Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další Regecová na obzoru?

  11:39aktualizováno  11:39
Jihlava - Hrozbě znehodnocení investice za více než osmdesát milionů korun musí nečekaně čelit jihlavský magistrát. Město totiž nemá klíčový pozemek, bez nějž je budoucnost zóny ohrožena. Majitelé pozemku se mimo jiné netají tím, že je inspiroval známý případ kadeřnice Markéty Regecové a jejího pozemku pod továrnou Philips v Hranicích na Moravě.

Letošní práce na průmyslové zóně v Jihlavě se předčasně zastavily. Rozhodující část pozemků tam totiž stále vlastní rodina Filipových, která je zatím odmítá městu prodat.

Kvůli neuskutečněnému prodeji se přitom už přerušily práce v místní části Hruškovy Dvory, plánované na letošek a odsunuly se na příští rok. Jestli se ale vůbec bude napřesrok pokračovat, není jasné. Město zpočátku nechtělo podat žádné informace, údajně kvůli obavě, že by se vztahy obou stran ještě více zhoršily.

Majitele pozemku inspirovala Regecová

Mlčení prolomil primátor
"Jedná se o rozhodující pozemek na kterém má být komunikace do nového průmyslového centra. Bez něj bychom museli vést spojnici jinudy a celá výstavba by se tím výrazně prodloužila a několikanásobně prodražila. Prostě jsme už postavili cestu, která teď narazila na překážku," vysvětlil klíčové umístění sporného pozemku jihlavský primátor Vratislav Výborný.

Dřívější vlastník důležité parcely Bohuslav Filip senior podepsal s městem takzvanou předkupní smlouvu s tím, že až přijde čas městu pozemek odprodá. Mezitím ale zemřel a o důležitém místě nyní rozhodují jeho manželka a syn žijící na Olomoucku. Ti ale podle slov primátora odmítají s městem jakkoli komunikovat. "My jsme z toho zoufalí. Kdyby aspoň řekli o co jim konkrétně jde tak by se dalo jednat. Oni ale programově odmítají veškeré naše snahy se domluvit," uvedl Výborný.

Filipovi ale nemlčí
Rodina objasnila hned několik důvodů, proč si majetek zatím nechává. "V žádném případě neodmítáme pozemek prodat a jsme ochotni jednat. Ale až poté, co jihlavské úřady napraví staré křivdy, kterých se na naší rodině dopustily," říkají společně vdova po bývalém majiteli Olga Filipová a její syn Bohuslav Filip junior.

Rodině jde především o vrácení majetku, který jim dříve v Jihlavě patřil. O jeho získání bojují už dvanáct let. Místní úřady ale podle nich nejsou ochotné jejich požadavky vyřešit.

Klíčové místo v průmyslové zóně nechtějí zatím Filipovi prodávat i kvůli nedokončenému dědickému řízení. Magistrát jim sice nabídl, aby podepsali aspoň předkupní smlouvu, oni to ale odmítli. Obávají se totiž, že by pak ztratili i poslední naději na zbytek majetku o který ve městě už léta usilují.

Rodina dále potvrdila, že čas od času u jejich domku zazvoní některý z úředníků jihlavské radnice. Jednou prý chtěli podepsat podle nich nezávazné stanovisko. "Ověřil jsem si o co jde a zjistil, že se jedná o první krok k územnímu rozhodnutí. Já to chápal jako podraz," uvedl Bohuslav Filip.

Město zatím přesné požadavky rodiny nezná. Navíc nemá zatím žádný "vzor" jak naléhavou situaci řešit. "My ani nevíme, jestli mají pocit nějaké ublíženosti. Musíme hlavně komunikovat. Snaha ale na jejich straně dosud nebyla. Když budou Filipovi ochotni jednat, hned se za nimi rozjedu," potvrdil vážný zájem města vyřešit věc k oboustranné spokojenosti primátor Výborný.

Podle všeho co Filipovi tvrdí, ale bude ještě dlouho datum dokončení průmyslové zóny i její výsledná pořizovací cena ve hvězdách. Město už ale přitom dávno láká do nového prostoru potencionální investory, kteří by měli výrazně zvýšit jeho prosperitu.

Pozemek nejde vyvlastnit
Pokud se rodina nakonec rozhodne svůj pozemek  neprodat, šance města na jeho získání nebudou podle expertů velké. Průmyslová zóna totiž není takzvaným veřejným zájmem a proto by se nedala zmíněná parcela vyvlastnit. "Město moc možností nemá. Buď se dohodnou a když ne tak bohužel," míní právnička Alena Ostrejšová.

Město dokončilo v minulých dnech výstavbu infrastruktury na prvních osmadvaceti hektarech průmyslové zóny v lokalitě Hruškové Dvory. Dalších jedenáct a půl hektaru spolu s komunikací, která má přiblížit prostor k dálnici, by mělo být hotových v příštím roce. Ani tento termín ale není konečný právě kvůli průtahům s převodem pozemků. Kdyby vše postupovalo podle původního plánu, byla by i tato část připravená už letos. Podle vedoucí odboru rozvoje města Moniky Pertlové nemohou případní investoři začít svou výstavbu dřív, než pozemky budou ve vlastnictví města.

Náklady na infrastrukturu celé bezmála padesátihektarové zóny přesáhnou 82 milionů korun. K nim přibude dalších dvacet milionů na rekonstrukci kanalizačních stok a na projektovou činnost. Mimo to Jihlava připravuje nové připojení zóny k dálničnímu přivaděči. Magistrát už nabídl místo několika zahraničním investorům, všechno je ale zatím ve fázi prvních kontaktů. V uvedeném prostoru zatím rozšířila svůj provoz pouze firma Swotes.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz