Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dárcům krve nabízejí pivo

  16:04aktualizováno  16:04
Ostrava - Letní měsíce bývají kritické pro většinu krevních center a transfúzních stanic. Počty dárců klesají, naopak spotřeba krve v nemocnicích stoupá. Krevní centrum Fakultní nemocnice v Ostravě proto doufá, že mu krizové období pomůže překonat spolupráce se sponzorem. "Každý, kdo přijde bezplatně darovat krev či plazmu v červenci a srpnu, dostane plechovku piva," slibuje mluvčí nemocnice Štěpán Neuvirth.
Proč  bývají problémy s krví hlavně v létě?
V období prázdnin přichází méně pravidelných dárců než v jiných měsících, protože odjíždějí na dovolenou. Počty kardiochirurgických operací či jiných naléhavých zákroků, při nichž pacienti potřebují krevní tranfúzi, však neklesají. Spíš naopak. Na urgentní příjem jsou přiváženi zranění z dopravních nehod, popálení či lidé s pracovními úrazy.

Čím lze vysvětlit, že v létě přibývá těžkých úrazů?
Jen v posledních dnech došlo k řadě těžkých dopravních nehod. Může to být tím, že neklesá agresivita řidičů a naopak houstne provoz díky cestám  na dovolenou, kdy za volant usedají i takzvaní sváteční řidiči. Na silnicích se objevuje stále více cyklistů. Děti mají volno a při svých hrách mohou utrpět vážné zranění. Výsledkem jsou pak zvýšené požadavky klinik a oddělení naší nemocnice o krev i krevní deriváty.

Zásobuje krevní centrum pouze fakultní nemocnici?

Kromě mateřské nemocnice zásobuje krevní centrum v případě potřeby i další nemocnice v regionu. Právě proto se snažíme získat co nejvíce dárců. Přijít mohou ve všední dny vždy od  7.00    do  14.30 hodin, ve čtvrtek až do 16.30 hodin. V těchto dnech potřebuje krevní centrum zejména dárce s krevní skupinou nula   Rh negativní (0-), kterou lékaři o víkendu vyčerpali právě pro zraněné z dopravních nehod!

Kolik dárců je potřeba?
Aby  krevní centrum pokrylo potřeby nemocnice, potřebuje každý den nejméně 100 dárců. Při těžkých úrazechů, popálení nebo při složitých a náročných chirurgických výkonech je běžné, že jeden pacient spotřebuje až osmdesát (i více) krevních dávek!
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz