Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další stávka tramvajáků nebude

  15:28aktualizováno  15:28
Praha - Lidé už se nemusejí obávat, že až se budou chystat do práce, nepřijede jim tramvaj. Odborový předák řidičů tramvají Antonín Dub totiž tento týden s vedením Dopravního podniku podepsal kolektivní smlouvu, kde jsou přesně vymezeny podmínky zaměstnaneckého poměru. "Znamená to i to, že žádná stávka nebude," potvrdil Dub.

S pracovními podmínkami ovšem Dub není nadále spokojen. Situaci chce řešit soudně, přestože tramvajáci dostali přidáno. "V nejbližší době podám několik žalob. Dopravní podnik se stále chová protiprávně," řekl Dub.

Emoce ustoupily
Takový postup však kvituje město i Dopravní podnik. "Jsem rád, že rozum zvítězil nad emocemi a Dub začal volit civilizované způsoby. Soud ať rozhodne, na čí straně je pravda," řekl městský radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Alespoň tak ale zatím pominulo napětí, které trvalo od minulé stávky tramvají začátkem března. Dub a někteří jeho kolegové tak bojovali za zvýšení platů a zrovnoprávnění s řidiči autobusů. Město si z tohoto popudu nechalo vypracovat podrobnou studii, která potvrdila, že řidiči autobusů mají náročnější práci, a tudíž i nárok na vyšší platy.

Tramvajáci si však na základě stejné studie oproti loňskému roku platově opravdu polepší o více než průměrných šest a půl procenta. Zatímco loni brali 84 korun za hodinu plus pětiprocentní prémie, letos to bude 92 korun a prémie k tomu.

"Tarif přesto odráží studii náročnosti povolání. Řidiči autobusů tedy budou mít stále o tři a půl procenta více než tramvajáci. My v tomto ohledu respektujeme výsledky šetření," dodal Šteiner.

Šéf odborů ztrácí podporu
Dub byl jediný z odborových předáků Dopravního podniku, který odmítl na začátku března podepsat mzdovou dohodu. Od toho se odvíjely všechny problémy kolem peněz a následné stávky. Mezi tramvajáky už přitom příliš velkou podporu nemá.

Tím, že nepodepsal mzdovou dohodu, totiž paradoxně bránil právě zlepšení platových a dalších podmínek u sebe a svých kolegů. Kolektivní smlouva je vlastně podrobně rozepsaná mzdová dohoda. Jsou v ní uvedené veškeré podmínky, další nabídky zaměstnancům Dopravního podniku, ale i stravenky. Zaměstnanci se svým podpisem na oplátku zavazují k poslušnosti a dodržování podepsaných pravidel.

"Loňská kolektivní smlouva platí až do konce března. I v ní se tramvajáci zavazují plnit své povinnosti. Právě proto si také myslíme, že stávkováním řidiči porušili smlouvu, potažmo zákon," prohlásil Šteiner.

Nyní všichni čekají, jak dopadnou soudní spory. Hrozí v budoucnu další stávka, pokud se Dubovi nebude u soudu dařit? "Nic takového neplánujeme, když se to minule nepovedlo," řekl Dub, čímž přiznal, že velkou podporu kolegů opravdu nemá.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz