Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dánsko zavedlo jako první země světa daň na tuky v potravinách

  • 98
Dánsko se v sobotu stalo první zemí světa, která zavedla daň na tuky v potravinách. Týká se všech výrobků, které obsahují nasycené mastné kyseliny. Za kilogram nasycených mastných kyselin mají Dánové zaplatit navíc v přepočtu 53 korun.

Kodaň chce tímto opatřením bojovat proti nadměrné konzumaci nasycených tuků. Vláda očekává, že spotřeba nasycených tuků klesne o skoro deset procent a spotřeba másla o 15 procent. Kritici ale soudí, že jde pouze o další příjem do státní pokladny.

Tuky, zdraví a obezita

Nadměrná spotřeba nasycených mastných kyselin, které jsou v živočišných tucích, jako je sádlo a máslo, přispívá ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, nemocem srdce a cév i obezitě.

Obezitou, která může uspíšit vznik nemocí, v Dánsku trpí téměř deset procent obyvatel. V ČR má normální váhu jen 42 procent dospělých. S obezitou se potýká 23 procent Čechů, z nich dvě procenta s obezitou třetího stupně.

Autor: ČTK

Server britského deníku The Daily Telegraph poznamenal, že nové opatření má do státní kasy přinést 2,2 miliardy dánských korun (asi 7,3 miliardy korun). Cena másla podle něj stoupne v přepočtu o devět korun.

Dánové brali obchody před zdražením útokem

Mluvčí sdružení dánského průmyslu Gitte Hestehaveová o pozitivním účinku nové daně pochybuje. "Je to prostě jen další daň," řekla. Její organizace upozorňuje také na administrativu spojenou s novým poplatkem.

Výrobci budou muset stanovit množství nasycených tuků obsažených ve výrobku i použitých při jeho přípravě. Dánové se před chystaným zdražením potravin jako máslo nebo mléko pokusili zásobit a brali v posledních dnech obchody útokem.

"Minulý týden byl dost chaotický, hodně regálů bylo prázdných. Lidé si naplnili ledničky," řekl zástupce kodaňského supermarketu Christian Jensen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video