Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dánsko se rozloučilo s královnou matkou

  16:18aktualizováno  16:18
Celé Dánsko se dnes naposledy rozloučilo se zesnulou matkou nynější panovnice Margrethe II., královnou Ingrid. Královna matka byla krátce po obědě pohřbena u katedrály v Roskilde u Kodaně, v tradičním královském pohřebišti, v němž leží ostatky již téměř čtyř desítek dánských monarchů. Smuteční obřad začal již po jedenácté hodině v jiném kostele v centru Kodaně a poté, co smuteční průvod, pozdravovaný tisíci přihlížejících obyvatel metropole, prošel celým středem dánského hlavního města, byla rakev s ostatky zesnulé královny vlakem převezena do Roskilde.

 Rakev s královnou cestovala ve speciálním vagónu, v němž byly před osmadvaceti lety převáženy i ostatky jejího zesnulého manžela, bývalého dánského krále Frederika IX. Královna Ingrid byla uložena po manželově boku vně katedrály; král Frederik si totiž přál být uložen venku a nikoli uvnitř, neboť tak chtěl být i po své smrti bližší dánskému lidu.

Královna Ingrid zemřela minulé úterý ve věku 90 let. Mezi Dány i občany jiných, především západoevropských zemí byla známá i uctívaná jako moudrá a charakterní žena, která neztratila svůj respekt ani ve složitých obdobích dánských dějin, především za druhé světové války.

Poslednímu rozloučení byli přítomni členové dánské královské rodiny, čelní dánští politikové a veřejní představitelé, příslušníci královských dvorů ze Švédska, Velké Británie, Norska, Belgie, Nizozemí a Monaka a zástupci řady zemí.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz