Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dánský premiér: Stali jsme se obětí frustrace

  1:00aktualizováno  1:00
Dánsko není nepřítelem islámu. Je to tolerantní a otevřená společnost, která si zakládá na svobodě slova a vyznání. Nyní se stala obětí dezinformační kampaně, řekl v písemném rozhovoru pro MF DNES premiér Dánska, Anders Fogh Rasmussen.

Dánský premiér Rasmussen - Anders Fogh Rasmussen, dánský premiér. | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL:
Otázky a odpovědi ke karikaturám

Proč jste původně odmítl přijmout velvyslance arabských zemí, když chtěli jednat o karikaturách? Považujete to zpětně za chybu?
Naše vláda vedla dialog s muslimy v Dánsku už dávno před touto nešťastnou krizí. Po otištění karikatur jsme zorganizovali několik setkání s velvyslanci zemí, které si na publikování kreseb stěžovaly.

Jak vnímáte protidánskou vlnu?
S nedůvěrou a smutkem. Jsme svědky toho, jak se pálí naše vlajky a naše vyslanectví jsou terčem útoků. Na Dány se nyní pohlíží jako na netolerantní nepřítele islámu.

Dánsko přitom historicky patří mezi nejvíce otevřené a nejtolerantnější země na světě. Vážíme si všech náboženství. Věříme ve svobodu vyjadřování. Vždy jsme aktivně propagovali dialog kultur. Proto velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom společně s přáteli a spojenci tuto krizi vyřešili.

Spatřujete nějakou souvislost mezi protesty v muslimském světě a působením vašich vojáků v Iráku?
Nikoli. Zároveň si ale myslím, že rozhodné reakce muslimských zemí, násilné útoky na dánské ambasády urychlilo to, co bychom mohli nazvat úmyslnou dezinformační kampaní.

Jednotlivci, kteří mají zájem vyvolávat nenávist a násilí, mohou využít jakoukoli záminku a fámu, aby postrčili do popředí svoji vlastní agendu.

Můžeme udělat jen velmi málo, abychom zastavili tyto zlomyslné dezinformační kampaně, které se rychle šíří. Proto naléhám na každého, aby udělal co nejvíce pro zastavení falešných a nebezpečných fám.

Uvažujete v této souvislosti o stažení vašich vojáků z Iráku?
Dánské přispění ke stabilitě a bezpečnosti v Iráku je založeno na žádosti irácké vlády a OSN o naši pomoc. Spor kolem karikatur se dosud nijak nepromítl do vztahů s Irákem, kde máme vojenské jednotky. Tamní vláda naopak nedávno potvrdila své jasné přání pokračovat ve spolupráci s Dánskem.

Jak si vysvětlujete skutečnost, že se teprve nyní, na začátku roku 2006, hovoří o karikaturách, které byly v listu Jyllands-Posten publikovány již loni v září?
To je velmi dobrá otázka. Karikatury v deníku vyvolaly na podzim v Dánsku širokou debatu veřejnosti. Proto jsem také zasvětil velkou část svého novoročního projevu problematice zajištění uctivého dialogu a principům svobody vyjadřování.

Ve svém proslovu jsem dal jasně najevo, že odsuzuji jakékoli vyjádření, jednání či náznaky, které se pokoušejí démonizovat skupiny lidí na základě jejich vyznání či etnického původu. To je něco, co nepatří do společnosti, která si zakládá na úctě k lidským bytostem.

Situace nicméně eskalovala až před dvěma týdny.
Ano. Je nesporné, že mnoho muslimů kresby urazily. Současně se začala šířit dezinformace. Věřím, že právě to rozjelo sérii událostí, které vedly tam, kde právě teď jsme.

Obáváte se možného teroristického útoku na vaší půdě?
Stupeň pohotovosti kvůli teroristickým hrozbám byl na určitou dobu zvýšen. Dánská policie situaci v zemi velmi pozorně sleduje.

Můžete nám přiblížit muslimskou komunitu v Dánsku? Máte informace o tom, zda jsou mezi nimi také radikálové a extremisté?
Zhruba dvě stě tisíc muslimů žije v Dánském království v harmonii se všemi Dány. Dánští muslimové mohou svou víru vyjádřit a praktikovat zcela svobodně. Imigranti v Dánsku představují osm procent celkové populace a jsou důležitým přínosem pro naši společnost, například kulturně či ekonomicky.

Jak byste přesněji charakterizoval muslimy žijící u vás?
Drtivá většina tvrdě pracuje. Moje vláda připravuje návrhy, které imigranty ještě více povzbudí například k dosažení vzdělání odborného či univerzitního. To je klíč k zapojení se do společnosti a k plnému využívání všech jejích výhod.

Jaká práva požívají muslimové v Dánsku?
Mohou se svobodně organizovat na základě dánského práva. Vláda v tom nehraje žádnou roli. Bylo by ostatně proti našim zákonům bránit náboženským skupinám ve svobodě organizování a vyjadřování.

V naší zemi je zaregistrováno asi dvacet muslimských organizací. Tyto komunity mají možnost oddávat páry podle dánských zákonů nebo třeba požívají daňové výhody.

Evropská unie reagovala na útoky proti vašim ambasádám poněkud vlažně. Nečekali jste od ní více?
Potěšila nás široká mezinárodní podpora. Rád bych zdůraznil, že s přáteli a spojenci - a to nejenom v Evropě - houževnatě pracujeme na řešení krize. EU nyní zvažuje, jak obnovit dialog mezi Evropou a muslimským světem, který je vystavěn na dlouholetém přátelství.

Co se podle vás bude dít dál?
Dánsko se nějakým způsobem stalo zjevně symbolem frustrace, která zakrývá původní problém. Nechci jít do detailů politických či diplomatických iniciativ, ale mohu říct, že Javier Solana, vysoký představitel EU, brzy zavítá do islámských zemí. Jsem si jist, že to bude důležitý přínos k vyřešení krize.

Dovolte mi ještě jeden příklad. Velmi vřele vítám společnou iniciativu OSN, EU a Organizace islámské konference. Věřím, že tato iniciativa se stane významným prvkem pro solidní základy dialogu.

Jak tedy zní váš vzkaz odpůrcům?
Zcela jasně říkám: Musíme udělat vše pro zklidnění situace. Vrátit se na cestu dialogu. Chceme spolupráci, nikoli konflikt.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Londýnská policie evakuovala stanici metra. Po hodině akci odvolala

Britská policie vyšetřuje incident v londýnském metru. (24. listopadu 2017)

Londýnská policie v pátek před šestou večer středoevropského času evakuovala stanici metra Oxford Circus v centru...

Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili přes 200 lidí

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé při útoku v...

Dvě stě lidí zabili a dalších osm desítek v pátek zranili teroristé v Egyptě. Oznámila to agentura MENA. Útočníci...

Nejméně 12 lidí zahynulo při požáru v hotelu v Gruzii

V zadním kontejneru je pec na dříví.

Nejméně 12 mrtvých si v pátek vyžádal požár v luxusním hotelu s kasinem v gruzínském městě Batumi na břehu Černého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz