Rath prodává podíl v roudnické hospodě manželce. Účelový převod, říká bratr

  17:01aktualizováno  17:01
Nepravomocně odsouzený exhejtman David Rath převádí svůj podíl v hospodě v Roudnici nad Labem na firmu své ženy. Jeho bratr, se kterým se pře o dědictví, to považuje za účelový krok. Soud v Rathově korupční kauze už podíl za statisíce nemůže zabavit.

David Rath na snímku z 30. července 2018 | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

David Rath ve své senátní kampani rád vypráví o vztahu k Litoměřicku, kde kandiduje. Jeho rodina vlastní hospodu v Roudnici nad Labem a on tam podle svých slov trávil dětství.

MF DNES zjistila, že paradoxně právě v těchto dnech se Rath svého třetinového podílu v hospodě zbavuje. Převádí ho na firmu své manželky Czech Clinic. To je důležité i pro jeho kauzu. Pokud už nebude dům spoluvlastnit, nebude jednoduché mu ho zabavit a použít na uhrazení škody. Nejde zdaleka o první Rathův podobný převod.

Hospoda Na Růžku je vyhlášenou pivnicí. Rath ji vlastní formálně společně se svým zesnulým otcem (dědictví nebylo ještě vypořádáno) a bratrem Michalem.
V těchto dnech se ale objevila v katastru nemovitostí listina, podle které Rath svou třetinu nemovitosti převádí na Czech Clinic.

Fotogalerie

Řízení na katastru bylo zahájeno 29. srpna a ještě neskončilo. Rath vysvětluje převod tak, že sám by neměl peníze na opravu domu. „Ta firma má kromě zdravotnictví aktivity i v oblasti realit. Vydělává nějaké finanční prostředky a je schopná řešit opravy domu i přes úvěr, zatímco já nemám peníze. V situaci, kdy mi hrozí až osm let ve vězení, by ten dům mohl spadnout,“ uvedl s tím, že třetinu domu prodal řádově za statisíce korun. Přesnou částku uvést nechtěl. 

„Na zabavení majetku měli žalobci sedm let, ale tento podíl nestál nikomu za to, aby se jím zabýval. Kdybych to odkláněl kvůli soudu, udělal jsem to už dávno,“ doplnil Rath. 

Sám dodal, že jinak už prakticky žádné nemovitosti nevlastní. Teoreticky může zdědit ještě otcovu třetinu domu. „Dál mám už jenom zlomkový podíl v rodinné chalupě na Českolipsku,“ uvedl Rath.

Spor o dědictví pokračuje u soudu v prosinci

Exhejtman byl u středočeského soudu v červnu už podruhé odsouzen za korupci na osm a půl roku do vězení. Nepravomocný verdikt ukládá Rathovi také uhradit škodu 21 milionů korun, což je tak veliká částka, že by kvůli trestu mohl exhejtman přijít o dům v Roudnici, kdyby ho stále vlastnil. 

Spoluvlastník roudnické hospody Michal Rath se o prodeji dozvěděl až od redakce. „Myslím, že jde o účelový převod a není to poprvé. Bratr se domnívá, že poté už mu majetek nikdo nezabaví,“ odpověděl Michal Rath, který se s Davidem o dědictví soudí.

Do vězení David Rath ale hned tak nepůjde, protože odvolací řízení ještě nezačalo. „Odvolání se spisem zatím vrchnímu soudu nebylo předloženo,“ sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Další soudní stání ve sporu o dědictví se koná v prosinci. 

Rath už v roce 2015 firmě Czech Clinic své ženy prodal za pouhý milion korun byt na pražských Petřinách. Tři vlastnické podíly na domech v Hostivici mu zajistila policie na začátku kauzy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Okamura se brání. Jeho jménem přišla poslancům nabídka sushi se slevou

Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura

Na poslance čekalo velké překvapení. Elektronickou poštou jim přišla speciální vánoční nabídka. Mohou si prý od šéfa...

Opozice žádá Hamáčka, ať nedrží vládu, když bude v jejím čele Babiš

Šéfové pěti opozičních stran vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby v případě...

Pětice opozičních stran společně vyzvala předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby přehodnotil podporu vládě, v jejíž čele je...

Minimální mzda bude opět vyšší, od ledna vzroste na 13 350 korun

Ministryně práce Jana Maláčová přichází na zasedání tripartity v Praze...

Minimální mzda vzroste od ledna o 1 150 korun na 13 350 korun, rozhodla v úterý vláda. Ministryně práce a sociálních...

Najdete na iDNES.cz