívají své pravomoci
Nejčastějším trestným činem se stalo zneužití pravomoci veřejného činitele, které tvoří se 124 případy téměř 34 procent veškeré trestné činnosti policistů.

Policisté se dopustili také 52 pojistných podvodů, zatímco v loňském roce inspekce
zaznamenala jen 34 těchto případů.

Ve 47 případech pak policisté poškodili cizí práva a spáchali i 28 trestných činů v dopravě. Odhaleno bylo také sedm případů úplatkářství.

Podle ředitele ministerské inspekce Mikuláše Tomina klesl proti minulým letům počet důstojníků, kteří se na trestné činnosti podíleli. Vedoucí funkce zastávalo 11 pachatelů, zatímco loni to bylo 15 lidí.

"Počet důstojníků je na nejnižší hodnotě za posledních šest let. Je to signál, že si závadnost kriminality tito příslušníci, kteří vedou ostatní, nejvíce uvědomují," řekl Tomin. Dodal, že více než polovinu trestných činů spáchali policisté mladší 30 let.

Inspekce bude ještě posílena
Odhalováním trestné činnosti ve vlastních řadách a jejím postihováním se policie začala intenzivně zabývat před třemi lety.

Vyhledávání případů se věnují týmy speciálně zaměřené na drogovou problematiku a další trestné činy.

V budoucnu by měla být zřízena i zvláštní skupina pro odhalování hospodářské a finanční kriminality policistů.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

GIBS zasahovala kvůli ovlivňování trestních řízení i u pražských advokátů

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů v úterý zasahovala na několika místech v Praze kvůli údajnému ovlivňování...

Manažer vagonky dostal za neodvádění plateb za zaměstnance podmínku

Obžalovaný Pavel Prázný (uprostřed) před soudem.

S podmínkou a peněžitým trestem odešel od lounského soudu Pavel Prázný, bývalý manažer vagonky v úpadku Heavy Machinery...

Chodkyni bez reflexních prvků srazilo na silnici auto, na místě zemřela

Dopravní nehoda se stala na čtyřproudé silnici mezi Chebem a Františkovými...

Tragická nehoda se stala brzy ráno na čtyřproudé silnici nedaleko Chebu. Mladou chodkyni, která na sobě neměla žádné...Najdete na iDNES.cz