Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dát děti do jeslí je v Praze velký problém

  19:54aktualizováno  19:54
P r a h a - Zástupci mnohých pražských radnic mají pro rodiny s malými dětmi jeden důležitý vzkaz: Nepočítejte příliš s tím, že se vaše děti dostanou do jeslí. Udržování jeslí je pro nás příliš nákladné". Tento trend vyvrcholil nyní v Praze 14, kde už neexistují vůbec žádné jesle. Proč? Zástupci této části tvrdí, že rodiče by neměli spoléhat na jesle, ale sami na sebe. "Když rodiče plánují příchod potomka, měly by i uvažovat o povinnostech. Osobně si myslím, že děti do tří let patří do péče rodiny," prohlašuje Eva Státníková - zdravotní rada ve čtrnáctém městském obvodu, který měl troje jesle. Postupně je však zrušil.

"Bylo to rozhodnutí rady a zastupitelstva, protože jesle velmi ekonomicky zatěžovaly rozpočet a já osobně si myslím, že děti do tří let patří do péče rodiny," podotýká Státníková.

Protože lidé v tomto obvodě už nemají žádné sociální zařízení pro děti do tří let, mohou se maximálně obrátit v mimořádných případech s žádostí o finanční pomoc.
"Do dnešního dne se k nám přišly na jesle zeptat tři maminky, takže tak velký zájem opravdu není, ale samozřejmě jsme ochotni v některých případech matce přispět na poplatky v jeslích v jiném obvodě," vysvětluje způsob výpomoci Státníková.

Jeselské zařízení nenajdou od července ani obyvatelé třináctého pražského obvodu, protože z posledních jeslí, kde funguje jen jedno oddělení, bude Základní umělecká škola.

"Uvědomujeme si, že je nemůžeme uzrušit úplně," říká Evžen Mošovský z odboru školství na Městském úřadě Prahy 13. Úřad proto umožní dětem od dvou let navštěvovat Mateřské školky, pro mladší děti vytvoří v případě zájmu jeselská oddělení a najmou zdravotní sestry. "Sníží se pravděpodobně náklady, a tak tím možná ušetříme rodičům i peníze. Současné jesle navíc budou dál sloužit dětem," tvrdí Mošovský.

Co mohou udělat ti, kteří v obvodu jesle nemají? Umístit je v jiné části Prahy. Musí ovšem počítat s tím, že zaplatí o něco více, než rodiče, kteří v tomto místě žijí.
Rozdíl mezi "domácími" a "přespolními" v některých případech činí i tři tisíce korun. Zatímco v jeslích v Praze 7 rodiče zaplatí paušální poplatek tisíc korun, obyvatelé jiných obvodů musí vytáhnout z peněženky čtyři tisíce.

Do takové situace se dostanou tedy i ti, kteří mají v místě bydliště jesle, ale umístí své děti z praktických důvodů raději v blízkosti zaměstnání. Poplatek za jesle se tak může spolu se stravným vyšplhat až na pět tisíc, ale je to v současné době rozhodně nejlevnější možnost, jak se postarat o takto malé děti. Sociálně slabé rodiny či samoživitelky mají samozřejmě možnost požádat o slevu. Jsou ovšem i městské části, které děti z ostatních obvodů nepřijímají jako například Praha 4.

Proč nejsou nutné alespoň jedny jesle na městskou část? "V Praze je dostatek agentur, které takovou výpomoc matce zajistí," argumentuje Státníková. Kolik ale taková výpomoc stojí? "Hodinová sazba je sto pět korun, když jde o celodenní hlídání slevujeme na osmdesát pět korun. Můžeme se ovšem domluvit na měsíčním paušálu, který se pohybuje kolem deseti tisíc za měsíc," říká Olga Doležalová - ředitelka z agentury Domestica. V případě paušálu však rodič musí ještě připočítat částku za provizi, která je individuální a pohybuje se kolem pěti tisíc korun.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz