Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další Regecová na obzoru?

  11:39aktualizováno  11:39
Jihlava - Hrozbě znehodnocení investice za více než osmdesát milionů korun musí nečekaně čelit jihlavský magistrát. Město totiž nemá klíčový pozemek, bez nějž je budoucnost zóny ohrožena. Majitelé pozemku se mimo jiné netají tím, že je inspiroval známý případ kadeřnice Markéty Regecové a jejího pozemku pod továrnou Philips v Hranicích na Moravě.

Letošní práce na průmyslové zóně v Jihlavě se předčasně zastavily. Rozhodující část pozemků tam totiž stále vlastní rodina Filipových, která je zatím odmítá městu prodat.

Kvůli neuskutečněnému prodeji se přitom už přerušily práce v místní části Hruškovy Dvory, plánované na letošek a odsunuly se na příští rok. Jestli se ale vůbec bude napřesrok pokračovat, není jasné. Město zpočátku nechtělo podat žádné informace, údajně kvůli obavě, že by se vztahy obou stran ještě více zhoršily.

Majitele pozemku inspirovala Regecová

Mlčení prolomil primátor
"Jedná se o rozhodující pozemek na kterém má být komunikace do nového průmyslového centra. Bez něj bychom museli vést spojnici jinudy a celá výstavba by se tím výrazně prodloužila a několikanásobně prodražila. Prostě jsme už postavili cestu, která teď narazila na překážku," vysvětlil klíčové umístění sporného pozemku jihlavský primátor Vratislav Výborný.

Dřívější vlastník důležité parcely Bohuslav Filip senior podepsal s městem takzvanou předkupní smlouvu s tím, že až přijde čas městu pozemek odprodá. Mezitím ale zemřel a o důležitém místě nyní rozhodují jeho manželka a syn žijící na Olomoucku. Ti ale podle slov primátora odmítají s městem jakkoli komunikovat. "My jsme z toho zoufalí. Kdyby aspoň řekli o co jim konkrétně jde tak by se dalo jednat. Oni ale programově odmítají veškeré naše snahy se domluvit," uvedl Výborný.

Filipovi ale nemlčí
Rodina objasnila hned několik důvodů, proč si majetek zatím nechává. "V žádném případě neodmítáme pozemek prodat a jsme ochotni jednat. Ale až poté, co jihlavské úřady napraví staré křivdy, kterých se na naší rodině dopustily," říkají společně vdova po bývalém majiteli Olga Filipová a její syn Bohuslav Filip junior.

Rodině jde především o vrácení majetku, který jim dříve v Jihlavě patřil. O jeho získání bojují už dvanáct let. Místní úřady ale podle nich nejsou ochotné jejich požadavky vyřešit.

Klíčové místo v průmyslové zóně nechtějí zatím Filipovi prodávat i kvůli nedokončenému dědickému řízení. Magistrát jim sice nabídl, aby podepsali aspoň předkupní smlouvu, oni to ale odmítli. Obávají se totiž, že by pak ztratili i poslední naději na zbytek majetku o který ve městě už léta usilují.

Rodina dále potvrdila, že čas od času u jejich domku zazvoní některý z úředníků jihlavské radnice. Jednou prý chtěli podepsat podle nich nezávazné stanovisko. "Ověřil jsem si o co jde a zjistil, že se jedná o první krok k územnímu rozhodnutí. Já to chápal jako podraz," uvedl Bohuslav Filip.

Město zatím přesné požadavky rodiny nezná. Navíc nemá zatím žádný "vzor" jak naléhavou situaci řešit. "My ani nevíme, jestli mají pocit nějaké ublíženosti. Musíme hlavně komunikovat. Snaha ale na jejich straně dosud nebyla. Když budou Filipovi ochotni jednat, hned se za nimi rozjedu," potvrdil vážný zájem města vyřešit věc k oboustranné spokojenosti primátor Výborný.

Podle všeho co Filipovi tvrdí, ale bude ještě dlouho datum dokončení průmyslové zóny i její výsledná pořizovací cena ve hvězdách. Město už ale přitom dávno láká do nového prostoru potencionální investory, kteří by měli výrazně zvýšit jeho prosperitu.

Pozemek nejde vyvlastnit
Pokud se rodina nakonec rozhodne svůj pozemek  neprodat, šance města na jeho získání nebudou podle expertů velké. Průmyslová zóna totiž není takzvaným veřejným zájmem a proto by se nedala zmíněná parcela vyvlastnit. "Město moc možností nemá. Buď se dohodnou a když ne tak bohužel," míní právnička Alena Ostrejšová.

Město dokončilo v minulých dnech výstavbu infrastruktury na prvních osmadvaceti hektarech průmyslové zóny v lokalitě Hruškové Dvory. Dalších jedenáct a půl hektaru spolu s komunikací, která má přiblížit prostor k dálnici, by mělo být hotových v příštím roce. Ani tento termín ale není konečný právě kvůli průtahům s převodem pozemků. Kdyby vše postupovalo podle původního plánu, byla by i tato část připravená už letos. Podle vedoucí odboru rozvoje města Moniky Pertlové nemohou případní investoři začít svou výstavbu dřív, než pozemky budou ve vlastnictví města.

Náklady na infrastrukturu celé bezmála padesátihektarové zóny přesáhnou 82 milionů korun. K nim přibude dalších dvacet milionů na rekonstrukci kanalizačních stok a na projektovou činnost. Mimo to Jihlava připravuje nové připojení zóny k dálničnímu přivaděči. Magistrát už nabídl místo několika zahraničním investorům, všechno je ale zatím ve fázi prvních kontaktů. V uvedeném prostoru zatím rozšířila svůj provoz pouze firma Swotes.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Jihozápadem Čech přecházejí silné bouřky s přívalovými lijáky

Přívalový déšť způsobil zaplavení silnice u Lochousic u Stodu vodou z polí s...

Jihozápadní částí Čech přecházejí bouřky, které jsou ojediněle velmi silné a doprovází je přívalové srážky s úhrny...

V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti...

Ministři chtějí od září zmírnit pamlskovou vyhlášku

Nově zásobený školní bufet v ZŠ v Kostelci nad Černými lesy. Sortiment odpovídá...

Pamlsková vyhláška se zmírní, některé dosud zakázané potraviny se tak od nového školního roku vrátí do škol. Podle...

Najdete na iDNES.cz