Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Reuters

Dalších dvanáct Čechů si ze zahraničí přivezlo prasečí chřipku

  • 19
Případů prasečí chřipky v Česku dále přibývá, Národní referenční laboratoř pro chřipku dnes potvrdila dalších dvanáct nakažených lidí. Podle ministerstva zdravotnictví jsou to osoby, které nedávno přicestovaly ze zahraničí. Dohromady je v Česku hlášeno 75 případů infekce.

"Vzhledem k mírnému průběhu onemocnění byly osoby ponechány v domácí izolaci. U většiny nebyla podána antivirotika," uvedlo ministerstvo s tím, že nakažení jsou v dobrém stavu.

Pět lidí je z Prahy, ostatní z Moravskoslezského, Zlínského, Ústeckého a Plzeňského kraje, doplnilo ministerstvo.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je nakažených ve skutečnosti daleko více, ale někteří mají lehčí průběh nemoci a k lékaři ani nešli. "Veškeré lehké klinické průběhy se do systému nedostávají," vysvětlil ČTK. "Jako u všech onemocnění, i tady hlášené případy tvoří jen špičku ledovce," dodal.

Nemocní přicestovali ze zemí, kde se virus chřipky Pandemic (H1N1) vyskytuje, a to z USA, Velké Británie, Řecka, Bulharska a Malty. Právě ze středomořského ostrova se minulý týden vrátili čeští studenti, u kterých se nákaza také potvrdila. - čtěte Čeští studenti si přivezli z jazykového kurzu na Maltě prasečí chřipku

S postupující pandemií nebude podle Prymuly žádná země pokračovat ve vyšetřování jednotlivých případů. "Tam se má automaticky za to, že dotyčný jedinec onemocněl, když kolem něj byla spousta případů," vysvětlil. Testovat každého nakaženého podle něj nemá smysl.

Praktický lékař by měl při rozhodování, zda pacienta pošle na testy, posoudit závažnost příznaků, tedy například přítomnost horečky či dechovou dostatečnost. "Řada vjemů je subjektivních, jak se jedinec cítí," uvedl Prymula ČTK.

Je podle něj potřeba dávat pozor zejména u závažnějších průběhů nemoci. Sporné však zůstává, jestli včasná diagnóza ve všech případech pacienta zachrání.

"Někdy je to skutečně otázka několika hodin, a tam i sebelepší lékařská péče nemá šanci to nějakým způsobem zvrátit," řekl. "Do 48 hodin, pokud propuknou příznaky, tak bychom měli aplikovat (antivirotikum), a pak ten průběh je nepoměrně lehčí," dodal.

Protože v Česku většinou onemocněli lidé, kteří se vrátili ze zahraničí, měly by se podle předsedy Svazu pacientů Luboše Olejára zavést kontroly na hranicích a zrušit dovolené v zahraničí. "Nejlepší obrana před virem je vůbec s ním nepřijít do styku. Každý let na Západ je teď problém," řekl Luboš Olejár.

"Doporučuji občanům České republiky řídit se informacemi odborných společností a hlavního hygienika ČR, kteří zatím cestování a dovolené neomezují," okomentovala Olejárovo vyjádření ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v on-line rozhovoru. - celý rozhovor čtěte zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video