Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další kličkování v koalici už nestrpím, říká premiér Nečas

  23:10aktualizováno  23:10
Premiér Petr Nečas se podle svých slov poučil z neúspěšných debat nad důchodovou reformou a rozhodl se s hlasováním o ní spojit i vyslovení důvěry vládě. Že má prezident Klaus jasné zastánce ve straně VV jen suše přehlíží jako legitimní souhlas s vysloveným názorem. Extempore s neexistující nahrávkou si podle něj musí ministr Kalousek ustát sám.

Petr Nečas, předseda vlády | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jeden týden se jeho vláda dohodla na jedné verzi důchodové reformy a s ní souvisícím zvýšení DPH. Pak promluvil prezident Klaus a vše je jinak. Věci veřejné prosadily změnu. Připouští premiér, že Hrad se stal vlivnou částí vládní koalice?

Dohoda z minulého týdne byla jasná: zvýšit DPH na 20 procent už od 1. října, aby v souvislosti s důchodovou reformou do rozpočtu přiteklo 58 miliard. Teď ve čtvrtek se to změnilo: nižší sazba DPH se zvýší z 10 na 14 procent, a to až od Nového roku. Získá se tak 27 miliard.

Pane premiére, myslíte, že důvěryhodnost vaší vlády právě stoupla, nebo klesla?
Nemá význam se bavit o nějakých krátkodobých výkyvech. Nakonec rozhodují konkrétní výsledky, tedy zda se nám podaří prosadit další etapu důchodové reformy.

Vzal jsem si z toho ponaučení a navrhnu vládě, aby s důchodovou reformou spojila hlasování o důvěře.

Ptám se proto, že mezi původní dohodou a tou novou je sedm dní a poměrně velký rozptyl - 31 miliard. Ví koalice, co chce?
Současně je tam velký rozptyl v nákladech. Ustupujeme od snížení sociálního pojištění, což je dvacet miliard. Snižují se kompenzační náklady pro rodiny s dětmi a penzisty, což je zhruba sedm miliard...

Tomu rozumím. Ale původně jste chtěli snižovat sociální pojištění, aby to stimulovalo zaměstnanost, například. Proto se ptám, jestli máme novou dohodu vnímat jako krok rozumným směrem, nebo neschopnost udržet domluvené řešení?
My jsme za tou původní dohodou stáli. To, na co se ptáte, není otázka na mě. Považuju ale za klíčové, že jsme se nakonec dokázali dohodnout. Dokonce jsem rád, že oproti té předchozí dohodě dosáhneme jednotné sazby DPH bez výjimek. To je plus.

A jako minus můžete brát, že původní dohody neplatí. Změnu dohody si vynutily Věci veřejné. Jak to jako šéf vlády vnímáte?
Ne všichni jsou ochotni nést všechny náklady nezbytně nepopulárních reforem. Vždycky jsem upozorňoval, že dělání reforem nebude bezprostředně sklízet masový potlesk, zaděláváme tím na dlouhodobé pozitivní politické body, ale bezprostředně se na tom může i politicky prodělávat. Ne každý je ochoten se tomuto podřídit.

Co s tím?
Vzal jsem si z toho jisté ponaučení, a proto jsem ve čtvrtek na jednání K9 oznámil svým partnerům, že navrhnu vládě, aby s věcmi souvisejícími s důchodovou reformou spojila hlasování o důvěře.

Máme to vnímat jako pojistku, že nic dalšího se měnit nebude a od této dohody se neustupuje?
Ano, svým způsobem je to tak. Oznámil jsem, že další kličkování kolem těchto dohod, jejich zpětné zpochybňování a podobně, prostě nejsem schopen akceptovat.

Neboli: když ve Sněmovně neprojdou vinou koaličních poslanců už dohodnuté změny DPH a důchodová reforma, vláda končí?
Ano. Celá K9 vyslovila tomuto mému postoji jasnou podporu.

Prezident nemá přesná čísla

Věcem veřejným do velké míry nahrálo vystoupení prezidenta Václava Klause, který minulý týden zahájil informační ofenzivu a vystoupil proti vládou navržené změně důchodového systému. Prý to není reforma s velkým R, prý za ni vláda schovává zvýšení daní a vůbec - vše veřejnosti špatně vysvětluje.

Petr Nečas

Narodil se 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti. Vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně. Je ženatý, má čtyři děti.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po jednání grémia ODS. (20. prosince 2010)
Petr Nečas

Kariéra

Od r. 1988 působil jako výzkumný pracovník v Tesle Rožnov. Od roku 1992 je poslancem ODS. 

Vláda
V r. 1999 se stal místopředsedou ODS. Před pěti lety byl jmenován ministrem práce. Před rokem nahradil Mirka Topolánka coby lídr ODS. V létě 2010 se stal premiérem.

Od prezidenta zazněla poměrně silná slova. Braňte se.
(směje se) Nevidím jeden jediný důvod, proč bych říkal nějaká silná slova. O důchodové reformě se tady diskutuje minimálně šest sedm let, od té doby, kdy začala pracovat takzvaná první Bezděkova komise a zveřejnila své výsledky. Tvrdit, že se tady dostatečně nediskutuje, je poměrně odvážné tvrzení neodpovídající skutečnosti.

A co výtka, že za reformu schováváte normální zvýšení daní?
Ani to není pravda. Přece spojit důchodovou reformu se snížením odvodů na sociální pojistné a kompenzovat tento výpadek příjmů státního rozpočtu sjednocením sazeb DPH navrhla Bezděkova komise a je to návrh, o kterém se tady velice činorodě vede diskuse minimálně rok.

To je překvapivé, že to nechápe prezident, notabene ekonom.
Jsem přesvědčen, že to chápe.

Proč to tedy píše?
To je dotaz na pana prezidenta, nikoliv na mě.

Prezidentovi - podle jeho komentářů - není jasné třeba ani to, proč se k plánovanému dobrovolnému spoření na důchod nevyužije dosavadní systém připojištění, kam „už 4,6 milionu lidí naspořilo 220 miliard korun“.
Tak zaprvé: těch účastníků v systému připojištění je dneska už dokonce víc, než uvádí pan prezident. Jeho kancelář mu dala starší čísla. Zadruhé: náš stávající systém důchodového připojištění nedostatečně chrání klienty. Nutí je investovat velmi konzervativně, takže jsou velmi nízké výnosy. A navíc není oddělen majetek akcionářů a klientů, a to je velmi nebezpečná věc. Čili musíme vytvořit nový systém důchodových spořicích společností.

Neměl jste chuť to vysvětlit osobně prezidentovi?
Já jsem kdykoliv - řekl bych na zavolání - připraven na Hrad přijít a vysvětlit cokoliv, co pan prezident vysvětlit potřebuje.

Vypadá to však, že jste pomalejší než lídr Věcí veřejných Vít Bárta. Ten přijel na Hrad hned po prvním prezidentově kritickém komentáři v novinách.
(usmívá se a mlčí)

Tím jsem chtěl říct, že Vít Bárta se s prezidentem sešel a koaliční dohoda z minulého týdne hned vzala zasvé. Jak se vám zamlouvá vládnutí s partnerem, který podléhá hlasům z Hradu?
Není nic nelegitimního na naslouchání názorům Hradu. Když vám někdo říká názor, můžete se s tím ztotožnit, nebo taky nemusíte, můžete si z toho vzít více, nebo méně.

Věci veřejné si z toho vzaly více a vaše dohoda padla. Vypadá to, že do koalice vstoupil nový partner?
Koalice byla, je a bude trojčlenná.

Změny na vnitru? Vše má svůj čas

Souznění mezi VV a Hradem se projevilo už vícekrát. Před dvěma týdny chtěl například ministr školství Dobeš jmenovat náměstkem bývalého volebního lídra extremistické Národní strany Ladislava Bátoru na doporučení, jak sám řekl, lidí z Hradu.

