Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dalík: Před sledováním nás varovali i někteří slušní lidé z ČSSD

  20:06aktualizováno  7. srpna 9:06
V předvolební aféru se změnila dovolená českých politiků, lobbistů i podnikatelů v Toskánsku. Aktéři prý věděli, že mohou být sledováni. "Byli jsme předem varováni. Varovali nás dokonce někteří slušní lidé z ČSSD," říká v rozhovoru pro MF DNES Marek Dalík, který pro Mirka Topolánka dům v Itálii pronajal.

Představa, že pikle se kují ve společnosti žen a dětí, je scestná, říká Marek Dalík, přítel Mirka Topolánka, který pro něj pronajal v Itálii dům. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Vaše dovolená s Mirkem Topolánkem v Toskánsku rozpoutala letní bouři, protože se na ní s vámi objevila i řada známých podnikatelů a lobbistů. Proč jste o těch schůzkách říkali, že jsou náhodné?
To, že se tato skupina lidí pohybující se v určité společenské komunitě v České republice rozhodla strávit dovolenou v tomto letovisku, náhoda není. Ti lidé se znají, potkávají se, řekli si o tom zajímavém místě, někteří z nich se tam rozhodli pořídit si nemovitost. To není náhoda.

Proč tedy hovoříte o náhodě?
Protože náhoda je, že lidé, o kterých hovoříme, se sešli na fotografiích, které se objevily v novinách.

Myslíte, že někdo uvěří tomu, že 20 Čechů se sejde náhodou na stejném místě ve stejný čas? To není možné.
Těch fotografií jsou stovky a na jedné je několik lidí, jak se potkali na molu u lodí. Kdyby to náhoda nebyla, tak by přece existovalo daleko více fotek, kde jsou spolu.

Nevysvětlil jste tu "náhodu".
Martin Roman byl pozván na loď Alešem Řebíčkem. My jsme odjížděli půjčenou lodí a přišli jsme o hodinu později, než jsme měli. A Vladimír Johanes si na lodi, kterou měl půjčenou, něco zapomněl.

Váš popis považuji za úplné sci-fi.
Podívejte se na tu fotku. Stojí tam malé děti a manželky s taškami. To má být tajné setkání?

Chcete mi tvrdit, že jste nevěděl, že na tom místě je na dovolené například šéf ČEZ Roman a další lidé?
Věděl jsem, že tam někteří jsou. S Romanem jsme se s Topolánkem potkali ještě jednou. Na obědě, kde byly opět děti a manželky. Hovořilo se o dovolené, moři, o počasí. Představa, že pikle se kují ve společnosti žen a dětí, je scestná.

Podle vás romantický oběd i setkání. Tušili jste, že vás někdo může v Toskánsku sledovat?
Byli jsme předem varováni, že to je možné a že je to záměr sociální demokracie. Varovali nás dokonce někteří slušní lidé z ČSSD.

Cože? Varoval vás někdo z ČSSD?
Ano. A zakázka vzešla od člověka, který vede jednu politickou stranu a ukazuje se v růžovém pulovru.

Myslíte tím Jiřího Paroubka?
To říkáte vy. Tu zakázku zadal jednomu vlivnému právníkovi, který má stamilionové zakázky od ministerstev. Ten právník na to najal bývalého šéfa zpravodajské služby, který si na to vzal své bývalé kolegy. Některé indicie naznačují, že se na tom podíleli i současní pracovníci tajné služby. Což je skandální.

"Když si nějaký dům někde pronajmu, tak se objeví, že jsem ho koupil, nebo koupím."

Tím právníkem je pan Jansta?
To říkáte vy. Za tu akci zaplatili kolem 2,5 milionu a zajímalo by mě, jak to vyúčtují.

Máte důkazy, že to udělala ČSSD?
Důkazy nemám, protože si na rozdíl od těch, kteří to provedli, špionážní agentury nenajímám. Ale všechny indicie o tom svědčí.

