Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: David Rath sobě, příběh o vládnutí s komunistickým krytím

  14:48aktualizováno  14:48
Davida Ratha dali do vazby. Prý by podle mínění soudce mohl ovlivňovat svědky, uprchnout nebo pokračovat v trestné činnosti. Rozuměj: mohl by dál sbírat krabice s penězi/vínem. Tragikomický konec hejtmana-samovládce.

Nechcete-li dělat závěry z jednoho Ratha, můžeme si vzít další příklady z novodobé historie, které dokážou, že takzvaná samovláda škodí našemu zdraví. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Hejtmana, který si do poslední chvíle pochvaloval, jak se to v tom jeho kraji sociální demokracii s tichou podporou komunistů krásně vládne. Pro připomenutí nabízím pár Rathových zásadních pouček, jak je v březnu zachytil kolega při jejich společném rozhovoru.

"Varianta, kterou jsme zvolili ve Středočeském kraji, je nejlepší. To znamená, pokud by ČSSD a KSČM měly nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně, ČSSD by požádala komunisty o podporu či toleranci vlády."

"Musím říct, že za ty téměř čtyři roky si podporu komunistů naší krajské radě nemohu vynachválit. Chovají se slušně, korektně. U žádného jejich požadavku jsme nemuseli říct: To nejde, to se zbláznili."

Fíkový list od komunistů

Dodávám: bodejť by krajská rada ČSSD komunistům v jejich "korektních" požadavcích tu a tam nevyhověla. Bylo to vykoupeno krásnou zdí, kterou soudruzi Rathovi dělali, aby si mohl v kraji dělat, co chtěl.

Když si usmyslel vyházet lidi z vlivných pozic a dosadit tam své, udělal to. Když chtěl ze své Hostivice udělat pomalu krajské město, kam tečou velké dotace a buduje se nové gymnázium, stalo se. Když chtěl z rozpočtu kraje vyplácet miliony, aby mohly děti voličů jezdit zdarma do škol (a pak chybělo na opravu silnic), nebyl problém. Stejně jako když chtěl investovat miliardy, i z evropských dotací, do stavebních úprav krajských špitálů, aby... Však už to z policejních informací znáte.

Ale pozor, tohle není jen příběh o jednom politikovi, který podle policejního obvinění neudržel svou nenasytnost na uzdě a začal si hrabat pro sebe a rodinu.

Tohle je příběh o neomezeném vládnutí, respektive vládnutí s komunistickým krytím neomezeným. A je dobré mít se na pozoru, protože podobný model sociální demokracie potichu zvažuje i na úrovni celostátní. To znamená: vládneme sami, i když nemáme většinu ve Sněmovně, chybějící hlasy nám z nevládních lavic půjčují komunisté, po dvaadvaceti letech odstavených od moci pořádně vyhladovělí a vděční i za pár "suchých kůrek". Jak říkal Rath, "chovají se slušně, korektně..."

Ty prokleté krabice s penězi

Nechcete-li dělat závěry z jednoho Ratha, můžeme si vzít další příklady z novodobé historie, které dokážou, že takzvaná samovláda škodí našemu zdraví, obrazně řečeno. Poměry a mravy v zemi, případně kraji, upadají. To, za co by se slušný člověk styděl, se děje běžně, a ještě se to omlouvá jako něco normálního.

Vzpomeňte si na dobu vládnutí Miloše Zemana. Vím, dneska se prezentuje jinak. Jako hodný strýček z Vysočiny, který přijíždí zachránit přímou prezidentskou volbu, protože jinak bychom snad z nouze o ostatní relevantní kandidáty upadli do zoufalství.

Ale v dobách před deseti dvanácti lety to byla jiná třída. V roce 1998 upekl společně se svým rivalem z ODS Václavem Klausem opoziční smlouvu (vládu s koaličními partnery nebyl schopen sestavit ani jeden z nich a spolu vládnout nemohli), rozdělili si role: já vládnu, ty mi děláš opozici. A na čtyři roky bylo vystaráno. Do ministerských a úřednických pozic se dostali lidé, kteří neměli své mocenské a majetkové choutky pod kontrolou, a nikdo s nimi nic nenadělal.

Velmi dobře si pamatuju, jak jsme s kolegyní Slonkovou popisovali řádění Zemanových poradců v čele se Šloufem, zasahující dokonce i do práce protikorupční policie. A od premiéra Zemana jsme se dozvídali, že jsme hyeny a tupci, co ničemu nerozumí. A nic se nedělo. Nebo když jsme se zajímali o to, jak Karel Srba, tajemník ministra zahraničí Kavana, přišel k milionovému majetku, a dostalo se nám tehdy oné legendární odpovědi o nalezené krabici od bot plné peněz (malá vsuvka: David Rath se drží stylové rekvizity). Případ Srbovy nezkrocené nabubřelosti tehdy vyvrcholil objednáním vraždy mé kolegyně.

Úpadek moci neboli zblbnutí

Zkrátka: jakmile má ten, kdo vládne, pocit, že může všechno, je zle. Nikdo ho neomezuje, nikdo ho nekontroluje, nikdo ho v dobrém slova smyslu neprovokuje. To bývá jev spojený jen s koaličním vládnutím. Trojice Nečas - Kalousek - Bárta by mohla vyprávět!

Nejde jen o úskalí menšinového vládnutí s čísi podporou, na což doplatil Rath. Takový Pavel Bém, volební ročník 2006, to byl taky borec. Vítěz, který bral vše. Žádného partnera v Praze jeho ODS nepotřebovala. A ty konce s mazánkem a kolibříkem na drátě už všichni známe... Někdo tomu říká degenerace moci, někdo hezky česky - zblbnutí.

Pro všechny příští vládce, včetně ČSSD, která s tichou podporou komunistů stále koketuje, budiž Rathův a Bémův případ mementem. Je dostatečně prokázáno, že rovnice "vládnu sám = jsem nejlepší" v praxi neplatí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...Najdete na iDNES.cz