Nevnímáte jakousi ideovou koalici? Hrad naznačí přání, kdo má být náměstkem,ministr VV je připraven ho splnit.
Mohu pouze konstatovat, že nikdo, kdo kandidoval za Národní stranu na poslance, tudíž člověk, který se musel ztotožnit s jejím volebním programem a výroky, tak ve vládě, v jejímž čele stojím, nemůže dělat náměstka.

Ano, to jste řekl veřejně a vysloužil jste si za to od vicekancléře Hradu Petra Hájka kritiku. Prý jste se zbaběle přidal k mediální popravě pana Bátory.
Já jsem pouze suše konstatoval, co jako předseda vlády považuji za nepřijatelné. Tečka.

Jiný příklad souznění mezi VV a Hradem: v prosinci si Věci veřejné při takzvané hradní dohodě vyvzdorovaly okamžitý odchod policejního prezidenta.
To je jeden velký mediální mýtus. To, že pan policejní prezident Martinů musel odejít, věděl i on sám. Představa, že může pokračovat jeho spolupráce s ministrem vnitra, který ho odmítá, je z jiného světa. Bylo pouze otázkou dnů nebo týdnů, kdy k tomu dojde, a především otázkou nalezení nástupce.

To jistě, ale vy jste odchod prezidenta Martinů původně podmiňoval personálními změnami ve vedení vnitra. A na ty nedošlo.
Myslím, že všechno má svůj čas.

Chcete naznačit, že změny ve vedení vnitra budou následovat?
Já tím nic nenaznačuji. My nesmíme ani naznačovat. (směje se)

Jako předseda vlády naznačovat můžete. Ostatně, naznačil jste už koncem roku...
Nemám důvod cokoliv dodávat.

To si musí ustát Kalousek sám

Horké chvíle způsobil premiérovi a předsedovi ODS i ministr financí a lídr TOP 09 Miroslav Kalousek: velmi čile komentoval výstupy svého protikorupčního odboru - finančního a analytického útvaru - týkající se sporné kauzy ProMoPro, která míří na místopředsedu ODS a ministra obrany Alexandra Vondru.

Kdy jste měl naposledy vážný rozhovor s ministrem Kalouskem?
Vážný rozhovor? Tento týden.

Na jaké téma?
Například daně, ale byla to také práce jeho jako ministra nadřízeného finančnímu a analytickému odboru.

Tam mířila otázka: avizoval jste, že po jeho prohlášení, že v případu ProMoPro jde o „normální zlodějinu“, s ním povedete velmi vážný rozhovor...
Šlo nejen o to. Můžeme si o některých lidech myslet, co chceme, někoho můžeme považovat za poctivého, někoho za nepoctivého, ale není možné, aby státní orgány zveřejňovaly informace, kolik si kdo vybírá z bankomatu a kolik peněz má na soukromých účtech.

A jak váš rozhovor dopadl? Slíbil vám ministr Kalousek, že „už to víckrát neudělá“?
Ten rozhovor považuji za interní, ale jsem přesvědčen, že s jeho závěry jsme se oba plně ztotožnili.

Jak vnímáte Kalouskovo lhaní, nebo - jak on říká - mystifikaci, že disponuje videozáznamem ze schůzky šéfredaktorů novin?
Tento styl komunikace považuji za poněkud nešťastný, nicméně toto si musí ustát pan ministr financí.

Myslíte, že lhal, když říkal, že tu nahrávku má? Anebo lhal, když tvrdil, že ji nemá?
Není důležité, co si myslím. On mě ujistil, že žádná nahrávka neexistuje, a já nemám důvod mu nevěřit.

Váš celkový dojem z osmi měsíců vládnutí? Když jsme spolu mluvili v srpnu, řekl jste: "Zatím to jsou v podstatě tupé účetní operace. Ale kreativita, intelektuální výkon, ty jsou zatím nulové."
Tehdy jsem to bral ve vztahu ke státnímu rozpočtu. Kdybych z toho výroku měl vyjít na základě čerstvých zkušeností, tak bych řekl: Aby zase té kreativity nebylo někdy příliš mnoho. (směje se)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz