Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Další BSE se nenašla, Deblín se přesto bojí

  16:27aktualizováno  16:27
Protože se u dvanácti nejnověji poražených zvířat z deblínského družstva nemoc šílených krav neprokázala, přijde týden po porodu o život už jen jedna kráva, která je březí. Zda zůstane naživu i její tele, záleží na tom, zda u něj testy onemocnění prokážou. Šéf družstva Antonín Juříček věří, že zemědělci nezkrachují. Dostanou totiž částečnou kompenzaci škod. Bojí se ale "špatné" pověsti: "My teď stejně poneseme cejch chovu, kde byla BSE."
Nucená porážka v Deblíně

Nucená porážka v Deblíně - V deblínském družstvu na Brněnsku porazili 13 krav. Šlo o vrstevnice a potomky dobytčete, které onemocnělo chorobou BSE. (1. října 2002) | foto: Radek MičaMF DNES

V družstvu dál platí přísná nařízení veterinářů. Deblínské krávy, starší než dvacet měsíců, například do budoucna nesmějí být přemístěny jinam než na jatka. Pro zemědělce to znamená, že je nesmějí prodat do jiného chovu.

Nemoc šílených krav, BSE - stejně jako její údajná lidská obdoba, Creutzfeldt-Jakobova choroba - je degenerativní onemocnění mozku. Poprvé byla BSE diagnostikována v Británii v roce 1986.

Za možnost nakažení se v zemích, kde byly diagnostikovány desítky, v Británii dokonce tisíce nakažených zvířat, stále považuje nedostatečně tepelně zpracovaná nervová tkáň nemocných zvířat, která se v masokostních moučkách dostala, kam neměla.

Experti nepřestávají zdůrazňovat, že se onemocnění mlékem ani mléčnými výrobky nepřenáší.

Nikdo neví, kolik bude družstvo muset zaplatit
K další budoucnosti Juříček říká: "Dostaneme kompenzaci škod. I když náklady s utracením zvířat hradí družstvo - to je nepochopitelné. Někdo to nařídí, ale platí to družstvo, odvoz, likvidaci, všechno. Vůbec nevím, na kolik nás to přijde."

Podle ředitele Okresní veterinární správy Brno-venkov Bohumila Pantůčka v Deblíně také dostanou kompenzaci z ministerstva zemědělství a pojišťovny.

Kolik to bude však předseda zatím přesně neví. Každá z krav byla pojištěna na dvacet tisíc korun. Jejich skutečná cena se ale může lišit. Poté, co veterináři omezení přijatá kvůli BSE zruší, hodlají deblínští nakoupit nové jalovice.

Jihomoravské družstvo zaměstnává třicet lidí a chová přes sto kusů krav a osmdesát prasat. "Máme jen šest set sedmdesát hektarů a chov krav je to hlavní, co nás živí," upřesnil předseda.

Průběh "černého" úterý
Veterináři utratili dvanáct deblínských dobytčat, kterým vystavila úmrtní list jejich příbuzná s BSE během úterý. Test potvrdil, že zvířata byla zdravá.

Krátce po třinácté hodině se brána družstva zavřela a přijelo policejní auto. Pak už to bylo na brněnských veterinářích, kteří dorazili s mobilním střediskem pro likvidaci nákaz.

Ti krávy utratili. Jiné auto pak mrtvá zvířata odvezlo do kafilerie. "Za hodinu a půl to bylo hotové," řekl ředitel Okresní veterinární správy Brno-venkov Bohumil Pantůček.

"Vzhledem k tomu, že se musely odebírat vzorky k vyšetření, porážely se krávy na místě," upřesnil šéf brněnských veterinářů Vladimír Čermák.

"Přiznám se, že jsem přímo u toho všeho nebyl. Asi bych ten pohled nesnesl," svěřil se předseda družstva. "Zaměstnanců se to dotýká snad ještě více než mě. Ty ženský, ošetřovatelky, se tím živí," dodal. On i ostatní družstevníci do poslední chvíle doufali, že odepsaných krav bude méně.

Před desátou hodinou večer se v Deblíně dověděli dobrou zprávu: Žádná ze zabitých krav neměla pozitivní test na BSE.

"To víte, že jsme spokojeni. Nechci ani domýšlet, co by se stalo, kdyby test prokázal další nemocnou krávu. To by se rozjelo další kolo porážek. Jsem rád, že to takhle dopadlo, už mám úplně jinou náladu," řekl předseda deblínských zemědělců.

Dodal ale, že z pohledu chovatele dál považuje utracení krav, z nichž pět bylo březích, za neetické.

"Chápu ale argumenty veterinářů, kteří se na to dívají z pohledu ochrany spotřebitele. Jejich pohled je priorita - vždyť i já jsem spotřebitel," dodal.

I přesto se ale domnívá, že se krávy mohly utrácet postupně kus po kusu s tím, že by se u každé dělaly rozbory, a nikoliv všechny najednou.

Zvířata skončila na Českobudějovicku
Utraceno bylo deset vrstevnic a dva potomci nemocné krávy. Dvanáct mrtvých krav z jižní Moravy zlikvidovali v Chotýčanech na Českobudějovicku.

Šéf Státní veterinární správy Josef Holejšovský potvrdil, že odborníci zvolili nejužší kohortu - to znamená skupiny zvířat, kde by se podle statistik mohl vyskytnout další případ onemocnění, správně.

Výskyt bovinní spongiformní encefalopatie u nás podle veterinářů nelze podceňovat. Do budoucna se musí počítat s dalšími případy, míní.

"Nelze vyloučit, že se po čase může objevit nějaký další případ, i když po zkušenostech dosavadních lze předpokládat obdobnou četnost. K poslednímu září bylo vyšetřeno přesně 245736 vzorků mozku poraženého skotu na tři pozitivní," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Třetí případ BSE v zemi
Nemoc šílených krav potvrdil u krávy z Deblína na Brněnsku prvního října i poslední kontrolní test. Je to třetí případ BSE v zemi. Od loňska jatka testují každý kus starší třiceti měsíců.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben iDNES řekl, že poslední kontrolu dělal jihlavský veterinární ústav imunohistochemickou metodou. Fakt, že byla kráva nemocná, před tím řekly už dva testy.

Třetí test navíc potvrdil, že dalších dvanáct poražených krav bylo zdravých. Řekl to ředitel Okresní veterinární správy Brno-venkov Bohumil Pantůček.

Utracení jedné - březí - krávy v Deblíně bylo odloženo na dobu po porodu. Tele v případě, že nebude mít BSE, zůstane naživu.

"Utratit se musely vrstevnice nemocné krávy a dva její potomci. Vyplývá to z obvyklého postupu schváleného podle směrnic Evropské unie," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Na nemoc se přišlo na jatkách
Nemoc odhalili na brněnských jatkách. "Pětiletá kráva byla poražena ve středu 25. září v Brně. Maso veterináři vyšetřili metodou Western Blot. Test byl pozitivní," řekl minulý pátek Josef Duben.

První nakažený kus v Česku objevili veterináři loni v červnu v Dušejově na Jihlavsku. Druhý případ následoval v srpnu ve Světnově na Žďársku. Obě farmy fungují dál.

V Dušejově bylo zlikvidováno 134 krav, na statku ve Světnově čtyři kusy skotu. Od té doby bylo na BSE vyšetřeno čtvrt milionu krav.

Případ ukazuje, že testy mají smysl, míní Duben
"Pro veřejnost je to zpráva dobrá, neboť je jasné, že pokud u nás nemocné zvíře existuje, jsme s to je zjistit a zajistit, aby se maso z něj nedostalo do tržní sítě," prohlásil mluvčí SVS Josef Duben.

Mluvčí podotkl, že třetí případ nákazy ukazuje, jaký má vyšetřování skotu smysl. "Naši spotřebitelé si mohou být jisti, že vyšetřování veškerého skotu na BSE, který je poražen ve stáří nad třicet měsíců, má své opodstatnění. Pokud se v populaci skotu nemocné zvíře vyskytne, jsme schopni je najít," tvrdí Duben. "Stále ale zůstáváme zemí s nízkým výskytem této nemoci," zdůraznil s tím, že Česku nehrozí takové množství případů BSE jako například ve Francii, v Portugalsku či Německu.

Nemoc šílených krav

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Úřady podle Dubna také pracují na centrální evidenci skotu. Tu z pověření Ministerstva zemědělství vede Českomoravský svaz chovatelů, dozoruje ji Česká plemenářská inspekce se Státní veterinární správou.

Nakažené krávě bylo pět let
Nakažená kráva z Deblína v okrese Brno-venkov se narodila v dubnu roku 1997. Vzorek tkáně vyšetřil Státní veterinární ústav v Jihlavě. 

Kráva byla poražena v malých jatkách při brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě. Na nedávno modernizovaný výsek shodou okolností navazují laboratoře, v nichž se studenti učí prakticky odhalovat nemoci usmrcených zvířat. Provoz porážky zajišťuje akciová společnost Bomaso, jejíž zaměstnanci tam týdně zpracují čtyři až deset kusů hovězího dobytka.

Veterinární správa vydala závazná opatření tak, aby došlo k izolaci nemocného kusu a aby se provedla speciální očista porážky. Maso by mělo k likvidaci odvézt zvláštní auto z kafilerie, řekl Jiří Nejezchleb z firmy Bomaso.

Na jatkách se kontroluje každý kus starší třiceti měsíců. Jestliže je dobytek nemocný nebo na sanitních jatkách, pak projde kontrolou každé zvíře starší čtyřiadvaceti měsíců. Když kráva uhyne například při nehodě nebo přepravě, tak se přezkoumávají všechny.

"Nejsme touto situací nadšeni, protože po každé zprávě o BSE dochází k poklesu odbytu hovězího masa, což postihne zčásti nás, ale zejména zemědělce," dodal  předseda představenstva firmy Bomaso Václav Kuchař.

Zemědělci nevěděli, co bude dál
Předseda deblínského družstva Antonín Juříček už v pátek zpravodaji MF DNES řekl: "Nedávno jsme standardním způsobem prodali krávu brněnským jatkám a vzápětí nám příšla zpráva, že první vzorek byl pozitivní na BSE." "Pro nás to byl blesk z čistého nebe."

"Vše teď záleží na veterinářích - co bude dál, nevím," řekl a doplnil, že státní veterinární správě dal všechny údaje o nemocné krávě, včetně informací o tom, čím se živila.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Babiš je v přístupu k migraci extremista, řekl v Rozstřelu Ivan Gabal

Kandidát do Senátu Ivan Gabal v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (19. září...

Vrátil se po letech do vysoké politiky a nyní chce řešit množství nejenom regionálních úkolů, ale také závažné otázky...

KOMENTÁŘ: Od Pocheho k Petříčkovi. Socialisté z martyria odcházejí poražení

Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček s ministrem vnitra Janem...

Po vleklých dohadech bude mít česká vláda zdá se konečně samostatného ministra zahraničí. ČSSD chce dosadit na zamini...

Nebyl to ani přestupek, uzavřela radnice střet aktivistky s policistou

Zatýkání Kateřiny Krejčové poté, co se na demonstraci vrhla na policistu, který...

Aktivistka Kateřina Krejčová se při střetu s policistou na demonstraci v Praze v roce 2015 podle radnice Prahy 1...Najdete na iDNES.cz