Data lze mobilem přenášet rychleji

U mobilního systému třetí generace UMTS ještě ani neproběhlo rozdělení licencí mezi zájemce mezi operátory.
U mobilního systému třetí generace UMTS ještě ani neproběhlo rozdělení licencí mezi zájemce mezi operátory. Přesto je možné už nyní přenášet data na cestách poměrně vysokými rychlostmi. Vyzkoušeli jsme, jak se pracuje se dvěma vysokorychlostními systémy připojení k internetu pomocí mobilu - HSCSD a GPRS.

Přenášení dat rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu velmi omezovalo praktickou použitelnost mobilního internetu. Stále více a více se objevují stránky, které se stahují rychlostí 9,6 kilobitu příliš pomalu a vzhledem k ceně připojení zároveň příliš draze. V současné době jsou k dispozici dva systémy pro vysokorychlostní přenos dat, které činí připojení k internetu pomocí mobilu zajímavé pro často cestující uživatele. Oba v současné době nabízí jediný z našich mobilních operátorů - EuroTel. Paegas má GPRS ve stadiu testování.

"Obyčejný bezdrátový modem"

Starším systém zrychleného přenosu dat představuje HSCSD (High Speed Circuit Switched Data), které se z hlediska uživatele chová jako "obyčejný modem". Systém HSCSD využívá pro přenos dat několik spojených mobilních kanálů, které dovolují stahovat data rychlostmi až 43,2 kilobitu za sekundu. Uživatel si přitom může vybrat, zda chce data nahrávat i stahovat rychlostí 28,8 kilobitu za sekundu a nebo nastavit kanály asymetricky a stahovat rychlostí 43,2 kilobitu a nahrávat je rychlostí 14,4 kilobitu za sekundu. První případ je užitečný pro nahrávání většího objemu dat směrem do internetu, druhý zase vyhovuje při surfování. Svými vlastnostmi se HSCSD v praktickém provozu podobá běžným 56kilobitovým telefonním modemům. Připojení k internetu pomocí mobilního telefonu je podobně jako telefonát dražší než u běžné pevné linky - EuroTel tarifuje připojení HSCSD cenou 2,10 Kč za minutu. Protože je připojení tarifováno časem, je ho efektivní využívat v případě, že zájemce chce stahovat větší objemy dat. Běžné surfování se prodraží, protože samo stahování stránek je kratší než jejich následné čtení, během něhož ovšem tarifikace běží - dokud uživatel spojení neukončí. HSCSD nabízí přijatelnou rychlost práce a během zkoušení poskytovalo kvalitní a spolehlivé připojení k internetu. Vzhledem k tomu, že je tarifováno úplně stejně jako pomalejší přenosy 9,6 kilobitu za sekundu, rozhodně se oproti nim vyplácí.

Časově neomezené připojení

Naproti tomu existuje novější systém přenosu dat, tarifovaný objemem - GPRS (General Packet Radio Service). Ten dovoluje trvalé připojení k internetu, cenově nezávislé na délce surfování. Uživatel může být připojen k internetu, jak dlouho chce, a tak nemusí při čtení stránek spěchat, protože operátor tarifuje pouze objem přenesených dat. EuroTel zpoplatňuje GPRS přenosy třemi haléři za kilobyte, což je přibližně třicet korun za megabyte. Při intenzivním surfování však cena šplhá velice rychle a může překročit cenu, kterou by stálo připojení systémem HSCSD. Systém GPRS vyniká právě při čtení internetových stránek nebo při využívání nenáročných komunikačních programů, jako je ICQ. Systém GPRS je technologicky pokrokovější než HSCSD, ale je ještě "v plenkách", jeho standardy nejsou pevně ustanoveny a telefony podporující GPRS se teprve začínají objevovat. V dnešní době zatím GPRS nevyužívá všech svých možností, a i když dovoluje trvalé připojení k internetu, je o poznání pomalejší než HSCSD přenosy. Během zkoušení s telefonem Motorola Timeport P7389i systém GPRS fungoval, ale přenos byl dost pomalý a spojení se za zhoršených podmínek rozpadalo. Ideálem by byl telefon podporující všechny standardy (tj. WAP, běžné datové přenosy, HSCSD i GPRS), u kterého by si uživatel před začátkem práce pouze zvolil, zda chce stahovat data (a používat HSCSD) či pouze číst stránky (a používat GPRS). Takový telefon však zatím na trhu běžně dostupný není. Vzhledem k dosud problematickému chování jinak nepochybně perspektivnějšího standardu GPRS se výhodnější v současné době jeví HSCSD, zvláště při používání během dne ve špičce. Cestující profesionál by však neměl zapomínat na klasický telefonní modem, který v podobě PCMCIA karty pro notebook mnoho místa nezabere a při připojení ve večerních a nočních hodinách například z hotelu velmi výrazně šetří peníze.

Jaké telefony dovolují vysokorychlostní přenos dat?

Vyzkoušeli jsme tři telefony určené pro vysokorychlostní datové přenosy, z nichž každý má své specifické výhody a nevýhody. Telefony, které jsou určeny jak k telefonování, tak pro přenášení dat, využívají pro komunikaci s notebookem nebo kapesním počítačem infračervený přenos nebo speciální datový kabel. Nokia Card Phone má podobu rozšiřující karty PCMCIA s vyklápěcí anténou a zasouvá se přímo do notebooku. Ceny jsou uvedeny včetně DPH a jsou platné při samostatné koupi telefonu.

Motorola Timeport P7389i

Dovoluje datové přenosy pomocí GPRS. V základní výbavě telefonu je sériový kabel a uživatel si může vybrat, zda chce telefon k notebooku připojit bezdrátově nebo pomocí kabelu. Pro připojení pomocí GPRS vyžaduje, aby byl na notebooku nainstalován speciální software. Telefon je vybaven mnoha nadstandardními funkcemi (reflexní vrstva usnadňující čtení displeje, vibrační vyzvánění, WAP prohlížeč, triband GSM 900/1800/1900), ale nevyniká designem a jeho ovládání je poměrně komplikované. Rovněž jeho cena je nepříznivá.
Cena: 25 000 včetně DPH.

Nokia Card Phone 2.0

Nejde o telefon v pravém slova smyslu, ale o datovou PCMCIA kartu určenou pro notebooky. Card Phone přitom využívá energii z akumulátorů notebooku. Ve spolupráci se specializovaným softwarem dovoluje snadné přenášení dat a ovládání telefonu. Telefon je dualbandový GSM 900/1800 a dovoluje datové přenosy HSCSD. Je vhodný hlavně pro profesionály, kteří Card Phone využijí pro časté přenášení dat a na běžné telefonování mají druhý mobil.
Cena: 14 000 včetně DPH.

Nokia 6210

Dualbandový GSM900/1800 mobilní telefon dovolující využití HSCSD datových přenosů. Ovládá se snadno a má mnoho funkcí (WAP prohlížeč, vibrační vyzvánění, organizér, kalkulačku, hry), datový kabel je však nutné dokoupit samostatně. Představuje vhodnou volbu pro zájemce, který chce mít kvalitní telefon pro běžné telefonování, ale v případě potřeby by rád přenášel i data.
Cena: 15 000 včetně DPH.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video