To je dost málo na taková tvrzení. Aféra nebyla vyvolána jen fotkami, ale i tím, jak jste mlžili.
To není pravda! Reagoval jsem hned druhý den, co se fotky objevily v deníku AHA! – všechno jsem popsal jednomu redaktorovi Blesku, ale neotiskli nic. Pak jsem hovořil s dalším a opět nic. Říkal jsem jim, že vilu máme pronajatou a že po návratu předložím o tom smlouvu. Je skandální, že vydavatelství, kam AHA! patří, vede paní Šmuclerová, která je v totálním střetu zájmů, protože její manžel vede konkurenční kandidátku v Karlovarském kraji.

Koho vlastně napadlo, že pojedete do Monte Argentaria?
Byli jsme tam s Mirkem Topolánkem necelý týden už loni! Tehdy v hotelu. Líbilo se nám tam, tak jsme se rozhodli vrátit. Tím padlo i rozhodnutí, že si pronajmeme dům, protože po rozpočítání nákladů na všechny to vyjde levněji. Stalo se a já jsem ze svého účtu po podpisu smlouvy zaplatil za pronájem 30 tisíc eur za 30 dnů.

Znalci říkají, že týden v takovém domě stojí 20 tisíc eur. Jak jste dosáhl tak příznivé ceny?
Pronajímám si domy na dovolenou už od roku 1996. Naopak já těch 30 tisíc eur považuji za lehce přeceněné, protože ten dům není v ideální pozici – nebyl úplně u moře, je tam hodně slyšet silnice a je do něj dost vidět. Navíc ceny nejsou tak vysoké kvůli krizi.

Poslal jste peníze přímo ze svého osobního účtu?
Ano, z Prahy ještě před odjezdem do Toskánska. Z účtu, který je vedený tady a na kterém mám řádně zdaněné peníze. Je to účet, který je pod dohledem českých finančních úřadů a dalších institucí, které s tím mají co do činění. Výpis z účtu i s razítkem jsem ukázal televizi Nova a Právu.

Už předtím se říkalo, že jste si koupil dům na Sardinii, potom v Toskánsku. Máte ty domy?
Okamžitě, když si nějaký dům někde pronajmu, tak se objeví, že jsem ho buď koupil, nebo si ho koupím. Nemám ani jachtu, jak se někde psalo, mám dvanáct let vodní skútr.

Tvrdíte tedy, že dům, ve kterém jste byli s Mirkem Topolánkem, není rozhodně váš?
Není. Kdyby byl můj, tak se přiznám.

Máte jiný dům někde v té oblasti či jiné zemi?
Ne. Nemám dům ani v Česku, když nepočítám ten, kde bydlí moji rodiče v Brně.

Vždyť máte několik nemovitostí.
Říkám svůj dům, kde bych bydlel. Vlastní byty mám asi dva.

Koupi toho domu zprostředkoval bankéř pracující pro firmu J&T. Tvrdíte, že jste o tom nevěděl.
Nevěděl jsem, komu dům patří. Proč bych se o to měl zajímat?

Protože jezdíte na dovolenou s významným politikem. Vzniká podezření, že on jako politik může ovlivnit rozhodování o různých zakázkách. Například J&T spolupracuje s ČEZ, jehož šéf tam byl také. Nevnímáte ten problém?
Chápu to, ale nevěděl jsem, komu patří ten dům. V Česku panuje podivný názor, že střet zájmů platí i do budoucna, ne až potom, co se něco stane. To je nonsens. Navíc vy to aplikujete i zpětně na něco, co se nestalo. J&T za vlády Mirka Topolánka žádnou zakázku od kabinetu nedostala. Ucházela se o některé, které ale nebyly ani vypsány. Ještě jedna věc k tomu domu, a proč jsme se v něm zřejmě ocitli. Italka, která mi to nabídla, se pohybuje ve společnosti Čechů, kteří tam už něco mají. Moje hypotéza je, že nákup některých domů těch Čechů zprostředkovával ten samý bankéř, který kupoval náš dovolenkový dům.

