Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath se vrátil do soudní síně. Úkol zní dostat mě do tepláků, bědoval

  7:22aktualizováno  14:25
Bývalý středočeský hejtman David Rath se v úterý dopoledne vrátil před soud, který řeší jeho korupční kauzu. Při příchodu řekl, že o výsledku je rozhodnuto a probíhá pouze „divadlo“. Možné nové skutečnosti týkající se případu přednese Rath nejspíš ve středu.

Loni na podzim jednání přerušily námitky advokátů na podjatost soudce Roberta Pacovského a jeho senátu. Pokus o odstavení soudce však nevyšel. Justice rozhodla, že Pacovský ani senát podjatí nejsou.

Krajský soud v Praze má nyní na „Rathův“ případ vyčleněno šestnáct jednacích dní. Soudce na začátku oznámil, že obžalovaní budou mít možnost doplnit výpovědi o nové skutečnosti, čehož hodlá využít i Rath. Pacovský však upozornil, že jim senát nedovolí rekapitulovat celý proces. Soudce také zopakoval, že se během líčení nebudou znovu provádět všechny důkazy.

Fotogalerie

Jako první využil možnost doplnit svoji výpověď jednatel firmy Hospimed Jindřich Řehák. Řehák tvrzení v obžalobě odmítl. Nabídl i zprávu auditora, jež má dokázat, že z účtů nevybíral miliony na údajné úplatky.

Z dvou lavic obsazených advokáty se v průběhu jeho řeči ozývaly námitky kvůli tomu, že Pacovský směřoval Řeháka pouze k doplnění nových důkazů. Obhájci protestovali, že soudce tím upírá obžalovaným možnost se vyjádřit.

Taktiku Rath prozradit nechtěl. Byla by to převařená polévka

Po něm hovořil bývalý manažer Konstruktivy Branko Tomáš Mladý, jenž rovněž obžalobu odmítl. Jeho výpovědí úterní jednání skončilo. Ve středu proběhne výslech znalce.

A prostor pro přednes svých návrhů zřejmě dostane i Rath. O čem bude mluvit, nechtěl předem prozradit. „Počkejte si na zítra, takhle by to byla převařená polévka,“ vysvětlil bývalý poslanec novinářům po skončení jednání.

Předchozí jednání opanoval obžalovaný exposlanec zhruba dvanáctihodinovým monologem o podjatosti soudce Roberta Pacovského. Spekuloval například o jeho problémech s alkoholem, o tom, že mu proces rozvrátil rodinné vztahy nebo o politických tlacích na soudce. Rovněž před Pacovského položil deset tisíc korun v hotovosti – tolik činily náklady na soudní řízení kvůli neúspěšné žalobě Ratha na soudce.

Jelikož exhejtman nerespektoval pokyny soudu, Pacovský mu odebral slovo. Následovaly námitky na podjatost od Ratha i většiny obhájců ostatních obžalovaných, což obnovený proces na více než čtyři měsíce přerušilo. Podjatost vyloučil sám Pacovského senát a pražský vrchní soud zamítl stížnosti obžalovaných.

„Dostat Ratha do tepláků“

Někdejšího poslance sociální demokracie to nepřekvapilo. „Úkol zní jasně: dostat Ratha do tepláků,“ prohlásil při příchodu. Je přesvědčen, že Pacovský ho chce uznat vinným. „Sehraje se divadlo pro veřejnost, ale už je rozhodnuto,“ uvedl.

Naopak státní zástupce Petr Jirát zamítnutí stížností přivítal. „I vrchní soud řekl doktoru Rathovi, že dělá obstrukce a je drzý na senát,“ přiblížil obsah rozhodnutí.

Právě soudce Pacovský z Krajského soudu v Praze Ratha v roce 2015 nepravomocně potrestal 8,5 lety vězení za údajné přijímání úplatků a manipulování s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Jenže odvolací vrchní soud rozsudek zrušil s tím, že klíčové odposlechy nelze v řízení použít. Avšak opačný názor následně vyslovil Nejvyšší soud, důkazy v podobě nahrávek tak u krajského soudu obstojí.

V korupční kauze je 11 obžalovaných, policie je pozatýkala v květnu 2012. Zbylými stíhanými jsou stavební manažeři a jednatelé zdravotnických společností. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Opilý řidič kontroloval mobil, auto se skutálelo k frekventované silnici

Auto se skutálelo směrem k frekventované silnici.

Svitavští policisté vyšetřují, proč boural osmadvacetiletý řidič u frekventované silnice směrem na Litomyšl. Důvody...

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Odvolací soud nejspíš zrušil verdikt v kauze Studénka, jednal neveřejně

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Ani po deseti letech od železniční tragédie ve Studénce na Novojičínsku, při které zemřelo osm cestujících a zranilo se...Najdete na iDNES.cz