Ředitel bohnické léčebny Ivan David.

Ředitel bohnické léčebny Ivan David. | foto: ČTK

Dcera zemřela v léčebně, rodina hledá viníka

  • 100
Třicetiletá Věra Musilová, která žila v síťovém lůžku v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích, se tento měsíc udusila vlastními výkaly. Její případ má zatím jediný výsledek: psychiatrická léčebna se podle slov jejího ředitele Ivana Davida bude propříště podobným případům bránit.

"Budeme takové pacienty odmítat s tím, že nejsme na podobné případy zařízeni. Ať si rodiny poradí, jak chtějí," řekl. Což v praxi znamená, že by pacienti zřejmě museli zůstat doma v péči rodiny.

Jiné léčebny však s takovým přístupem nesouhlasí. "V psychiatrii je každý pacient nevyzpytatelný. Nikdy nevíme, co koho přiměje reagovat tak, že bude jíst věci okolo sebe. To bychom pak nesměli přijímat nikoho," říká lékař Maroš Hrinko z psychiatrické léčebny v Dobřanech na Plzeňsku.

Rodina mentálně postižené dívky nyní připravuje žalobu na léčebnu. Domnívá se, že lékaři zanedbali péči. Ivan David odmítá, že by jeho lidé pochybili.

"Naopak. Kontroly u pacientky probíhaly pravidelně, i v noci. Že se dusí, jsme zjistili okamžitě. A personál se zachoval velmi dobře. Čtyři lidé se snažili pacientku resuscitovat," říká.

Česko je přitom kvůli používání síťových lůžek už několik měsíců terčem mezinárodní kritiky. Do boje proti nim se pustila spisovatelka Joanne Rowlingová poté, co si přečetla reportáž z českého ústavu sociální péče v britském deníku.

Podle Ivana Davida však úmrtí pacientky nijak nesouvisí s tím, že byla v síťovém lůžku. "To se prostě přes veškerý pokrok stává, že lidé umírají," tvrdí David.

Sám považuje síťová lůžka za lidštější způsob utlumení pacientů, kteří jsou nebezpeční sobě nebo jiným, než léky nebo izolaci. "Viděl jsem takové holé místnosti izolace v zahraničí a myslím, že pro pacienta je to mnohem horší," obhajuje dvě síťová lůžka, která léčebna v Bohnicích má.

Ministerstvo zdravotnictví do rozhodnutí léčebny v Bohnicích nepřijímat do budoucna podobné pacienty mluvit nechce.

"Je plně na zvážení ošetřujícího lékaře, jaký způsob léčby zvolí či zda pacienta do léčby vůbec přijme," míní náměstek ministra Vladimír Dryml. "Péče o takto těžké pacienty je komplikovaná v celém světě a způsobuje problémy všude," dodává.

"To je sice pravda, ale to přece neznamená, že ty lidi léčit nebudeme," rozhořčuje se Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva, který se případem udušené pacientky zabývá. Podle něj jde situaci řešit i bez sítí. Právě případ udušené Musilové je podle něj ukázkovým příkladem.

"Byla to normální žena, která plavala, jezdila lyžovat a která bohužel jen měla od narození diagnózu mentální retardace. Její stav se zhoršil poté, co jí na podnět lékařů z Bohnic byly změněny léky, které užívala. Začala se chovat jinak. Proč to lékaři nezjistili a neléčili ji?" ptá se Zbyněk Svadba.

"Místo toho ji ostříhali bez konzultace s rodinou, svlékli a dali do sítě." Zatím jediným krajem, který se rozhodl síťová lůžka úplně zrušit, protože jsou podle tamních úředníků nehumánní, je Liberecký kraj.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue