Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath se vrátil do soudní síně. Úkol zní dostat mě do tepláků, bědoval

  7:22aktualizováno  14:25
Bývalý středočeský hejtman David Rath se v úterý dopoledne vrátil před soud, který řeší jeho korupční kauzu. Při příchodu řekl, že o výsledku je rozhodnuto a probíhá pouze „divadlo“. Možné nové skutečnosti týkající se případu přednese Rath nejspíš ve středu.

Loni na podzim jednání přerušily námitky advokátů na podjatost soudce Roberta Pacovského a jeho senátu. Pokus o odstavení soudce však nevyšel. Justice rozhodla, že Pacovský ani senát podjatí nejsou.

Krajský soud v Praze má nyní na „Rathův“ případ vyčleněno šestnáct jednacích dní. Soudce na začátku oznámil, že obžalovaní budou mít možnost doplnit výpovědi o nové skutečnosti, čehož hodlá využít i Rath. Pacovský však upozornil, že jim senát nedovolí rekapitulovat celý proces. Soudce také zopakoval, že se během líčení nebudou znovu provádět všechny důkazy.

Fotogalerie

Jako první využil možnost doplnit svoji výpověď jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák. Řehák tvrzení v obžalobě odmítl. Nabídl i zprávu auditora, jež má dokázat, že z účtů nevybíral miliony na údajné úplatky.

Z dvou lavic obsazených advokáty se v průběhu jeho řeči ozývaly námitky kvůli tomu, že Pacovský směřoval Řeháka pouze k doplnění nových důkazů. Obhájci protestovali, že soudce tím upírá obžalovaným možnost se vyjádřit.

Taktiku Rath prozradit nechtěl. Byla by to převařená polévka

Po něm hovořil bývalý manažer Konstruktivy Branko Tomáš Mladý, jenž rovněž obžalobu odmítl. Jeho výpovědí úterní jednání skončilo. Ve středu proběhne výslech znalce.

A prostor pro přednes svých návrhů zřejmě dostane i Rath. O čem bude mluvit, nechtěl předem prozradit. „Počkejte si na zítra, takhle by to byla převařená polévka,“ vysvětlil bývalý poslanec novinářům po skončení jednání.

Předchozí jednání opanoval obžalovaný exposlanec zhruba dvanáctihodinovým monologem o podjatosti soudce Roberta Pacovského. Spekuloval například o jeho problémech s alkoholem, o tom, že mu proces rozvrátil rodinné vztahy nebo o politických tlacích na soudce. Rovněž před Pacovského položil deset tisíc korun v hotovosti – tolik činily náklady na soudní řízení kvůli neúspěšné žalobě Ratha na soudce.

Jelikož exhejtman nerespektoval pokyny soudu, Pacovský mu odebral slovo. Následovaly námitky na podjatost od Ratha i většiny obhájců ostatních obžalovaných, což obnovený proces na více než čtyři měsíce přerušilo. Podjatost vyloučil sám Pacovského senát a pražský vrchní soud zamítl stížnosti obžalovaných.

„Dostat Ratha do tepláků“

Někdejšího poslance sociální demokracie to nepřekvapilo. „Úkol zní jasně: dostat Ratha do tepláků,“ prohlásil při příchodu. Je přesvědčen, že Pacovský ho chce uznat vinným. „Sehraje se divadlo pro veřejnost, ale už je rozhodnuto,“ uvedl.

Naopak státní zástupce Petr Jirát zamítnutí stížností přivítal. „I vrchní soud řekl doktoru Rathovi, že dělá obstrukce a je drzý na senát,“ přiblížil obsah rozhodnutí.

Právě soudce Pacovský z Krajského soudu v Praze Ratha v roce 2015 nepravomocně potrestal 8,5 lety vězení za údajné přijímání úplatků a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Jenže odvolací vrchní soud rozsudek zrušil s tím, že klíčové odposlechy nelze v řízení použít. Avšak opačný názor následně vyslovil Nejvyšší soud, důkazy v podobě nahrávek tak u krajského soudu obstojí.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...Další z rubriky

Kvůli tendru na nemocnici v Náchodě navrhla policie obžalovat dva lidi

Sídlo Krajského úřadu v Hradci Králové

Po téměř dvouletém vyšetřování navrhli kriminalisté obžalovat dvě osoby kvůli ovlivňování zakázky na přestavbu...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Přírodní koupaliště v Kytlicích, na které ze břehu dohlíží velký vodník.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Řidič do něčeho vrazil, domů dovezl sele divočáka zaklíněné v nárazníku

Muž po zaparkování u domu zjistil, že mu v nárazníku uvízlo sele divočáka.

Kladenská městská policie řešila v úterý večer kuriózní případ. Strážníkům totiž zatelefonoval řidič, který po...Najdete na iDNES.cz