David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG.

David Rusňák, zakladatel finanční skupiny DRFG. | foto: archiv Davida Rusňáka

Kauza úniků ze spisů: sedm návrhů na vazbu, Rusňák opustil ANO

  • 54
Podnikatel a majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák oznámil, že k 20. květnu ukončil členství v hnutí ANO. Rozhodl se tak den poté, co vypovídal na policii kvůli kauze úniků z policejních spisů. Prohlásil také, že ve straně nepůsobil jako aktivní člen a že jeho dar brněnské buňce z roku 2014 nebyl peněžitý.

„Vzhledem k tomu, do jakých souvislostí je tato záležitost uváděna na politické scéně a jak je napadána moje rodina, rozhodl jsem se ke dnešku ukončit své členství v politickém Hnutí ANO 2011, kde jsem stejně nikdy nebyl aktivním členem,“ uvedl majoritní vlastník DRFG Rusňák na webu investiční skupiny.

Doplnil, že je pravda, že brněnské buňce pomohl nepeněžitým darem v roce 2014, dál se však podle něj už věnoval výhradně své práci.

Návrhy na vazbu

Žalobci podali v kauze úniku informací z policejních databází a trestních řízení celkem sedm návrhů na vazbu, rozhoduje o nich brněnský městský soud. ČTK to řekl žalobce Petr Šereda. „O některých už soud rozhodl, ale informaci podáme, až bude rozhodnuto o všech," řekl Šereda.

Vyšetřování, které vede Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou, se týká i elitních policistů a podnikatelů. Mezi dvacítkou stíhaných je kromě podnikatele Davida Rusňáka podle dostupných informací například bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán.

„Toto policejní šetření nemá žádnou souvislost s podnikáním investiční skupiny DRFG. Fungování skupiny a jejích jednotlivých součástí není žádným způsobem narušeno ani ohroženo,“ uvedl Rusňák.

Zároveň potvrdil, že byl policií zadržen, po ukončení výslechu ho policisté propustili.

Případ úniku informací z policejních databází a trestních řízení vyšetřuje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve spolupráci s Národní protidrogovou centrálou. Vyšetřování se týká i elitních policistů a podnikatelů. Mezi dvacítkou stíhaných je podle dostupných informací například bývalý policista Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Michal Ratajský, někdejší důstojník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Miroslav Palán nebo právě David Rusňák (více jsme psali zde).

Rusňáka viní policisté podle zjištění MF DNES z toho, že naváděl ke zneužití pravomoci úřední osoby a účastnil se neoprávněného přístupu k počítačovým systémům.

Rusňák je řadovým členem brněnské ANO. Je zetěm náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, Rusňákova manželka je brněnskou radní. Před několika dny Schillerovou navrhlo ANO na ministryni financí, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale její nominaci odmítl.

Šéf ANO Andrej Babiš už nařídil jihomoravské organizaci hnutí, aby vrátila sponzorský dar od Rusňáka a podala návrh na jeho vyloučení z ANO. Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) ale oznámil, že navrhne pozastavení členství Rusňáka v hnutí, než se případ úniků z policejních spisů vyřeší. Rovněž vrácení daru by zvážil až ve chvíli, kdy se případně prokáže vina podnikatele. Ctí presumpci neviny, uvedl (více čtěte zde).

Investiční skupina DRFG vznikla v Brně v roce 2011. Cílem skupiny je zhodnocovat kapitál prostřednictvím investic do majetkových podílů v perspektivních společnostech a projektech, hlavně v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství. Je významným partnerem hokejové Komety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video