Marek Dalík

Pracovala některá z vašich firem předtím pro J&T?
Tak to je zase otázka! Já jako Marek Dalík nikoli.

Myslím spolupráci s J&T vaší firmy nebo firem, v nichž máte účast...
V minulosti mírně, lehce, v žádných velkých objemech.

Jednou z otázek, kterou si veřejnost i média kladou, je – jak si Dalík na drahá auta, exkluzivní dovolené, byty a další věci vydělal. Proč firma, jejímž jste většinovým majitelem, New Deal Communication, neposkytuje veřejně dostupné informace o svém hospodaření?
V úterý jsem se ptal ředitele a spolumajitele a on říkal, že zveřejňuje všechny údaje tak, jak má.

Proč nejsou dohledatelné?
To není opravdu náš problém. Kdybychom cokoli porušovali, tak za to dostaneme pokutu. Máme účetnictví v pořádku, je řádně auditováno, není v tom vůbec žádný problém.

Dají se najít starší údaje. Jaké bylo hospodaření té firmy loni?
Mám pocit, že obrat byl loni kolem 45 milionů.

Pocit? Vy to nevíte přesně?
Firmu řídí můj spolumajitel.

Kolik byl z toho zisk?
Loni před zdaněním 8 milionů. Ale ten zisk je jen na papíře, z něj se něco opět investuje.

Opakuji, že dohledatelné to v přístupných databázích nebylo.
To není můj problém. Nestarám se o to. Je to technikálie.

Miliony jsou pro vás technikálie?
Technikálií myslím, zda někde leží, či neleží nějaká listina. Firma jako taková dělá všechno, jak má. Navíc já jsem vám řekl něco, co jsem říkat nemusel – jaký měla obrat a zisk. Mění se to v letech. Po kauze Kořistka šly objemy peněz dolů, pak se to opět zlepšilo.

Ptám se na hospodaření vašich firem, neboť se snažíme zjistit, zda máte na všechny ty výdaje a jak se to dotýká Mirka Topolánka.
Tím zabíháte úplně jinam. Zaprvé: chovám se v těchto věcech obezřetně, takže daním všechny peníze. Ty, co vydělám já jako IČO, daním takzvaným paušálem, to znamená, že si nedávám žádné náklady do účetnictví.

Jste plátcem DPH?
Samozřejmě.

To se také nikde v posledních letech neobjevuje.
Jsem plátcem DPH řadu let.

Kolik jste si vydělal za dobu, co podnikáte?
Moje osobní příjmy jsou několik desítek milionů před zdaněním. Kumulativně samozřejmě, ne za rok. A tady máme dost vysoké daně.

To jsou peníze z různých obchodních aktivit dohromady?
Ano.

V jakých firmách kromě New Deal Communication jste podílníkem?
To neprozradím. Nemám k tomu žádný důvod.

Jste přítel politika, tak se ptám. A zda máte peníze na porsche a astona.

"Nemám ani jachtu, jak se někde psalo, mám dvanáct let vodní skútr."

Nemám žádného Aston Martina. To napsalo AHA! a všichni to přebrali. To je lež. V životě jsem neměl vůz Aston Martin.

Takže máte jiná auta?
Jiná. Mám třeba porsche, které se objevilo i na obrázku z Toskánska.

Proč nechcete na některé věci o hospodaření vašich firem a vůbec o těch firmách hovořit? Zavdáváte tím příčinu k dalším spekulacím.
A proč? Ve slušné zemi se tyto otázky nedávají. Platím poctivě vysoké daně. Kontroluje to finanční úřad. Nebudu říkat, kolik a kde vydělávám. Není k tomu důvod. Byl bych ale blázen, kdybych cokoli, co mám, řádně nezdanil.

Už Karel Marx říkal, že mezi nejdůležitější věci při podnikání patří "prvotní akumulace kapitálu". Kde jste vzal první větší peníze?
Vydělal jsem peníze a pak dál investoval. To vám musí stačit.

Nestačí. Třeba na akciích?
Akcií jsem prodal za život asi za čtyři miliony korun. Takže žádné zázračné zbohatnutí na akciích se nekonalo, protože jsem je samozřejmě za nějakou cenu nakoupil.

Nebyl to ani žádný strýček Vik, který kdysi údajně přispěchal s finanční pomocí Stanislavu Grossovi?
Ne. Vůbec.

Ani jste rychle nevydělal jako Gross, který získal přes sto milionů na jedné operaci?
To už vůbec ne! Pracuji od svých 19 let. Firmu jsem založil před deseti lety. Na ničem jsem nevydělal stovky procent jako někdo jiný. Většinu peněz jsem vydělal buď ve své firmě, nebo jako živnostník na IČO. Vydělal jsem desítky milionů před zdaněním, ale to už jsem říkal.

Zajímal se o vás nějak speciálně některý finanční či daňový úřad?
Zajímá se o mě standardně. Není v tom žádný strýček Vik, žádné krabice od bot napěchované miliony. Podstupuji standardní kontroly jako ostatní. Komukoli rád ukážu své daňové přiznání…

…vážně? Na to bychom se rádi v redakci podívali.
Myslím to tak, že ho ukážu tomu, kdo má na to oprávnění. A to vy nejste. A hlavně není důvod ho ukazovat, protože na finančním úřadě ho mají k dispozici. Tam leží.

Točím se kolem vašeho majetku pořád proto, že jste blízkým přítelem Mirka Topolánka. On je předsedou velké strany a byl premiérem, mnohá jeho rozhodnutí ovlivňovala nejrůznější zakázky. Neměl by být jako politik opatrnější v tom, kde a s kým se schází?
Kdyby byl také na ostatní české politiky nasazen vysloužilý generál zpravodajské služby a jeho pohůnci, tak by se v této zemi všichni velmi divili, s kým se ti politici stýkají. Znám to prostředí poměrně dobře a právě Mirek Topolánek se stýká například jen s tou slušnější částí podnikatelů.

Právě o tom není mnoho lidí přesvědčeno a hlavně kolem Topolánka pořád něco víří. Proč?
Protože na rozdíl od našich protivníků nemáme žaludek na to, abychom na někoho nasazovali tyto metody a roznášeli kompromitující materiály. To já dělat nebudu.

Myslím to tak, zda by si Topolánek neměl konečně dávat větší pozor na to, s kým se stýká?
Na co by si měl podle vás dát pozor? Nedělá nic špatného. V Toskánsku se nejednalo o ničem, co se pořád barvitě popisuje. Kdyby to už chtěl někdo dělat, tak to udělá v klidu v Praze.

fotografie cestujících na luxusních jachtách v italském letovisku Monte ArgentarioHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Soud zamítl žalobu šumavského parku, Kreuziger mu nemusí prodat pozemky

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Bývalému cyklokrosaři Romanu Kreuzigerovi staršímu se otevřela cesta k částečné obnově vesničky Zhůří na Šumavě....

Háčkovaná paráda zdobí ve Františkových Lázních stromy i Františka

Netradiční háčkovaná výzdoba v ulicích Františkových Lázní

Zajímavá tradice vzniká ve Františkových Lázních. Do slušivých háčkovaných oblečků tam odívají nejen symbol města,...

Vyšetřování únosu Čechů v Libanonu je u konce. Policie případ odložila

Pětice Čechů unesených v Libanonu v červenci 2015.

Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování případu pětice Čechů, kteří byli v roce 2015 uneseni...Najdete na iDNES.cz