Karel Schwarzenberg před volbou předsedy TOP 09 (23. října 2011)

Karel Schwarzenberg před volbou předsedy TOP 09 (23. října 2011) | foto: Petr Topič, MAFRA

Další rozkol v koalici spustil Schwarzenberg. Hrozí kvůli rozpočtové unii

  • 887
Pokud vláda nevstoupí do nové rozpočtové a hospodářské unie, ministři za TOP 09 z Nečasova kabinetu odejdou, varuje předseda strany Karel Schwarzenberg. Prezident Václav Klaus naopak premiérovi v dopise oznámil, že smlouvu v žádném případě nepodepíše.

"Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují," řekl Schwarzenberg Lidovým novinám.

Stát mimo integraci je podle něj pro Česko nevýhodné. "Na Evropské unii, kam míří osmdesát procent našeho vývozu, jsme ekonomicky naprosto závislí, takže nemůžeme stát mimo evropskou politiku. Všechny ostatní země s výjimkou Velké Británie se k rozpočtové unii připojí, nemůžeme zůstat jediní mimo, v izolaci," vysvětlil své stanovisko ministr zahraničí.

Ministerstvo zahraničí později popřelo, že by Schwarzenberg chtěl do nové hospodářské unie vstoupit bez jakýchkoliv podmínek. Podle ministerstva bude přijetí smlouvy záviset na konečné podobě textu smlouvy, o níž se ve čtvrtek jedná v Bruselu.

Prezident Klaus však ve středu premiéru Nečasovi v dopise napsal, že novou smlouvu o rozpočtové unii v žádném případě nepodepíše. "Mohu potvrdit, že takový dopis předsedovi vlády odešel," řekl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Nečas zatím postoj ODS neupřesnil. "Záleží na tom, co ve smlouvě nakonec bude, a to se mění každou hodinu. Nechci se pouštět do žádných siláckých výroků. Ve hře je samozřejmě i alternativa, že pro nás budou podmínky nepřijatelné a ke smlouvě se nepřidáme," řekl LN.

Blíže k postoji ODS ke smlouvě má v TOP 09 její místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho by smlouva o rozpočtové a ekonomické unii měla být podepsána do konce ledna. Každá signatářská země si dá do ústavy závazek, že její státní dluhy nepřekročí 60 procent HDP a roční schodek rozpočtu nebude vyšší než tři procenta HDP. Za porušení přichází finanční sankce. Úmluva má začít platit od začátku příštího roku, pro Česko a další země mimo eurozónu, až když přijmou euro.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video