Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dary pro ODS se firmám vyplatily

aktualizováno 
Společnosti, které vloni výrazně přispěly do stranické pokladny ODS, na svých příspěvcích rozhodně netratily: podobně jako v případě stran Čtyřkoalice i sponzoři ODS vydělali na veřejných zakázkách. Největším darem vloni podpořila ODS firma MK-mont z Klášterce nad Ohří, která straně věnovala rovný milion korun. MK-mont pak na rozdíl od loňska uspěl v konkurzu na vánoční osvětlení ulic v centru Prahy.

"Oslovila nás radnice Prahy 1, abychom jí udělali nabídku na osvětlení ulic Na Příkopě a dalších. Nabídli jsme jim dvacetiprocentní slevu a tomu už nemohli odolat," uvedl majitel firmy Miroslav Kalina.

Zakázka za několik set tisíc korun je pro něho z hlediska referencí důležitá, ale tomu, že je protislužbou pražských zastupitelů (z velké části z ODS) za milionový dar, se Kalina brání. I starosta Prahy 1 a předseda pražské ODS Jan Bürgermeister říká, že zakázka s darem nijak nesouvisela.

"To je blbost, o tom teď nic nevím," uvedl a dodal, že o příspěvku firmy do pokladny ODS nevěděl. Dar přitom ODS veřejně oznámila už v dubnu. MK-mont dodává osvětlení i pro podnikatele a člena ODS Milana Šmerdu, hlavního pořadatele Českých Vánoc na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.

Šmerda říká, že si MK-mont vybral, protože je nejlevnější. "O sponzoringu ODS bohužel nic nevím a mrzí mě, že jsem se to dozvěděl až od vás," prohlásil Šmerda .
Dar pro ODS se vyplatil i společnosti ČSAD-autobusové nádraží Florenc. Dva roky podle Lidových novin usilovala o povolení postavit nedaleko stanice metra na Pankráci obří komplex obchodů, kanceláří, společenských prostor i podzemních garáží.

Proti projektu firmy se postavili ekologové a občanská sdružení. "Projekt vážně ohrozí životní prostředí zdejších obyvatel," uvedla již dříve představitelka sdružení Marie Janoušková. Přes protesty v lednu magistrát ovládaný ODS firmě stavbu "přiklepl". Poté co ČSAD Florenc loni přispěla do pokladny ODS 250 tisíci.

Ředitel firmy Aleš Hejkal sice připouští, že výše uvedené skutečnosti vzbuzují podezření, ale trvá na tom, že dar verdikt magistrátu neovlivnil. "Rozhodnutí padlo na úrovni úředníků magistrátu, nikoli na úrovni politiků. Ale uznávám, že podezření tu může být," řekl Hejkal a dodal: "Proto jsme letos ještě nerozhodli, jestli budeme stranám přispívat. Je to vždy problematické a hrozí, že se budou spojovat nesouvisící věci."

Mezi loňskými dárci ODS je - stejně jako u Čtyřkoalice - řada stavebních společností. K nejštědřejším patří firma Imos Zlín ODS přispěla dvěma sty tisíci korun. Od zlínského magistrátu firma už v polovině loňského roku získala veřejnou zakázku na budování kanalizace a propojovacího vodovodu v městské části Štípa.

Bývalý náměstek zlínského primátora Oldřich Rybařík (ODS), který měl na starosti výstavbu a který byl koncem loňského června odvolán, říká, že o daru nevěděl. Ale připustil, že firma mohla poskytnout peníze v naději, že za to získá lepší pozici ve výběrovém řízení. "Za sebe musím říct, že já jsem ke konkurzům přistupoval zodpovědně," uvedl Rybařík.

Ve výběrových řízeních uspěl i další sponzor ODS, firma Stavos Stavba. Straně loni poskytla 60 tisíc. Ostravský magistrát, v jehož vedení je nejsilněji zastoupena ODS, jí zadal rekonstrukci Divadla Antonína Dvořáka za 370 milionů a výstavbu heliportu za 105 milionů korun.

"Náš dar s těmito zakázkami nesouvisel. Obrátil se na nás regionální manažer ODS, abychom jim poskytli peníze, tak jsme jim je dali. Proč ne?" řekl ředitel firmy Oldřich Flaša.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Najdete na iDNES.cz