Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V rezidenci palestinského velvyslance byla další výbušnina

  8:23aktualizováno  8:23
Výbušnina, která zabila palestinského velvyslance v Praze Džamála Muhammeda Džamála, nebyla jedinou trhavinou v jeho rezidenci. Kriminalisté s pyrotechnikem policejního prezidia na místě při ohledání po výbuchu našli další neupřesněnou výbušninu. Nyní ji zkoumá Kriminalistický ústav Praha.

Policisté prohledávají dům palestinského diplomata v pražském Suchdole (1. ledna 2014) | foto: Reuters

"Je to pravda, byla zajištěna další výbušnina," sdělil iDNES.cz ředitel pražské policie Martin Vondrášek. O nálezu ráno informovaly servery Novinky.czAktuálně.cz.

Po novoroční explozi v suchdolské rezidenci policie evakuovala blízké okolí areálu. Potvrzením informace o další výbušnině se tak zpětně potvrdilo, že policisté k evakuaci měli dobrý důvod.

Podle serveru Novinky.cz výbušnina, která usmrtila velvyslance, explodovala zřejmě ve chvíli, kdy s ní Džamál manipuloval a snažil se s ní zabezpečit trezor proti vniknutí.

Podívejte se, jak to u ambasády vypadalo po výbuchu:

Policisté zároveň rozšířili právní kvalifikaci. Nadále obsahuje podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti, pokud ale jde o nedovolené ozbrojování, nevztahuje už se vyšetřování jen na hromadění či opatřování zbraní a střeliva, ale též na vyrobení či opatření výbušniny či jejích částí (viz § 279 Trestního zákoníku, odst. 3, písm. a) a b)).

Palestinci sice nejsou smluvní stranou Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích (která by diplomaty kryla před zadržením či soudem), podle bývalého ředitele Ústavu státu a práva a specialisty na mezinárodní právo Vladimíra Balaše lze ale na případ aplikovat takzvané mezinárodní obyčejové právo, které je do značné míry shodné právě s úmluvou (podrobněji jsme o tom psali zde).

"V tomto případě lze text Vídeňské úmluvy použít i pro posouzení dané otázky, neboť samotná úmluva je odrazem mezinárodního obyčejového práva v době svého přijetí," soudí Balaš. Česká republika by nicméně mohla pracovníky ambasády zodpovědné za přechovávání zbraní a výbušnin vyhostit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zadržela v zahraničí dva podezřelé z dvojnásobné vraždy na Písecku

Policie vyšetřuje na Písecku dvojnásobnou vraždu.

Dvě osoby jsou podezřelé z dvojnásobné brutální vraždy manželů, která se stala začátkem ledna v osadě Pazderny nedaleko...

Zvrat v kauze rallye Lopeník, policie stíhá i čtyři pořadatele závodu

Auto na rallye u Lopeníku vyletělo z trati a zabilo čtyři diváky. (10.

V případu smrti čtyř dívek, které v roce 2012 zahynuly při nehodě na závodech rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku,...

Řidič narazil v Uhříněvsi do stromu a zemřel, zřejmě spáchal sebevraždu

Smrtelná dopravní nehoda se stala v ulici K Netlukám v pražské Uhříněvsi...

Tragická dopravní nehoda se stala krátce po třetí hodině ráno v pražské Uhříněvsi v ulici K Netlukám. Mladý řidič tady...

Najdete na iDNES.cz