Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Polsko zakázalo vjezd deseti Nočním vlkům. Česko opatření nechystá

  11:58aktualizováno  14:01
Polsko zakázalo na hraničním přechodu Terespol vjezd deseti členům motorkářského gangu Nočních vlků. Po kontrole jim bylo bez dalších informací oznámeno, že nesplňují podmínky vstupu do země. Česká republika podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka žádná větší opatření proti koloně motorek nechystá.

Další Noční vlci dorazili na hranice s Polskem (27. dubna 2015) | foto: Reuters

„Nepřekročí hranici v souvislosti s tím, že nesplňují podmínky vjezdu na polské území,“ řekl novinářům mluvčí pohraniční služby Dariusz Sienicki. Podle vůdce ruské motocyklové kolony Andreje Bobrovského zakázaly polské úřady vjezd jednotlivě každému ze členů kolony, a to údajně bez objasnění příčin. Bobrovskij vyslovil domněnku, že motorkáři „byli zařazeni do sankčního seznamu“.

Deset motocyklistů se na hraničním přechodu Terespol obrátilo zpět a zamířilo do běloruského pohraničního města Brestu. V úterý v poledne tam podle ruské agentury TASS chtějí uspořádat tiskovou konferenci.

Prohlídka na polském hraničním přechodu trvala podle ruských i polských novinářů několik hodin a byla velmi podrobná. Každý ze členů kolony byl prý podroben „křížovému výslechu“ za přítomnosti čtyř polských úředníků. Pohraničníci se zajímali o cíl a důvod cesty, o místa nocování a počet účastníků výpravy.

Na polské straně hranice čekaly ruské kolegy polští motorkáři, kterých byla podle agentury TASS víc než stovka. „Jestli Nočním vlkům třeba jen zkřiví vlas na hlavě, bude to pro nás ostuda. V Polsku jsou všichni bikeři našimi hosty, musíme jim pomáhat a bránit je,“ řekl ruským novinářům jeden z polských motocyklistů. Dodal, že pokud se výprava Nočních vlků Evropou neuskuteční, pojedou polští motorkáři po bojové cestě Rudé armády sami místo nich.

Polská média spekulují o možnosti, že se Noční vlci pokusí do Berlína dostat přes Finsko a trajektem přes Balt.

Ruské ministerstvo zahraničí požádalo Varšavu o vysvětlení, proč nevpustila motorkáře do země. „Požadujeme objasnění od polských úřadů a rozhodně odsuzujeme jejich počínání, svědčící o ochotě z konjunkturálních důvodů přepisovat dějiny a v podstatě zlehčovat hrdinské činy těch, kteří zachránili Polsko a svět před fašismem,“ zdůraznila ruská diplomacie podle agentury TASS.

Česko opatření nechystá, sdělil Zaorálek

Česko v souvislosti s možným průjezdem Nočních vlků žádná opatření nechystá.„Jsem v permanentním kontaktu s polským ministrem zahraničí,“ uvedl na pondělním jednání vlády ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Nikdo nemá k dispozici žádný seznam, že toto jsou Noční vlci, kteří chtějí překročit hranice. Připadá mi, že i polská vláda k tomu přistupuje výběrově,“ dodal český ministr zahraničí k otázce postoje České republiky ke koloně motorek. Ta má projet v příštích dnech právě i Českem.

Noční vlci: Putinův motorkářský gang na amerických mašinách

Podle Zaorálka se na Českou republiku ruská strana obrátila s žádostí, aby zajistila ochranu konvoje. „Pokud vím, není na to mnoho času a zajištění policejní ochrany mi připadá jako něco nadbytečného,“ podotkl však ministr a doplnil, že pro něco takového by ani nehlasoval. „Vyčkal bych dalších událostí a příliš bych se neplašil,“ uklidnil emoce kolem průjezdu motorkářů Evropou.

Podle Zaorálka je Česká republika svobodná země a pokud do ní někdo dorazí jako fyzická osoba, nemá důvod proti němu zakročovat. „Důležité je, aby motorkáři dodržovali české zákony. Nelze omlouvat to, co se stalo, že část státu nezávislého byla obsazena cizími vojsky,“ dodal v narážce na dění na Ukrajině.

České bezpečnostní složky podle ministra vnitra Milana Chovance vyhodnocují, zda někdo z motorkářů neznamená pro Česko nebezpečí. „Pokud někdo takový je a nelze to vyloučit, tak bude pod zvýšeným monitoringem českých bezpečnostních složek, pokud se na území České republiky dostane,“ řekl Chovanec. Poznamenal, že české bezpečnostní složky mají o těchto lidech velmi detailní informace.

Kolona u evropských států narazila

Motorkáři tvrdí, že chtějí svojí cestou uctít památku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Evropy na konci 2. světové války. Cesta je naplánována přes Bělorusko, Polsko, Českou republiku, Slovensko, Rakousko a Německo. I to motorkářskému klubu hrozí, že jeho cestu přes své území jako Polsko zakáže.

Další skupina motorkářů dorazila už dopoledne na přechod v Brestu. Ještě během dne chce dojet do Varšavy. Zde motorkáři plánují položit květiny u hrobu neznámého vojáka na Pilsudského náměstí a chtějí rovněž uctít památku Poláků zavražděných v roce 1943 při takzvaném Volyňském masakru. O život tehdy ukrajinští nacionalisté připravili na území obsazeném německým wehrmachtem několik desítek tisíc Poláků, ale i Rusů, Židů a příslušníků dalších národností včetně Čechů.

U volyňského památníku se mají ruští motorkáři setkat odpoledne kolem 16:00. Právě tam se zřejmě podle polských novinářů ukáže, kolika Rusům se podařilo hraniční kontrolu absolvovat a přes bělorusko-polskou hranici přejet.

Polští pohraničníci podle rozhlasové stanice RMF24 kontrolují ruské motorkáře velmi pečlivě. Jakýkoli emblém, prapor, samolepka či jiný symbol příslušnosti k motorkářskému klubu je důvodem odepření vstupu do Polska. Na přechodu hlídkuje nemálo polských policistů.

Poselství od šéfa Nočních vlků

Šéf Nočních vlků Alexandr „Chirurg“ Zaldostanov, který údajně schengenská víza potřebná ke vstupu do Evropské unie nedostal, předal prý v Brestu na běloruské straně hranic svým druhům poselství pro válečné veterány z Polska, Česka, Slovenska a Německa.

Fotogalerie

Stanice RMF24 oznámila, že ruští jezdci jsou rozhodnuti vjet do Polska i jednotlivě. Část z nich prý už v neděli přes přechod v Terespolu do země projela, další přejeli hranici na přechodu Slawatycze v Lublinském vojvodství asi 35 kilometrů jižně od Terespolu (více zde). Podle polských pohraničníků přijíždí z Běloruska do Polska mnoho ruských turistů na motocyklech a rozpoznat, kdo z nich patří k Nočním vlkům, je obtížné.

Polské úřady označují výpravu Nočních vlků Evropou za provokaci a fakticky zakázaly jejich cestu Polskem. Motorkáři reagovali ujištěním, že jejich cestu polský odpor nezastaví. Ve středoevropských státech EU jsou prý připraveny desítky či stovky jejich kolegů, kteří se k akci připojí.

Bikeři ujeli zatím přes 800 kilometrů, dalších 5 000 kilometrů Evropou je podle jejich plánů čeká. Podle polského listu Gazeta Wyborcza chtějí Noční vlci po návštěvě Varšavy, Vratislavi a Osvětimi překročit hranice do České republiky ve středu odpoledne.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...Najdete na iDNES.cz