Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dárci si nepřejí, aby jednou někdo přišel a řekl: Já jsem tvoje dítě

  • 241
Prolomení anonymity dárců spermií či vajíček by znamenalo konec dárcovství v Čechách, varuje šéf Centra asistované reprodukce přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Brno Pavel Ventruba. „Většina dárců nechce, aby za pár let přišlo dítě a řeklo - já jsem tvoje dítě,“ uvedla psychoterapeutka v oboru párové a manželské terapie Jana Březinová.

Experti, kteří působí v oboru asistované reprodukce ve čtvrtek varovali před přijetím novely zákona o specifických zdravotních službách, která by fakticky prolomila anonymitu dárců.

Zákon předložilo společně šest poslanců napříč stranami - Jitka Chalánková a Nina Nováková z TOP 09, Marek Benda z ODS, Vít Kaňkovský z KDU-ČSL, poslanec Úsvitu Augustin Karel Andrle Sylor a Martin Komárek z ANO. Parlament zákon ještě nezačal projednávat, vláda s ním nesouhlasí.

„Vyženeme lidi, kteří mají mít problém mít děti, do Rumunska, Indie nebo na Ukrajinu,“ varovala před dopadem přijetí zákona Hana Višňová, vedoucí lékařka z pražského centra asistované reprodukce IVF Cube.

„Rodina bude žít v neustálém trojúhelníku,“ tvrdí psychoterapeutka Březinová, jaký destruktivní dopad pro rodinu bude mít, když dítě narozené díky asistované reprodukci jednou zjistí, že kromě rodičů, s nimiž vyrůstalo, je ještě někdo třetí, kdo je biologický rodič. Rada rodičům, jejichž dítě se tak narodilo, proto zní, že není vhodné takovou věc dítěti vůbec říkat.

Podle návrhu zákona by poskytovatel umělého oplodnění musel osmdesát let uchovávat veškeré údaje o dárci a na výzvu matričního úřadu byl povinen sdělit veškeré údaje o dárci spermií či vajíček včetně místa trvalého bydliště. V dospělosti by dotyčný, který se narodil díky asistované reprodukci, měl právo veškeré informace o dárci získat.

V Německu je zcela zakázáno dárcovství vajíček

„Myslím si, že to je informace, na kterou má každý právo,“ řekl iDNES.cz Komárek z hnutí ANO. Prolomení identity dárce v některých evropských zemích je. Navíc například v sousedním Německu je zcela zakázáno dárcovství vajíček.

„Já si vůbec nemyslím, že máme vynakládat obrovské úsilí na to, abychom dělali asistovanou reprodukci. My bychom měli vést populaci k tomu, že by měli mít lidé děti, když můžou. Nemyslím, že potřebuje speciální ochranu tento způsob reprodukování naší civilizace,“ míní jedna ze spolupředkladatelek poslaneckého návrhu Nina Nováková z TOP 09 (více zde).

Podle její stranické kolegyně, poslankyně a dětská lékařky Jitky Chalánkové, je Česká republika „ostrůvkem extrémního liberalismu“. To se podle ní musí změnit. „Státy kolem nás tuto anonymitu prolamují,“ řekla. „Nejsme proti tomu, aby došlo k umělému oplodnění mezi manželi,“ uvedla poslankyně TOP 09. „My pouze chceme upravit tu část, která se týká anonymních dárců,“ uvedla Chalánková.

Až osm procent dětí v populaci má jiného biologického rodiče

Experti z oboru asistované reprodukce jako argument pro odanonymizování dárců odmítli to, že se sníží pravděpodobnost dárcovství od příbuzné osoby, tedy fakticky incestu. „Asi pět až osm procent dětí v populaci nejsou biologickými dětmi svých rodičů. To je realita,“ řekl Ventruba.

Pravděpodobnost incestu v běžné populaci je tedy podle něj mnohonásobně vyšší než při oplodnění přes specializované kliniky, které se zaměřují na pomoc párům, které mají problémy s oplodněním.

Kliniky navíc evidují třicet let údaje o dárcích, kteří musí být úplně zdraví. Jen je podle současných pravidel nezpřístupňují. „Byla by škoda, kdyby hlasitá menšina zákon změnila,“ uvedl vedoucí brněnského Centra asistované reprodukce brněnské fakultní nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Pavel Ventruba

Video