Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dálnice protne Suchdol, protesty neuspěly

  11:11aktualizováno  11:11
Praha - Ministerstvo životního prostředí prudce obrátilo - dálnice z Ruzyně do Březiněvsi vedená tunelem pod Suchdolem mu už nevadí. Vyplývá to z jeho posudku vydaného v těchto dnech. Razantní protesty obyvatel některých městských částí a občanských ekologických iniciativ proti stavbě jižní varianty okruhu na severu města tak zřejmě vyzněly naprázdno.

Velkou nadějí protivníků jižní trasy bylo právě ministerstvo životního prostředí. Od něho totiž očekávali, že v posudku o vlivu na životní prostředí jižní variantu zamítne jako nevyhovující. Ministerští úředníci však rozhodli jinak.

"My doporučujeme severní trasu, která vede kolem Libčic nad Vltavou a dále od Prahy, nicméně za určitých podmínek je možné stavět i na jihu," uvedla mluvčí ministerstva Rita Gabrielová.

O vedení pražského okruhu okolo hlavního města vedou již dlouhodobé spory městské části a okolní středočeské obce.

Magistrát spolu s městskými částmi Praha 6, 8, 9, 13 a Středočeši podporují kratší trasu okruhu blíže k Praze. Jejich představitelé totiž tvrdí, že jedině tak výrazně ubudou auta v pražských ulicích. Městské části Suchdol, Dolní Chabry a Lysolaje naopak chtějí, aby tato komunikace vedla od Prahy vzdálenější, severní trasou. Jinak podle nich hrozí nedozírné škody v přírodních rezervacích kolem Vltavy.

Primátor Jan Kasl míní, že posudek je zásadním zlomem v celém dlouhotrvajícím sporu.

Starostové stále nemají o trase dálnice jasno
Primátor Jan Kasl považuje jižní variantu pražského okruhu přes Suchdol za jedinou možnou. "Nyní je jasné, že jižní trasa je přípustná. Proto by už brzy mohlo být vydáno územní rozhodnutí, a pak by se již brzy mohla začít stavět. K výstavbě je připravena, zatímco pro severní trasu neexistuje ani projekt," řekl Kasl.

Podle místostarosty Prahy 8 Jana Lukavského je důležité, že posudek připouští jižní trasu. "Všichni rozumní lidé by se už měli konečně domluvit, aby se co nejdříve začalo u Suchdola stavět."

Radnímu Prahy 6 Janu Winklerovi  se verdikt ministerstva příliš nelíbí. Podle něj mělo rozhodnout jasně, buď jedna trasa, anebo druhá. "Zachovali se alibisticky, a vlastně nic se tím nevyřešilo. Je ovšem třeba vycházet z toho, že jižní trasa je zakreslena v územním plánu Prahy, kdežto se severním úsekem nepočítá žádný dokument," řekl.

Starosta Suchdola Václav Čížek však namítá, že celá záležitost zůstává otevřenou. "Teď se bude jednat o jednotlivých připomínkách k oběma trasám a uvidí se, která z nich je výhodnější," dodal.

S jižní trasou zásadně nesouhlasí ani občanské sdružení Ekofórum. Jeho mluvčí Jaroslav Korf uvedl: "S posudkem jsme spokojeni, potvrdil to, co říkáme pořád. Severní varianta, která vede přes středočeské obce, je pro životní prostředí daleko výhodnější."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Nissan Micra 0.9 IG-T 2017 ·...
Nissan Micra 0.9 IG-T 2017 ·...

r.v. 2017, naj. 22 km, benzín, 1. majitel
320 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz