Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dálnice ovládly gangy zlodějů

  20:47aktualizováno  20:47
Už několik měsíců sužují jihomoravské policisty důmyslní dálniční zloději. Na benzinové stanici či odpočívadle si vytipují majetného řidiče, potajmu mu propíchnou pneumatiku a po krátké jízdě ho při výměně kola v odstavném pruhu okradou. Jen v letošním roce spáchali takto téměř 350 těchto krádeží.
Pachatelé pracují ve vícečlenných skupinách a podle policie jde většině případů o cizince.

"Tento týden jsme zadrželi dvaatřicetiletého muže, který na odpočívadle dálnice D2 okradl dvojici starších manželů z Německa. Řidič opravoval píchnutou pneumatiku, kterou měli na svědomí právě zloději. Zatím co mu jeden z gangu pomáhal s opravou, druhý z auta ukradl peněženku s pěti sty německými markami a fotoaparát," uvedl kriminalista Vladimír Seďa z jihomoravské policejní správy modelový případ dálniční krádeže.

Doplnil, že vynalézaví zloději situace obměňují, někdy se třeba s mapou přijdou zeptat na cestu. Každopádně se podle policie podobné případy dějí na všech úsecích dálnic v celé naší republice.

Objasnit tyto krádeže je velmi obtížné, protože pachatel na místě nezanechá téměř nikdy žádnou stopu.

"Vytáhnou věci z auta je otázkou několika vteřin. Oběti těchto pachatelů si většinou nepamatují ani podobu muže, který se s nimi bavil nebo jim pomáhal," postěžoval si kriminalista. Všem motoristům doporučil, aby v případě defektu nezazstavovali v odstavném pruhu a raději dojeli na nejbližší benzinovou stanici či odpočívadlo. Tam je riziko, že se stanou obětí krádeže mnohem menší a o pomoc mohou požádat personál čerpadla, dodal.
 
Policie zaznamenala také případy okradených řidičů velkých nákladních automobilů. Ti při cestě na dálnici často zůstanou na odpočívadle, aby tam v kabině svého vozu přespali. Mnoho z nich si počíná velmi nezodpovědně.

"Mnozí z nich se neobtěžují své auto ani zamknout. Navíc nechávají zcela viditelně cenné věci jako peněženky, mobilní telefony, malé televizory a podobně. Zloděj pak může směle využít řidičova spánku a auto mu vybere," dodal Seďa. Z minulosti vzpomenul kriminalista také případy, kdy si, zvláště v zimě, chtěli řidiči kamionů přitopit zařízením, které nasává vzduch zvenčí. Lupič pak mohl řidiče uspal těkavou látkou, kterou přiložil ke kabině v místech, kde topení vzduch nasávalo.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič na sněhu ujížděl policistům, zapadl v závěji

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené...

Policisté na Chebsku honili zdrogovaného řidiče, který jim ujížděl po zasněžené silnici. Nakonec zapadl v závěji,...

Muž na chodbě paneláku postřelil souseda, muži měli dlouhodobé spory

Flobertkový revolver, kterým muž ze Šumperska postřelil souseda, se kterým měl...

Vyhrožováním smrtí a střelbou vygradovaly v paneláku na Šumpersku dlouhodobé spory dvou jeho obyvatel. Agresor na...

V rychlém pruhu na D5 stálo auto, nebezpečnou situaci natočila záchranka

Odstavené auto v levém pruhu dálnice ohrožovalo ostatní řidiče

Krajští záchranáři upozornili na nebezpečnou situaci, kterou zaznamenali dopoledne na dálnici D5 u Plzně, kde stojící...

Najdete na iDNES.cz