Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dánský deník se omluvil za karikatury

  9:43aktualizováno  12:42
Dánský list Jyllands Posten se omluvil muslimům za zveřejnění karikatur proroka Mohameda. Dopis s omluvou předalo alžírskému tisku dánské velvyslanectví v Alžíru. Zprávu jako první přinesl alžírský deník La Tribune.

Kvůli karikaturám hořely i dánské ambasády. Ilustrační foto. | foto: Nayef HashlamounReuters

Omluvu dánského deníku v angličtině čtěte zde

Dánská ambasáda v Alžírsku dopis psaný v arabštině předala redakcím všech tamějších médií.

"Muslimští občané, dovolte mi nejdříve Vás ujistit, že náš deník Jyllands-Posten věří ve svobodu náboženské sounáležitosti, podporuje demokracii a respektuje každého jednotlivce," cituje z dopisu alžírský zpravodajský server La Tribune, který vychází ve francouzštině.

"Omlouváme se za velké nedorozumění vzniklé zveřejněním karikatur, které zobrazovaly proroka Mohameda a vyvolaly bojovné nálady vůči Dánsku," píše v něm šéfredaktor dánského listu Carsten Juste.

Kvůli karikaturám hořely ambasády
Karikatury deník otiskl už koncem loňského září, celosvětovou vlnu nepokojů ale vyvolaly až poté, co se k Dánům přidala i média z ostatních koutů Evropy.

Muslimové začali bojkotovat dánské zboží, následně přišlo vyplenění několika dánských a norských ambasád. Násilí eskalovalo především mezi Palestinci, Indonésany a Íránci. Tamější deník dokonce vyhlásil soutěž o nejlepší karikaturu na téma holokaustu. - více zde

Vedení deníku už dříve na webových stránkách otisklo vysvětlení celé záležitosti. "Kdybych věděl, co vše obrázky způsobí, nikdy bych nedal svolení k jejich otištění," napsal tehdy Juste. Přímou omluvu ale nevyslovil.

Šéfredaktor: Antisemitské karikatury neotiskneme
V úterý se rovněž objevily informace, že deník otiskne několik karikatur na téma křesťanského a židovského náboženství. Spekulovalo se rovněž o otištění íránských karikatur holokaustu.

Šéfredaktor ale následně vše razantně popřel. "V televizním příspěvku na TV2 bylo ve středu 8. února řečeno, že Jyllands-Posten v neděli přinese několik antisemitských a antikřesťanských kreseb. To není pravda," stojí v jeho vyjádření na webu deníku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Po erupci japonské sopky je jeden mrtvý, další lidi zranily létající kameny

Okolí sopky pokryla vrstva černého prachu. (23. ledna 2018)

Erupce sopky na japonském ostrově Honšú a následná lavina u lyžařského střediska u města Kusacu zabila jednoho člověka....

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Najdete na iDNES.cz