Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další král olašských Romů je Bobko

  20:50aktualizováno  20:50
Brno - Dalším králem olašských Romů se v kohoutovické Myslivně stal brněnský Jan Horvatko, zvaný Bobko. Volilo ho 200 až 250 zástupců Romů ze čtrnácti měst republiky. "Je nás tady víc než v Ostravě. Každé město navrhlo svého kandidáta na krále, Bobko vyhrál," řekl mluvčí brněnské volby olašského krále Josef Lakatoš.
Podívejte se na reportáž TVD a fotografie z volby.

Čtyřiašedesátiletý Jan Horvatko - Bobko žil 23 let v Americe. Obchodoval s perskými koberci. Nový král si vytyčil stejné priority, jaké si určil sesazený Jan Lipa: zabránit hromadnému odchodu Romů ze země a řešit problémy některých Olachů s drogami.

Bobko chce rovněž uklidnit rozkol, jenž mezi olašskými Romy nastal po neúspěšné volbě Jana Lipy. "Spor s Ostraváky chci vyřešit smírčí cestou. Je však jednoznačné, že já jsem legitimně zvolený král. Brněnské volby se totiž zúčastnilo mnohem více zástupců olašských Romů než v Ostravě," uvedl Jan Horvátko - Bobko.

Nastalo královské schizma
O moc a respekt mezi olašskými Romy se nedobrovolně dělí dva muži. Obě znesvářené strany se přitom zaklínají tím, že na jejich volbu přišlo víc zástupců olašských Romů z celé země. "Do Brna se sjeli zástupci ze čtrnácti měst. Tím, že jsme tady jednomyslně zvolili Jana Horvatka, tak je ostravská volba neplatná," řekl mluvčí jednání Josef Lakatoš.

V Ostravě zvolený Jan Lipa zase trvá na tom, že králem je stále on. "Naše volby byly v pořádku, ne ty brněnské," uvedl Lipa. Čerstvý král Jan Horvatko ani na chvíli nezapochyboval, že tím pravým je právě on. "Věřím, že se dohodneme," řekl Horvatko.

Jeden z organizátorů volby Roman Novák podotýká, že může nastat situace, kdy budou v republice dva olašští králové, a to ve chvíli, kdy Romové ze severní Moravy odmítnou respektovat výsledky nových voleb. "Pak ať si Ostraváci mají svého krále a my, tedy zbytek, budeme mít svého krále, který bude uznávanější," uvedl Novák.

Nedohodnou-li se, rozhodne soud
Pokud by oba králové k dohodě nedospěli, může o tom, kdo má vládnout olašským Romům, rozhodnou jejich soud. "V něm zasadají nejenom starší členové, ale také mladí lidé a jejich rozhodnutí  je konečné," vysvětlil Rudolf Zajda z Mezinárodní romské unie, který volbu v Brně sledoval.

Oba králové olašských Romů přitom mají téměř totožný životopis a program. "Známe se velmi dobře, jsme přátelé," řekl Horvatko.

Přečtěte si více: Romský král vydá svá první nařízení
nebo
Olaši z Brna krále neuznali

Je Lipa legitimní král?
Volba se opakovala proto, že část této romské minority neuznává verdikt rady starších v Ostravě, která králem zvolila Jana Lipu. "Rozhodování se nezúčastnili všichni naši zástupci," vysvětlil jeden z organizátorů připravované akce Roman Novák.

U původní volby podle něj byli jen severomoravští a část z pražských olašských Romů, a proto jejich jihomoravští kolegové volbu zrušili. Nesouhlasili ani se zvolením Lipova zástupce, kterým se stal Silvestr Stojka z Prahy.

Lipa odmítá nařčení brněnských Romů, že v radě starších seděli převážně členové jeho rodiny. "Z deseti členů byl pouze jeden můj strýc. Zbývající nebyli příbuzní," řekl. Tvrdí, že byl zvolen demokraticky. "Všichni byli pozváni," uvedl.

Lipa chtěl exodus Romů opět zastavit
Lipa po svém zvolení prohlásil, že se chce zasadit především o to, aby olašští Romové neodcházeli do zahraničí. Uvedl tehdy, že může vydat nový zákon týkající se právě odchodu Romů. Ti, kdo zákony poruší, mohou být například vyloučeni z rodu.

Jeho výroku si všímá úterní vydání britského deníku The Times, který napsal, že Lipa emigraci do Velké Británie zakázal. Podle deníku je jeho rozhodnutí závazné pro 20 tisíc olašských Romů, kteří byli mezi nejodhodlanějšími uchazeči o azyl v této zemi. Od začátku roku o něj požádalo nejméně 20 olašských rodin.

Británie 27. srpna obnovila předběžné kontroly na letišti v Praze-Ruzyni, které byly v Česku tvrdě kritizovány. Romský král možná podle listu pomůže aféru smést ze stolu. Má totiž mezi Romy největší slovo, píší The Times.

Podle brněnských členů této romské komunity však král nemůže odchodům do zahraničí zabránit.

Jan Horvatko - Bobko, olašský král, přijímá gratulace

Jan Horvatko - Bobko, olašský král, odpovídá na otázky novinářů chvíli po svém zvolení

V Brně zvolený král olašských Romů - Bobko (vlevo) - přijímá gratulaci

Muži, kteří zvolili novým králem olašských Romů Jana Horvatka - Bobka

Jeden z účastníků volby krále olašských Romů v Brně-Kohoutovicích

Představitelé 14 měst země se sjeli do Brna, aby zvolili nového olašského krále

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...Najdete na iDNES.cz