Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Užiteční i po smrti. Většině ústavů chybí těla, lidé se darují i z vděčnosti

  17:27
Anatomické ústavy shánějí dobrovolné dárce těl. V České republice jich totiž chybí tisíce, situaci nepomohl ani covid. Odborníci přitom upozorňují na to, že navzdory nejmodernějším technologiím je lidské tělo při výuce lékařů nenahraditelné. Důležité je také pro vědecké účely. Častěji se na ústavy obrací starší ženy, výjimkou však nejsou ani dárci ve věku 18 let.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ProfimediaProfimedia.cz

„Jsou lidé, kteří neváhají být užiteční i po své smrti. Paní, ročník 1946. Přihlásila se a souhlas podepsala tento týden. Osobně jí neznám, ale přál bych si, aby to bylo co nejpozději. Dobré lidi tento svět potřebuje,“ napsal nedávno na svém Twitteru epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. 

Jak upozorňují některé anatomické ústavy pod lékařskými fakultami, dárců těl není nikdy dost. Nejhůře je na tom 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy s nejmladším dárcovským programem. „V registru dárců nám chybějí tisíce, protože nároky jejich využití pro vědecké a výukové účely jsou vysoké. Dříve platilo, že pokud se nikdo k tělu zemřelému nepřihlásil do 96 hodin, tělo získaly ze zákona anatomické ústavy. Nyní je jiná legislativa a jedinou možnou cestou je, aby lidé darovali za života své tělo prostřednictvím smlouvy,“ popsal přednosta Ústavu anatomie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Kachlík.

V registru mají v současné době 450 smluv. Situaci podle Kachlíka nepomohl ani covid, vzhledem k tomu, že se starší lidé báli jít na poštu či úřad, aby si nechali ověřit podpis. 

Více dárců by ocenila i 3. lékařská fakulta UK. „Náš registr není velký, máme uzavřeno přes stodvacet darovacích smluv. Poslední roky jsme reálně získali jedno až dvě těla za rok, což je velmi málo. Mít větší registr dárců, ze kterého by se mohlo získat pět těl ročně, by nám velmi pomohlo,“ uvedla za fakultu Jana Mrzílková.

Odkážete své tělo po smrti na vědecké účely?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 středa 5. ledna 2022. Anketa je uzavřena.

Na 300 dárců má Ústav normální anatomie Lékařské fakulty Univerzity Palackého. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Plzni má ve svém registru 178 dárců a v současné době také 20 čekatelů na smlouvu. Další smlouvy však neplánují uzavírat, jejich Ústav anatomie se v příštím roce bude stěhovat do nových prostorů a další smlouvy nyní neuzavírají.  

„Nikdy se nedá říct, že pro vědecko-výzkumné a výukové účely je dostatek těl,“ popsal přednost Anatomického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Marek Joukal. Nicméně podotkl, že u nich dostatek těl k zajištění výuky studentů mají. Konkrétně mají v Brně v registru 1600 dárců. Větší počet těl dárců by byl podle něj vítaný zejména k výzkumným účelům.

Nejvíce zapsaných dárců má Anatomický ústav 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Registrovaných mají pět tisíc lidí, ročně se u nich zapíše 50 až 80 nových. „Řekl bych, že se pohybujeme na hraně toho, co potřebujeme pro kvalitní výuku mediků, s tím, jak se zvyšují jejich počty, bylo by potřebné mít i více těl. Samozřejmě pokud máme méně těl, tak se ne každý medik dostane k pitvě všech částí a musí se tak i spokojit s již vypitvaným,“ popsal přednosta tamního Anatomického ústav Ondřej Naňka.

Bez těl není kvalitní výuka

Přestože doba umožňuje studentům využívat moderní počítačové modely lidského těla, odborníci upozorňují, že praktická zkušenost je v tomhle ohledu nenahraditelná.

Tělo jako vzácný dar

Ústavy přijímají tělo jako „vzácný dar“. Například 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy letos zasadila svým dárcům Strom života, lípu, na pietním místě lékařské fakulty, kam mohou přijít budoucí dárci, nebo rodina či přátelé někoho, kdo již tělo daroval. Jména každého dárce je uvedeno na dřevěném listu, který je pověšený na stromě. Pietní místo ve svém ústavu má také 1. LF UK.

V Brně se nyní pořádá sbírka na pomník dárcům těl na Ústředním hřbitově v Brně. Jeho vybudování inicioval Joukal, který pro tuto myšlenku získal Spolek mediků. 

Za dárce těl pořádají jednotlivé lékařské fakulty každoroční rekviem.

„Pro studenty medicíny je zásadní a nezastupitelné mít možnost během výuky anatomie zkoumat lidské tělo přímo, tedy pomocí pitvy. Seznámí se se všemi zákoutími a taji těla, dokonale poznají, jak jsou uloženy jednotlivé orgány, jakou mají velikost a konzistenci a vztah k ostatním. Máme sice také moderní virtuální pomůcky, například virtuální pitevní stůl nebo 3D virtuální realitu, ale žádný, byť sebelepší model ve 3D nenahradí skutečné lidské tělo,“ popsal Kachlík. 

Právě proto je darování těl pro anatomické ústavy zásadní. Bez nich je totiž ohrožena výuka studentů medicíny, pitevní cvičení totiž slouží zároveň jako příležitost naučit se pracovat s chirurgickými nástroji. Zároveň pak medici nemají dostatečnou představu o složitosti samotného lidského těla.

„Praktická výuka na pitevně je součástí předmětu Anatomie a vyučuje se v prvním ročníku, jelikož anatomii vnímáme jako základ lékařského vzdělání,“ poznamenal Jiří Ferda, přednosta Ústavu anatomie Lékařské fakulty v Plzni.

Kromě výuky jsou však těla používána i pro vědecké účely. „Dále jsou těla využívána v postgraduální výuce na odborných kurzech, které jsou zaměřené na nové léčebné postupy například v ortopedii, neurochirurgii nebo plastické chirurgii. Zároveň je na tělech prováděn klinický výzkum týkající se variability anatomických struktur nebo patofyziologie rozličných onemocnění,“ doplnil Joukal. 

Smlouva na tělo

V České republice je možné darovat tělo ke studijním a vědeckým účelům jen na základě smlouvy uzavřené s anatomickým ústavem. V minulosti se používala těla odsouzených k­ trestu smrti či těla zemřelých bez příbuzných či potomků. 

I v dnešní době se však stává, že se anatomické ústavy nedozvědí o smrti svého konkrétního dárce. Taková situace podle Joukala nastává zejména v situaci, kdy dárce své rodině nebo lékaři nesdělí, že se rozhodl své tělo darovat na lékařské a vědecké účely. 

Například na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy mají v databázi dárce s ročníkem narozeni 1925 či 1926, o kterých nevědí, zda žijí, nebo už ne. „Pokud nás příbuzní nekontaktují, nemáme možnost, jak se to dozvědět. Doufáme, že podobných případů bude málo. Stalo se nám však, že nám volali příbuzní člověka, který zemřel, zda si ho nemůžeme převzít. Museli jsme je odmítnout, bez řádně vyplněné a podepsané smlouvy to v žádném případě nejde,“ podotkl Kachlík. 

Jak darovat tělo

  • Nutné je podepsat výslovný souhlas s darováním svého těla po smrti, například podepsat smlouvu s anatomickým ústavem a opatřit ji úředně ověřenými podpisy. 
  • Jeden výtisk by měl dárce předat svému ošetřujícímu lékaři, případně někomu z rodiny. 
  • Dárci mají v osobních dokladech i kartičku s informací, že tělo má být darováno konkrétnímu anatomickému ústavu, který zajistí převoz těla na svoje náklady.
  • Smlouvu lze kdykoli bez udání důvodu vypovědět.
  • Anatomické ústavy mohou tělo dárců i odmítnout. Nelze použít těla dárců, kteří zemřeli nejasnou či násilnou smrtí, sebevraždou, nebo u nich byla nařízena zdravotní, nebo soudní pitva. Tělo je také odmítnuto v případě, že dárce zemřel na infekční choroby (AIDS, tuberkulóza, mor, cholera, žlutá zimnice, ebola). Tělo také ústav může odmítnout, pokud nemá kapacitu na přijetí dalších těl. 
  • Využité tělo je pak na náklady ústavů zpopelněno. Dle přání dárce buď rozptýleno na rozptylové loučce, nebo je urna předána rodině. Na vyzvednutí ostatků má rodina ze zákona jeden rok. 

K odborníkům se také nedostanou ani ti, jejichž smrt nebyla očekávaná a je u nich potřeba povést zdravotní či soudní pitvu. Po ní už tělo v ústavech nemůže být využité. 

Užiteční i po smrti

Důvody, proč lidé darují své tělo ústavům, se různí. „Většina našich dárců chce být prospěšná pro medicínu i po své smrti a mají zájem svým způsobem pomoci vyřešit smrtelné nemoci,“ popsal Janota. 

Dárci těl budou mít památník. Každý zemřelý má příběh, říká jeho iniciátor

„Tímto gestem chtějí vyjádřit vděčnost lékařům, že jim nebo jejich blízkým buď život zachránili, nebo jim ho alespoň o několik let prodloužili. Vnímají to tak, že teď zase pomohou oni nám. Máme dárce, kteří si vše dopředu pečlivě nastudovali a mají o svém konci zcela jasnou představu. A někteří se k nám i těší,“ popsal Kachlík. 

Často je motivací také altruistická pohnutka, že dárci pomohou studentům při výuce a přípravě na budoucí povolání. Ústavům se hlásí mladí lidé, i ve věku 18 let, ale také ženy a muži v důchodovém věku. Ženy mírně nad muži převládají. 

U některých je to i kvůli ekonomickému hledisku. „Mít klasický pohřeb v Praze znamená mít našetřeno asi 30 tisíc korun, pohřeb bez obřadu stojí kolem 16 tisíc,“ poznamenal Kachlík. Podle něj také dárci nechtějí zatěžovat své příbuzné a děti, aby nemuseli řešit věci kolem pohřbu. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Egyptě se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  17:23

Izraelská armáda v úterý zahájila operace ve východních částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Obsadila...

Mezi extremisty stále dominuje takzvané antisystémové hnutí, tvrdí vnitro

7. května 2024  17:02

Dominance tzv. antisystémového hnutí na české extrémistické scéně přetrvává. Jeho představitelé...

Podnikatel myslel, že investuje. Podvodníci zatím vysáli z jeho účtů 20 milionů

7. května 2024  16:53

O 20 milionů korun přišel kvůli internetovým podvodníkům třiašedesátiletý muž z Hradecka. Podle...

Bezdomovec bránil napadenou ženu, za útok nožem dostal čtrnáct let

7. května 2024  16:35

V opilosti podle obžaloby šestkrát bodl nožem muže, s jehož družkou popíjel v parku na Mendlově...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...