Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Darujte plazmu, vyděláte, lákají studenty

  15:06aktualizováno  15:06
Neobvyklou brigádu nabízí brněnským studentům odběrové centrum švýcarské firmy Sanaplasma. Na letácích rozdávaných přímo před fakultami slibuje odměnu 500 korun pro ty, kdo se rozhodnou darovat krevní plazmu.

Těm, co darují krevní plazmu, firma slibuje odměnu 500 korun. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

I když po "rozjezdu" částka klesne na polovinu, kampaň švýcarské firmy se nezamlouvá vedení transfuzní stanice Fakultní nemocnice Brno.

"Obáváme se, že nám tyto komerčně zaměřené aktivity odvedou dárce. A to jak krevní plazmy, tak především krve. Náš registr dárců rozhodně není dostatečně velký, nedosahuje ani republikového průměru," uvedla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

Nemocnice totiž nemůže svým dárcům nabídnout finanční odměnu. Dárci krve však mají úlevy na daních a mají nárok také na volno v den odběru.

"Nemyslím si, že bychom pro transfuzní stanice představovali hrozbu. Snažíme se oslovit jinou skupinu dárců než oni.

Obracíme se na ty, pro které tyto kompenzace, tedy sleva na daních a volno, nejsou zajímavé. Tedy na studenty," dodal Pivoňka.

Tento argument však vedení transfuzní stanice neuspokojuje. Právě na studenty se v poslední době zaměřují kampaně nemocnice. "Jsou velmi perspektivní. Jde o bezpečnou populaci lidí, kteří jsou mladí a zdraví. Je pravděpodobné, že budou dárci krve dlouhou dobu," vysvětlila Anna Nesvadbová.

Sanaplasma má na Moravě čtyři pobočky
Společnost Sanaplasma je první komerční firmou, která obchoduje s krevní plazmou v České republice. V krátké době otevřela hned čtyři pobočky na Moravě. Kromě Brna ještě v Olomouci, Zlíně a Ostravě.

Získanou plazmu prodává zahraničním firmám na výrobu tzv. krevních derivátů. Ty se používají například při léčbě hemofilie.

"My z odebrané krve vyrábíme takzvané transfuzní přípravky přímo pro potřeby nemocnice. Pokud krev od dárců nedostačuje, musíme ji koupit nebo dovézt z jiné stanice. Nesmí se stát, že nemocnice nebude mít těchto přípravků dostatek," dodala Nesvadbová.

Potřebnější než krevní plazma jsou červené krvinky, ty je však možné skladovat jen o málo déle než měsíc.

Zda dárci nemocnici opravdu "utečou" ke komerční konkurenci, zatím není možné říci. Sanaplasma otevřela první pobočku ve Zlíně teprve na začátku letošního září.

"Víme však, že dárci jsou z jejich nabídky zmatení. Přicházejí nám maily s dotazy, zda mohou krev či plazmu darovat na dvou místech. Zákon to sice nezakazuje, ale pro nás pak bude mnohem složitější sledovat například četnost odběrů," doplnila mluvčí fakultní nemocnice.

Čekají i tři hodiny
A zájemců o "komerční" odběr je opravdu hodně, denně jich do nedávno otevřeného centra míří desítky.

"Jsou tam veliké fronty, na vstupní prohlídku jsem čekala tři hodiny," poznamenala studentka pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, která si nepřála zveřejnit své jméno. A dodala, že pětistovka pro ni bude příjemný přivýdělek.

"Jde o finanční náhradu za hodinu jejich času, kterou odběr zabere. Tato výchozí částka má otestovat zájem veřejnosti. Zatím v Brně probíhají pouze registrace spojené s vstupními prohlídkami, samotné odběry začnou přibližně za deset dní," vysvětlil manažer pro kvalitu a systémy společnosti Sanaplasma Jiří Pivoňka.

Na odměnu si musí studenti počkat až na uskutečněný odběr, pouhá registrace nestačí.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz