Na 300 radikálů zkoušelo projít policejní kordon na sídlišti Máj

  • 1159
Třetí sobotu v řadě čelilo českobudějovické sídliště Máj protiromským náladám. Nejprve se měl konat pochod, ale byl na poslední chvíli zrušen i kvůli malé účasti. O pár hodin později už se sešlo 300 radikálů, ale narazili na policejní kordon, který se snažili prorazit. Ve městě operovaly stovky policistů. Zadrženo bylo až 60 lidí, protože odmítli Máj opustit.

Policie rozprostřela před ulicí V. Volfa kordon, aby se radikálové nedostali do středu sídliště. "Policie přehradila na sídlišti Máj cestu zhruba 300 demonstrantům," uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

Podle fotografa MF DNES krátce před 20. hodinou zůstalo na místě asi padesát radikálů z původních tří set. Ve 20:30 se policisté už stáhli z hlavních komunikací a situaci jen monitorovali. "Policie militantní jádro vykousala hned na začátku, co se mohlo stát, už se nejspíš stalo," uvedl.

Policisté demonstranty vyzývali, aby vyklidili prostor. Opačným směrem létaly nadávky. Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, ale těžkooděnci stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky.

Policisté zadrželi až 60 radikálů, kteří odmítli opustit sídliště. "Všechny zadržené osoby dostaly dostatek času na opuštění prostoru, ale neopustily jej. Většina z nich byla zadržena kvůli neuposlechnutí policejní výzvy," řekl novinářům jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.dodal Matzner.

Podle reportéra MF DNES je situace podobná jako v předešlých dvou víkendech. Jedna novinka se přeci jen najde - lidé dnes s sebou mají vajíčka. "V podstatě se čeká, až to někdo hodí," uvedl z místa zhruba v 17:30. O hodinu později se tak zatím nestalo.

Demonstrující se nejprve chtěli ve 14 hodin vydat z náměstí Přemysla Otakara II. na sídliště Máj, kde žije i romská komunita. Zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli Jaromír Pytel oznámil, že organizátoři dostali strach, proto akci zrušili.

Dalším důvodem byla zřejmě malá účast. Svolavatel shromáždění předem odhadoval počet účastníků na jeden tisíc. Podle reportéra MF DNES dorazila jen padesátka demonstrantů a zhruba stejné množství novinářů.

Podle jednoho z účastníků shromáždění se spousta lidí zalekla. "Na Facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," řekl ČTK demonstrant Ivo Burdík.

Policie stále ve střehu

Další protiromské setkání, nazvané Proti policejní brutalitě, bylo svoláno na pozdní odpoledne na parkoviště před sídlištním multikinem. Tam už přišlo okolo 17:30 zhruba 150 radikálů.

Nejen radikálové

V sobotu ve 14:00 začalo také shromáždění za společný život a proti kolektivní vině pořádané občanským sdružením Konexe a občanskou iniciativou Nenávist není řešení. Chtějí tak podpořit českoromskou komunitu na sídlišti a oběti nenávisti, aby se zlepšily mezilidské vztahy.

"Policisté jsou stále v přímém bezpečnostním opatření a monitorují situaci, zatím ale naštěstí zasahovat nemuseli. Kdyby se situace vyvíjela nepříznivě, jsou připraveni," řekl iDNES.cz jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie má ve městě v pohotovosti pracovní štáb, který je v přímém kontaktu se zástupci magistrátu a strážníky. Policejní hlídky přistoupily k ráznějším opatřením a důkladně kontrolovaly všechna auta, která přijížděla do centra. "Doporučujeme opakovaně všem, nezapojujte se do možných násilností. Jsme připraveni zakročit při narušení veřejného pořádku," uvedl Matzner.

Třetí víkend nepokojů

Při potyčkách demonstrantů s policisty bylo při minulých dvou sobotách zadrženo několik desítek lidí. Policie už obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Podpora z Duchcova

V Duchcově na Teplicku se odpoledne sešlo asi 50 lidí, chtěli podpořit dnešní protiromskou demonstraci v Českých Budějovicích. Policie tu zaznamenala dva přestupky proti občanskému soužití. Akce se konala od 15:00 na duchcovském náměstí, trvala zhruba dvě hodiny. Nebyla oficiálně hlášená, lidé se svolali na Facebooku.

ČTK

Nejprve se 21. června na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi sto dospělých. Na místě zasahovala i policie. Reakcí na konflikt ze hřiště na sídlišti byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty.

V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije romská komunita. Romové se tam podle ohlášení na magistrátu budou každou sobotu až do konce září scházet na happeningu. Na sídlišti už několik dní zůstává více strážníků než obvykle.

Jedná se především o soužití ve Volfově ulici, kde bydlí desítky romských rodin. Obyvatelům nejvíc vadí hluk a poukazují i na zneužívání sociálních dávek. Situaci nevyřešila ani úterní debata radnice s obyvateli, na kterou přišlo zhruba osm set lidí. Lidé tam mimo jiné vyčítali vedení města, že sestěhovalo Romy na jedno místo.

Nepokoje v Českých Budějovicích. Už třetí týden se tam demonstruje:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video