Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Data uložená v polovodičích

- Všechna zpracovávaná data se v počítači ukládají na pevném disku. Ten však navzdory svému názvu moc pevný není. Právě naopak - je to prakticky jediný prvek, který obsahuje pohyblivé části. A co se hýbe, to se může i snadno pokazit.
Konstruktéři se léta činili, aby pevný disk dovedli do co nejvyšší dokonalosti i bezpečnosti a je nutné přiznat, že odvedli kus dobré práce. Jenže ani to někdy nestačí.

NEPŘEKROČITELNÉ HRANICE PEVNÝCH DISKŮ
Pevnému disku nesvědčí prudké pohyby, o nárazech a otřesech ani nemluvě. Přesto by chtěli mnozí uživatelé bezpečně ukládat velká množství dat i jaksi za pochodu - nejen v noteboocích, ale také v kapesních počítačích, mobilních telefonech, digitálních diktafonech, fotoaparátech, videokamerách a dalších zařízeních.
Jsou tu ale i další nedostatky, především pomalost. Všechny ty pohyblivé části uvnitř harddisku mají určitou setrvačnost a uvést je do rychlého pohybu chvilku trvá. Jde o zlomky sekundy, avšak při obrovských množstvích dat, která moderními digitálními zařízeními probíhají, je i to příliš mnoho.
V každém počítači sice běžně pracuje také polovodičová operační paměť (RAM), která neobsahuje žádné pohyblivé díly, je malá a neobyčejně rychlá, má však zase jiné nectnosti: je drahá, data na ní se musí neustále opakovaně obnovovat (jde o takzvanou dynamickou paměť) a v okamžiku vypnutí proudu se její obsah nenávratně ztratí. Především proto musí mít počítač vedle RAM také pevný disk: rychlá RAM slouží pro řešení úloh, pomalejší disk pro trvalé "uskladnění" informací.
Existuje sice i statická paměť RAM (SRAM), která již nevyžaduje neustálé obnovování dat, i v ní se však informace po vypnutí ztratí. Musí tedy vždy mít trvalý a spolehlivý záložní zdroj energie, kromě toho je ještě dražší než běžná RAM. Tudy tedy cesta k novému samostatnému paměťovému médiu zjevně nevede - alespoň pro nejbližší roky.

PŘEPISOVATELNÁ NEPŘEPISOVATELNÁ PAMĚŤ
Počítač má i polovodičové paměti, které svůj obsah neztrácejí ani po vypnutí. Obsahují ty informace, které si stroj musí vybavit okamžitě po svém spuštění. Data do těchto pamětí jsou "vypalována" už při výrobě jednou pro vždy, proto se jim říká ROM (Read Only Memory - paměť pouze pro čtení). To však je poněkud nepraktické, a tak vznikla verze, která se přepisuje pomocí ultrafialových paprsků a nakonec i elektronicky programovatelná ROM. Díky tomuto vývoji vznikl její poněkud protimluvný název: elektricky vymazatelná paměť pouze pro čtení - EEPROM.
Paměť typu EEPROM je v principu přesně to, co by snad jednou mohlo (alespoň v některých zařízeních) nahradit pevný disk: nemá žádné pohyblivé části, je malá, vysoce odolná a rychlá. Tak vznikly paměťové karty, kterým se říká Flash.
Starší verze pamětí typu Flash měly některé nectnosti vyplývající ze způsobu přepisu dat: nebylo například možné zapisovat nové informace na místo již vymazaných souborů. Skutečná kapacita se tedy postupně zmenšovala, dokud se obsah zgruntu nepřeorganizoval. Dnešní paměti Flash (označované obvykle jako ATA Flash) však už mají tyto trable vyřešeny. Zápis, čtení i mazání se z hlediska uživatele nijak neliší od práce s běžným pevným diskem.

PEVNĚJŠÍ NEŽ ASTRONAUT
Paměti typu Flash si už našly pevné místo v počítačovém světě. Nejčastěji mají podobu karet typu PC Card, takže je lze bez problémů připojit k notebookům s odpovídajícím slotem PC Card (PCMCIA). V tomto případě slouží jako velmi rychlá přídavná paměť s kapacitou desítek, nebo i stovek MB. Vzhledem ke nepatrným rozměrům, snadnému připojování a rozšířenosti normy PC Card můžete takovýto polovodičový "disk" nosit pohodlně od počítače k počítači - třeba v peněžence.
S pamětí Flash ovšem můžete provádět věci, které by běžný disk zcela spolehlivě nepřežil. Udává se, že vydrží přetížení desítek G (několikanásobek přetížení, které působí na astronauty při startu raketoplánu), vibrace, velký rozsah teplot i vlhkostí. Nic se uvnitř nepohybuje, nic se tedy také neopotřebovává - počet čtení je proto teoreticky neomezený, počet přepisů jde do statisíců. I bez napájení vydrží informace uvnitř nezměněná celá léta, patrně i desítky let.
Největší výhodou je však rychlost vyhledávání a přenosu informace, která tuto paměť předurčuje i pro tak náročné operace, jako je práce s obrazem. Vedle notebooků a kapesních počítačů se proto Flash uplatňuje i v digitálních diktafonech a fotoaparátech, nebo v komunikačních zařízeních. Rychlé čtení a poněkud pomalejší zápis je už dnes předurčují především jako nosiče programů. V některých modemech se na ně například nahrává obslužný software, který dovoluje měnit jejich vlastnosti v souladu s vývojem komunikačních technologií.
Hlavním záporem je zatím především vysoká cena v poměru k objemu "uskladněných" informací. I proto se v současnosti vyrábějí karty s kapacitou mnohonásobně menší než mají pevné disky běžných stolních počítačů. Navíc lácí zrovna nevynikají. Je ovšem otázka, zda by se situace nezměnila, kdyby výroba dosáhla stejných obrovských sérií, jako je tomu dnes u pevných disků.

Pohled do útrob pevného disku prozradí, že jde o špičkové dílo jemné mechaniky, proti kterému jsou i švýcarské hodinky hrubou kovářskou prací.

Polovodičové paměti, které neobsahují žádné mechanické díly, jsou mnohem spolehlivější, protože není, co by se v nich rozbilo.

Polovodičové paměti, které neobsahují žádné mechanické díly, jsou mnohem spolehlivější, protože není, co by se v nich rozbilo.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Omezí dávky i povolení. Litva a Polsko pomohou Kyjevu s vracením branců

25. dubna 2024  18:12

Litva hodlá pomáhat ukrajinským úřadům s navracením ukrajinských mužů v branném věku. Ve čtvrtek to...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...