Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dánská společnost chce prodat kopie karikatur Mohameda

  22:09aktualizováno  22:09
Dánská Společnost svobodného tisku oznámila, že se chystá prodat kopie jedné z karikatur proroka Mohameda. Jejich otištění v dánských novinách vyvolalo před pár lety bouřlivé protesty v muslimském světě. Organizace chce zájemcům nabídnout 1000 reprodukcí prorokovy hlavy s bombou místo turbanu.

Otištění karikatur v dánských novinách vyvolalo bouřlivé protesty v muslimském světě. | foto: Reuters

Karikaturu proroka vytvořil Kurt Westergaard. Šéf Společnosti svobodného tisku Lars Hedegaard ve středu řekl, že autor dal k prodeji reprodukcí svolení a všechny je podepsal.  Jedna má stát 1400 dánských korun (asi 5000 korun).

"Chceme jen odstartovat debatu. Využíváme naši svobodu slova," uvedl Hedegaard. Organizace podle něj žádné zákony neporušila a neporušuje.

Společnost svobodného tisku je v současnosti největší organizací v Dánsku, která se zasazuje o svobodu projevu.

Dvanáct karikatur, mezi nimiž byla i Westergaardova, zveřejnil v roce 2005 deník Jyllands-Posten. Přetiskly je pak i noviny v dalších zemích. Vyvolalo to bouřlivé protesty v celém muslimském světě, při nichž zemřelo pět desítek lidí. Muslimové kresby považovali za urážlivé a zesměšňující jejich víru. Některé z islámských států odvolaly své velvyslance z Dánska a bojkotovaly dánské výrobky.

Kreslíř Westergaard od loňska žije pod policejní ochranou. Dostal ji poté, co se přišlo na to, že se na něj chystal atentát.

Kresby sehrály svou roli i při nedávné volbě nového šéfa NATO, kterým se po dlouhých vyjednáváních stal dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Proti němu se právě kvůli karikaturám proroka Mohameda ostře postavilo Turecko. Vadilo mu, že předseda dánské vlády kresby neodsoudil. Nakonec k jeho jmenování do čela aliance svolilo. - čtěte Rasmussen končí, vystřídá ho Rasmussen

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Najdete na iDNES.cz