Lázně mají o něco lepší vyhlídku. Politici jim v pátek slíbili, že dostanou víc peněz. Ilustrančí foto

Lázně mají o něco lepší vyhlídku. Politici jim v pátek slíbili, že dostanou víc peněz. Ilustrančí foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Pravidla pro lázně se od dubna změní, pojišťovny budou opět hradit 28 dnů

  • 27
S dýchacími nebo srdečními potížemi budou moci lidé jezdit do lázní na pojišťovnu opět na 28 dnů. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček potvrdil avizovanou změnu v seznamu péče. Ten na konci roku 2012 upravil tehdejší ministr Leoš Heger. Dospělým zkrátil pobyty z 28 na 21 dnů, lázně tím přišly o značnou část příjmů.

"Indikační seznam, který napravuje ty největší křivdy, je připraven. Předpokládám, že jej v týdnu podepíšu, bude vydán ve sbírce zákonů do konce března a nabude účinnosti od 1. dubna," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

"To, co se stalo českým lázním, považujeme za velkou křivdu a nepromyšlený krok, který dopadl na pacienty i lázně, které nemají jen léčebný význam, ale jsou i významnými zaměstnavateli mnohdy v příhraničních regionech," dodal Němeček.

Podobně situaci zhodnotil premiér Bohuslav Sobotka. "Škrty měly velmi negativní dopad a zhoršily dostupnost lázeňské péče," uvedl v pátek Sobotka.

U části nemocí dětí budou hrazené lázně bez omezení

Pro pacienty změny v seznamu lázeňské péče bude znamenat, že na pojišťovnu budou moci do lázní opět na 28 dnů. Nyní to přitom bylo možné jen na 21 dnů. Prodloužení se týká ale jen pacientů po operacích srdce, s voperovanými náhradami kloubů nebo po těžkých úrazech pohybového ústrojí.

U dětí bude změna ještě markantnější. Těch, které trpí dětskou obrnou, svalovou dystrofií nebo astmatem, se omezení v podobě počtu dnů nově nedotkne vůbec. Nyní jim lékař může předepsat maximálně 28 dnů plně hrazeného pobytu, pokud výjimku neschválil revizní lékař zdravotní pojišťovny. Od dubna toto maximum pro část diagnóz onemocnění u dětí zcela zmizí.

Trvá omezení frekvence pobytů a návštěv lázní, které měly pacienty poučit

Naopak změna se zatím nijak netýká například edukačních pobytů pro diabetiky nebo restrikcí v podobě omezení počtu návštěv lázní. Pro pacienty například po transplantaci srdce stále platí, že plně hrazené lázně na tuto diagnózu dostanou jen jedenkrát za život. Řady diagnóz se pak týká omezení jeden pobyt za dva roky. Například po laparoskopické operaci žlučníku nárok na lázně nevzniká vůbec. V platnosti také zůstává to, že počet pobytů se počítá několik let zpětně, takže část pacientů po zavedení předloňských pravidel o možnost lázní přišla, ani by do nich za nových pravidel vůbec jela.

Částečné uvolňování těchto omezení bude ministerstvo zdravotnictví teprve řešit. "Teď jsme hledali rychlé a základní řešení," podotkl Němeček. Snahou bude vrátit do úhrad opětovně třeba edukativní pobyty.

Kolik jde do lázní peněz

V roce 2010 šlo z veřejného zdravotního pojištění do lázní 3,2 miliardy korun. To jsou zhruba dvě procenta všech výdajů ve zdravotnictví. V roce 2012 se tato částka snížila na 2,4 miliardy (tj. 1,4 procenta všech výdajů). Loni pojišťovny proplatily péči za 1,6 miliardy. Letos by to mohlo být 2,1 miliardy. Uvádí to provozovatelé lázní i zdravotní pojišťovny.

Němeček i Sobotka o situaci v lázeňství se zástupci odborů a provozovateli lázní jednali v pátek v Lázních Poděbrady. Premiér a ministr si před bezmála dvouhodinovou schůzkou prohlédli část provozu, kde léčí pacienty po operacích srdce nebo s pohybovými obtížemi.

Jako prioritu označuje řešení situace v lázních koaliční smlouva i programové prohlášení Sobotkovy vlády.

Lázně odhadují, že přišly o 40 procent příjmů

Pravidla pro úhradu lázeňských pobytů ze zdravotního pojištění se po letech měnila v říjnu 2012. Změny si prosadil tehdejší ministr Leoš Heger. Pro lázně znamenal propad na příjmech o stovky milionů korun ročně. Provozovatelé zařízení a odbory jsou přesvědčeni, že změny vedly ke krachu Velichovek. Na jeho pokraji jsou také lázně v Darkově.

"Tam, kde byly lázně zavřeny, je problém nejspíš nezvratitelný. Teď jde hlavně o budoucnost zařízení, která balancují na hraně přežití. Ekonomicky jsou na tom velmi špatně Janské Lázně," domnívá se šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

"Že to odskákaly jen dvoje lázně, je téměř zázrak," komentoval stav prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. "Odhadujeme, že za loňský rok se příjmy lázní propadly o 36 až 40 procent," dodal. Před změnou šlo do lázní zhruba 2,5 miliardy korun ročně.

Zdravotní pojišťovny deklarovaly, že jsou připraveny letos poslat do lázní více peněz. Už od ledna nahradily výpadek stokorunového regulačního poplatku zvýšenými platbami za jeden ošetřovací den. Pojišťovny lázním hradí za dospělého sto korun denně navíc a za dítě dvě stě korun.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek řekl, že v roce 2013 vydala pojišťovna za lázeňskou péči 826 milionů korun. Letos odhad hovoří o 1,25 miliardy.

"Loni jsme byli na 60 procentech úhrad roku 2012, letos se úhrady zvýší o 20 procent," vyčíslil prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Pokud by se odhady pojišťoven naplnily, znamenalo by to, že do lázní celkem za rok přiteče 2,1 miliardy korun. Loni se přitom úhrady na lázně propadly zhruba na 1,6 miliardy ročně (viz box).

Bláha ale podotkl, že navýšení prostředků se lázní fakticky dotkne až příští rok, protože teprve od dubna budou lékaři předepisovat poukazy podle nových pravidel a nějakou dobu potrvá, než pacienti s novými poukazy do lázní přijedou. Změnu seznamu péče ale uvítal.

Původně měly lázně přijít o půl miliardy ročně

Hegerova vyhláška zkrátila u dospělých pojišťovnami plně hrazené pobyty ze čtyř na tři týdny. Ze seznamu péče zmizely zcela například edukační pobyty nebo lázně po jednoduchých operacích žlučníku. U některých diagnóz zmizela možnost hrazený pobyt si ještě někdy v životě zopakovat. Lázně i odbory tehdy byly proti.

Změny neměly mít dopad na dětské pacienty. V praxi se ale ukázalo, že pojišťovny i u nich přitvrdily, připustil loni tehdejší ministr Martin Holcát.

Hegerův náměstek Petr Nosek před změnami vyčíslil, že do lázní poteče za rok zhruba o půl miliardy korun méně. Čísla, na které dříve upozornil Bláha, ale ukázala, že o půl miliardu přišly lázně za půl roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video