Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Daňová Kobra odkryla na Zlínsku karuselové obchody za 620 milionů

  • 108
Speciální tým Kobra odhalil na Zlínsku nejrozsáhlejší případ takzvaných karuselových podvodů. Organizovaná skupina zde vytvořila účelovou obchodní síť, která poté vykazovala fiktivní obchody zejména s barevnými kovy. Škodu kriminalisté vyčíslili na bezmála 620 milionů korun, obvinili osm lidí a tři firmy.

„Organizovaná skupina osmi fyzických osob a tří právnických osob působící zejména ve Zlínském kraji v období od dubna 2011 do května 2014 vytvořila účelové obchodní řetězce, v rámci kterých pak realizovala fiktivní nákupy a prodeje zboží, zejména barevných kovů s cílem vylákat výhodu na dani z přidané hodnoty. Celkem připravili, případně se pokusili připravit stát o bezmála 620 milionů korun,“ uvedla mluvčí zlínské policie Lenka Javorková.

V souvislosti s případem kriminalisté obvinili osm lidí ve věku od 36 do 50 let ze Zlínska, Slovenska a Prahy. Jsou mezi nimi i dvě ženy. „Čelí obvinění ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, dílem dokonaného a dílem nedokonaného ve stádiu pokusu a zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině,“ uvedla mluvčí.

Hlavní organizátor a další dva obvinění si přitom ve vězení odpykávají trest za stejnou činnost spáchanou na jaře roku 2011. „Ta byla impulsem k prověřování jejich současné, daleko rozsáhlejší trestné činnosti,“ uvedla Javorková. Na rozkrytí a zadokumentování pracovali krajští kriminalisté několik měsíců.

Ze stejných zločinů byly obviněny také tři firmy z Prahy a Brna, přičemž jedna z pražských společností měla až do roku 2008 sídlo na Zlínsku. „Tato firma v podnikání na Zlínsku pokračovala i poté, co přestěhovala sídlo firmy do Prahy,“ upřesnila mluvčí. Obviněným hrozí v případě prokázání viny až desetiletý trest odnětí svobody.

Policie v průběhu prověřování zajistila 15 osobních a nákladních vozidel v hodnotě pěti milionů korun a tři nemovitosti na Zlínsku v hodnotě necelých 20 milionů korun. Podle informací MF DNES případ souvisí s kauzou významného zlínského podnikatele Miroslava Zaremby. Ten se loni v lednu snažil soud přesvědčit, že ve skutečnosti žije v nuzných poměrech, i když jeho firma sponzoruje zlínský hokej (více o soudu s podnikatelem Zarembou zde).

Fiktivní obchody s barevnými kovy

Skupinu podle Javorkové vedl sedmačtyřicetiletý muž ze Zlínska, který ji řídil z provozovny své společnosti sídlící na Zlínsku. „Realizovali fiktivní nákupy zejména niklových katod a cínových ingotů,“ vysvětlila dále mluvčí. Skupina podle ní jednala jménem zlínské společnosti, která zmíněné komodity fiktivně přeprodávala slovenským odběratelům.

Následně zlínská firma neoprávněně deklarovala osvobození od daně z přidané hodnoty z titulu dodávek zboží do jiného členského státu Evropské unie. „Za období od dubna 2011 do května 2014 nárokovala na finančním úřadě nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty v celkové výši přesahující 550 milionů korun,“ doplnila mluvčí.

Tím to ale nekončilo. Další způsob krácení daně z přidané hodnoty policisté při prověřování gangu odkryli v případě nákupu zboží u společnosti v Holandsku prostřednictvím firmy ze Slovenska. „Přičemž nakoupené komodity byly následně pouze fakturačně přeprodávány v řetězci společností v České republice, z nichž první společnosti (ztracení obchodníci) nepřiznávali pořízení zboží z jiného členského státu EU,“ popsala odkrytou činnost Javorková.

„Dále se zboží fakturačně přeprodávalo přes další společnost (nárazníkovou společnost) a zlínskou firmu (profitujícího obchodníka), která předmětné zboží následně prodávala v rámci ČR společnostem dalším, přičemž ve skutečnosti byly komodity z Nizozemska dodávány přímo zlínské společnosti a fakturační tok, v rámci kterého se na pozici ztraceného obchodníka postupně vystřídalo několik firem, sloužil pouze k zakrytí daňového podvodu. Tímto způsobem byla daň z přidané hodnoty zkrácena o téměř 62 milionů korun,“ popsala dále.


Nejlepší videa na Revue