Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Daně jdou na tréninky chování úředníků

  9:23aktualizováno  9:23
Havířov - Jak správně vystupovat a dobře působit v médiích se za peníze daňových poplatníků učí mnozí radní, zastupitelé a státní úředníci. Namísto toho, aby využívali vlastní aparáty, najímají si soukromé agentury. Speciální tréninky jako ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit si od stejné agentury - R.P.A. Miroslava Tošera - objednala také havířovská radnice. Nechávají se školit i v dalších městech.

Ministr Lachnit se za více než 150 tisíc korun nechal od ostravské soukromé agentury připravit na vystoupení v televizi. Opavské radní a vedoucí odborů připravuje na jednání s novináři firma CMM Consulting Group. Třicet ředitelů  finančních úřadů a další vedoucí si nechalo loni proškolit u firmy B.O.D. 99 Finanční ředitelství Ostrava. Všichni tvrdí, že ceny jsou přijatelné, jejich výši však neuvádějí. Ostravský magistrát, krajský úřad i Městský úřad v Třinci k těmto účelům využívají vlastní zaměstnance, šetří.

Jednodenní rétorické školení pro představitele havířovské radnice zařídila agentura R.P.A. vloni v červnu. "Nové vedení se muselo seznámit se základními pravidly a metodami komunikace," řekla tisková mluvčí radnice Jana Nováková. Agentura, která školení organizovala údajně nabídla nejvýhodnější podmínky. Kolik však daňové poplatníky mediální trénink havířovských představitelů stál, neuvedla. "Nebyla to vysoká částka," domnívá se mluvčí.

Opavský magistrát nemá tiskového mluvčího. Na dotazy novinářů odpovídají vedoucí jednotlivých odborů. Proto pro ně magistrát zorganizoval už dva mediální tréninky u agentury CMM Consulting Group. "Zastupitele neškolí. Radní firma učí, jak se chovat na konkrétních akcích. Jaká pravidla dodržovat při návštěvě významných lidí  a další," řekl tajemník magistrátu Tomáš Elis. Ani on však neuvedl za kolik to agentura dělá. "Jsou to příznivé ceny, měli jsme dobré reference," upřesnil.

Mluvčí Finančního ředitelství Ostrava Ludmila Holubová mediálním tréninkem spolu s členy vedení a řediteli třiceti finančních úřadů sama prošla. "Potřebovali jsme se naučit jednat s médii, vystupovat před kamerou či mluvit do rozhlasu. Neřeknu, na základě čeho byla soukromá firma vybrána, ani cenu tréninku," míní Holubová.

Mluvčí ostravského magistrátu Hana Adamusová uvedla, že mediální tréninky pro radní a zastupitele magistrát neorganizuje. Zajišťuje pouze vstupní informační školení pro nové členy zastupitelstva. "Využíváme k tomu vlastní zaměstnance, nenajímáme žádnou soukromou agenturu," prohlásila Adamusová.

V Třinci také neuvažují o tom, že by z městského rozpočtu platili tréninky, v nichž by se vedení města naučilo vystupovat na veřejnosti a v médiích. "Vím o tom, že ČSSD a ODS některé své členy a zároveň členy zastupitelstva či městské rady takto školí. Náklady hradí ze stranických peněz," řekl starosta Třince Igor Petrov.

Ani hejtman Evžen Tošenovský stejně jako další představitelé kraje a krajští úředníci neprošli speciálním mediálním tréninkem, který by zajišťovala soukromá agentura za peníze daňových poplatníků. "Nabídky máme, ale peníze můžeme investovat i jinak," tvrdí mluvčí Jolanda Pilařová.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...Najdete na iDNES.cz