Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath se vrátil do soudní síně. Úkol zní dostat mě do tepláků, bědoval

  7:22aktualizováno  14:25
Bývalý středočeský hejtman David Rath se v úterý dopoledne vrátil před soud, který řeší jeho korupční kauzu. Při příchodu řekl, že o výsledku je rozhodnuto a probíhá pouze „divadlo“. Možné nové skutečnosti týkající se případu přednese Rath nejspíš ve středu.

Loni na podzim jednání přerušily námitky advokátů na podjatost soudce Roberta Pacovského a jeho senátu. Pokus o odstavení soudce však nevyšel. Justice rozhodla, že Pacovský ani senát podjatí nejsou.

Krajský soud v Praze má nyní na „Rathův“ případ vyčleněno šestnáct jednacích dní. Soudce na začátku oznámil, že obžalovaní budou mít možnost doplnit výpovědi o nové skutečnosti, čehož hodlá využít i Rath. Pacovský však upozornil, že jim senát nedovolí rekapitulovat celý proces. Soudce také zopakoval, že se během líčení nebudou znovu provádět všechny důkazy.

Fotogalerie

Jako první využil možnost doplnit svoji výpověď jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák. Řehák tvrzení v obžalobě odmítl. Nabídl i zprávu auditora, jež má dokázat, že z účtů nevybíral miliony na údajné úplatky.

Z dvou lavic obsazených advokáty se v průběhu jeho řeči ozývaly námitky kvůli tomu, že Pacovský směřoval Řeháka pouze k doplnění nových důkazů. Obhájci protestovali, že soudce tím upírá obžalovaným možnost se vyjádřit.

Taktiku Rath prozradit nechtěl. Byla by to převařená polévka

Po něm hovořil bývalý manažer Konstruktivy Branko Tomáš Mladý, jenž rovněž obžalobu odmítl. Jeho výpovědí úterní jednání skončilo. Ve středu proběhne výslech znalce.

A prostor pro přednes svých návrhů zřejmě dostane i Rath. O čem bude mluvit, nechtěl předem prozradit. „Počkejte si na zítra, takhle by to byla převařená polévka,“ vysvětlil bývalý poslanec novinářům po skončení jednání.

Předchozí jednání opanoval obžalovaný exposlanec zhruba dvanáctihodinovým monologem o podjatosti soudce Roberta Pacovského. Spekuloval například o jeho problémech s alkoholem, o tom, že mu proces rozvrátil rodinné vztahy nebo o politických tlacích na soudce. Rovněž před Pacovského položil deset tisíc korun v hotovosti – tolik činily náklady na soudní řízení kvůli neúspěšné žalobě Ratha na soudce.

Jelikož exhejtman nerespektoval pokyny soudu, Pacovský mu odebral slovo. Následovaly námitky na podjatost od Ratha i většiny obhájců ostatních obžalovaných, což obnovený proces na více než čtyři měsíce přerušilo. Podjatost vyloučil sám Pacovského senát a pražský vrchní soud zamítl stížnosti obžalovaných.

„Dostat Ratha do tepláků“

Někdejšího poslance sociální demokracie to nepřekvapilo. „Úkol zní jasně: dostat Ratha do tepláků,“ prohlásil při příchodu. Je přesvědčen, že Pacovský ho chce uznat vinným. „Sehraje se divadlo pro veřejnost, ale už je rozhodnuto,“ uvedl.

Naopak státní zástupce Petr Jirát zamítnutí stížností přivítal. „I vrchní soud řekl doktoru Rathovi, že dělá obstrukce a je drzý na senát,“ přiblížil obsah rozhodnutí.

Právě soudce Pacovský z Krajského soudu v Praze Ratha v roce 2015 nepravomocně potrestal 8,5 lety vězení za údajné přijímání úplatků a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Jenže odvolací vrchní soud rozsudek zrušil s tím, že klíčové odposlechy nelze v řízení použít. Avšak opačný názor následně vyslovil Nejvyšší soud, důkazy v podobě nahrávek tak u krajského soudu obstojí.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Z nádrže v pražských Stodůlkách policie vylovila utonulého muže

Kolemjdoucí našli v nádrži v pražských Stodůlkách mrtvého plavce

V retenční nádrži v Praze-Stodůlkách našli ráno kolemjdoucí tělo mrtvého muže. Policie vyloučila násilnou smrt. Muž si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz