Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pesticid DDT zvyšuje riziko Alzheimera, varují vědci. Užíval se i u nás

  17:34aktualizováno  17:34
V minulosti hojně využívaný pesticid DDT zřejmě zvyšuje riziko výskytu Alzheimerovy nemoci. S novým odhalením přišli ve své studii američtí vědci. DDT bylo běžně k dostání i v bývalém Československu jako přípravek na hubení vší.

Zásoby DDT můžeme najít i v roce 2014. Na snímku skládka nebezpečného odpadu v Bělorusku. V mnoha barelech se nachází i DDT. | foto: Profimedia.cz

Profesor Allan Levey z Výzkumného centra Alzheimerovy nemoci v americkém Emory pro server BBC uvedl, že se jedná jednu z prvních studií, která rozpoznala silná environmentální rizika a jejich vliv na Alzheimerovu nemoc. Rozsah těchto vlivů je podle něj mnohem větší, než se doposud vědělo. "Lze to porovnat s vlivem známých genetických predispozicí k Alzheimeru," dodal Levey.

Podle výzkumníků DDT zvyšuje pravděpodobnost, že bude u pacienta diagnostikována Alzheimerova nemoc. Svou teorii zakládají na tom, že pesticid ovlivňuje tvorbu patologických proteinů, které se ukládají v okolí nervových buněk. Ty následně způsobují poškození a následný zánik nervových buněk a jejich spojů. To doprovází úbytek acetylcholinu, který v mozku živočichů funguje jako neurotransmiter.

DDT

Pesticid DDT byl poprvé vyroben v roce 1874 rakouským chemikem Othmarem Zeidlerem. Insekticidní účinky této látky však objevil až v roce 1939 švýcarský chemik Paul Hermann Müller. Od druhé světové války bylo DDT používáno po celém světě zejména jako přípravek na hubení škůdců v zemědělství a likvidaci komárů v tropických zemích. V Africe a Asii tak DDT používali jako látku proti moskytům, kteří přenášejí malárii. V 60. letech 20. století se DDT běžně používalo i v Československu. K dostání bylo i na pultech drogerií, užití našlo zejména v boji proti vším. V roce 1972 bylo používání DDT zakázáno.

Výzkum lékaři prováděli na Rutgers University a Emory University. U 86 lidí, kteří trpí Alzheimerovou nemocí, zkoumali hladinu DDE, látkou, na které se DDT v lidském organismu rozpadá. Nasbíraná data pak porovnávali se vzorky 79 zdravých lidí obdobného věku. U lidí s Alzheimerem podle výsledků naměřili 3,8krát vyšší hladinu DDE, než u zdravých.

Nebezpečný pesticid

Ředitel britského výzkumného institutu Alzheimerovy nemoci Simon Rodley je při interpretaci výsledků studie opatrný. "Je důležité podotknout, že tento výzkum se zabývá DDT, pesticidem, který se ve Velké Británii nepoužívá od 80. let. Tato malá studie sice ukazuje možnou spojitost mezi DDT a Alzheimerovou nemocí, nevíme však, zda výsledky nemohly být ovlivněny dalšími faktory," uvedl Rodley a dodal, že k potvrzení bude potřeba další výzkum.

Výzkumy DDT v minulosti prokázaly, že pesticid narušuje funkci hormonu, který stimuluje vývoj maskulinních charakteristik obratlovců. V roce 2005 to potvrdil článek o zvýšeném výskytu žab, u kterých se jasně nedalo určit pohlaví. O rok později vědci zveřejnili studii o snížení pohyblivosti spermií a zvýšení výskytu defektních spermií u mužů v závislosti na hladině DDT v krvi.

Další výzkumy mimo jiné uvádějí, že DDT u dívek pětkrát zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu. Nebezpečný pesticid se dlouhodobě hromadí v tělech živočichů, takže jeho škodlivým vlastnostem jsou lidé vystaveni i v současnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Rusy naštvalo zneuctění maršála Koněva v Praze. Slaboši, míní poslanec

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Ruská média obšírně informují o posprejování pomníku maršála Koněva v Praze. Dílo vandalů odsoudila ruská ambasáda v...

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili přes sto lidí

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé při útoku v...

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé na severní Sinaji. Oznámila to egyptská agentura MENA....

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz