Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Data z úřadu práce ležela u popelnic

  19:21aktualizováno  19:21
Seznamy nezaměstnaných z Úřadu práce v Ostravě se jmény a rodnými čísly se volně povalovaly kolem poloprázdných kontejnerů poblíž tohoto úřadu v Žerotínově ulici. Objevil je tam v pondělí čtenář MF DNES a doručil je redakci.

Muž si ale nepřál zveřejnit své jméno. "Byly tam ještě dubnové doručenky s podpisy klientů a údaji o ostravských firmách, ale ty jsem nebral. Byly příliš mokré," doplnil.

"Mimo úřad se dostalo několik pracovních listů s údaji o evidovaných klientech nedbalostí jednoho člověka. Po konkrétním viníkovi pátráme a bude samozřejmě potrestán v souladu s pracovněprávními předpisy," uvedla mluvčí úřadu práce Svatava Baďurová.

Byl to omyl, omlouvá se úřad
Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková tvrdí, že pracovní úřad porušil zákon. "Člověk, který takové dokumenty najde, by se měl obrátit na náš úřad a dát je našemu odboru kontroly," upozornila Štěpánková.

Vedení ostravského úřadu práce tvrdí, že je to první případ úniku dat klientů a že to rozhodně není selhání systému ochrany osobních údajů. Přesto na úřadě zavedou další ochranná opatření.

"Toho, co se stalo, je nám velmi líto. Všem, kterých se mohla tato událost dotknout, se omlouváme," prohlásila mluvčí úřadu Svatava Baďurová.

Do Ostravy přijedou kontroloři
Pracovníci úřadu práce teď patrně mohou očekávat kontrolory z Úřadu na ochranu osobních údajů, které bude zajímat hlavně viník úniku informací o klientech.

"Kdyby se prokázala odpovědnost jednotlivce, může být i trestně stíhán za neoprávněné nakládání s osobními údaji. Pokud by šlo spíše o systémovou chybu, kvůli níž jsou osobní údaje nedostatečně zabezpečené, byla by to věc úřadu a jeho vedení," vysvětlila Hana Štěpánková.

Pro ty, kteří seznamy se jmény, rodnými čísly a s údaji o vyplácení podpory nechali volně povalovat na ulici, může mít prohřešek neblahé následky.

"V úvahu se bere nebezpečnost a míra průniku do soukromí těch poškozených lidí. V tomto případě se zdá, že rozhodně nešlo o zanedbatelnou záležitost," upozorňuje mluvčí.
 
Postižení jsou šokováni
To, že se osobní údaje dostaly místo do skartovačky na ulici, rozhořčilo a šokovalo uchazeče o zaměstnání. "Je to síla a nelíbí se mi to. Kdybych ty papíry našla já, hned bych běžela za ředitelkou úřadu práce, aby mi to vysvětlila," říká čtyřiatřicetiletá Andrea Havlíková z Moravské Ostravy.

Když se o materiálech u kontejnerů dozvěděl osmapadesátiletý Vasilios Trichas, byl odhodlán jít ihned na úřad práce, aby mu to vysvětlili. "Je to trestuhodné. Už to je hrozné, jestli v tom má úřad práce prsty. Nemohu pochopit, kdo to tam mohl dát," divil se muž.
 
Udiven byl i Tomáš Střelec z Radvanic. "To slyším poprvé, že by to šlo, ale u nás v republice je to možné. Je to diskriminující, aby se povalovaly moje doklady někde u kontejneru. Takové věci mi vadí, nemělo by se to stávat," řekl.

Reportéři MF DNES vypátrali desítky poškozených žadatelů o zaměstnání velmi snadno. Jedním z vodítek byl běžný telefonní seznam.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Zákaz natáčení, focení i rozhovorů. Sněm SPD proběhl za zavřenými dveřmi

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz