Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dalík: Klidně napište, že jsem Topolánkův pasák

  1:00aktualizováno  1:00
Vítejte ve světě Marka Dalíka. Třicetiletého elegána se slabostí pro funkcionalismus, Platona a jahodové knedlíky. K novému předsedovi vlády Mirku Topolánkovi nemá nikdo blíž než on. Říká se mu Topolánkův stín, Topolánkův Šlouf, Topolánkův pasák.

Mirek Topolánek s Markem Dalíkem | foto: David Neff

Výčet jeho údajných hříchů je nekonečně dlouhý: zbavil se Topolánkových ostatních spolupracovníků, izoloval ho od členů strany, může za krizi premiérova manželství, založil si na známosti s vlivným politikem svůj vlastní byznys...

Kdo to tedy řídí?
V kuloárech ODS koluje se škodolibým úsměvem vyprávěná historka o tom, jak krátce po volbách vběhla na zasedání výkonné rady strany rozhněvaná Pavla Topolánkova s mobilním telefonem, který si její manžel zapomněl doma.

"Vy si myslíte, že to tady řídíte? Já vám ukážu, kdo to řídí," řekla prý konsternovaným šéfům strany a začala předčítat textové zprávy od Marka Dalíka a poslankyně Lucie Talmannové.

Pavla Topolánková, která byla až do příchodu Marka Dalíka hlavním stratégem politické kariéry svého manžela, o svém nástupci mluvit nechce. "Myslím, že nemám nic zajímavého, co bych vám k němu řekla."

Proč mě nikdo nemá rád
Jasné je to, že ani mezi premiérovými přáteli a spolustraníky není Topolánkův rádce, známý především z aféry Kořistka, nijak oblíbený. Spíš naopak. Kdyby se konala anketa o nejméně oblíbeného člena ODS, s přehledem by vyhrál.

"V žebříčku oblíbenosti jsem na předposledním místě. Po mně je už jen strýček Jedlička. A kdyby tam byl Kulínský, tak je snad taky za mnou. Tedy jestli ho odsoudí za zneužívání," říká Dalík.

Na stole před ním leží diktafon, který obvykle u lidí jeho postavení způsobuje, že si dávají velký pozor na to, co říkají. Ale to není Dalíkův případ. Tohle je jeho one man show.

"Víte, mě mrzí, že mě nikdo nemá rád. Napište tam, že dokonce kvůli tomu pláču a pouštím si pohádky. Já totiž ODS miluju," deklamuje.

O patnáct minut je to s velkou láskou všechno jinak. "Do ODS jsem vstoupil asi před dvěma lety kvůli Mirkovi Topolánkovi. Nikdy jsem nebyl na žádné jejich schůzi. To bych asi nepřežil," říká věcně.

Mirek Topolánek a Marek Dalík se seznámili v roce 1999. První byl neznámým ostravským senátorem s nulovým vlivem v ODS. Druhý byl jedním z majitelů PR agentury New Deal, která se zaměřovala na zastupování velkých firem. Od té doby jejich kariéry stoupaly společně.

V té době měl Dalík za sebou už jednu velkou zkušenost s politikou. V první polovině devadesátých let, během studia politologie, pracoval v prezidentské kanceláři u Václava Havla na prověřování lidí navržených na vyznamenání.

"Tehdy jsem ztratil svoje ideály o politice a o Havlovi, který byl jedním z mých hrdinů. Zjistil jsem, že jeho chování není motivováno snahou o obecné dobro, ale je to tvrdá mocenská hra. Ovládají ho velmi podivní lidé. Různí Kocábové a Bakalové," říká Dalík.

Společně s ním tehdy pracoval na Hradě i Jan Novák, který je Dalíkovým kamarádem z vysoké školy a dnes je šéfem Úřadu vlády. "Pro Mirka Topolánka jsem dlouhá léta pracoval zadarmo. Byl to takový můj koníček," říká Dalík, který se údajně čas od času chlubívá tím, že právě on vyjednal Topolánkovo zvolení předsedou strany.

Pamětníci Topolánkova předpremiérského období tvrdí, že se Dalík systematicky celá léta snažil zbavit Topolánkových ostatních spolupracovníků včetně jeho manželky a nechat si politika jenom pro sebe.

Není zřejmé, nakolik jsou názory Topolánkových bývalých kolegů ovlivněny pocitem ublíženosti, jisté je, že kromě Dalíka už dnes premiér mnoho skutečně blízkých spolupracovníků nemá.

Se svým hlavním poradcem tráví v podstatě 24 hodin denně - bydlí ve stejném domě a jezdí na společné dovolené. "Jsem s ním víc než se svojí přítelkyní," říká Dalík.

On předjednával s Jaroslavem Tvrdíkem obsah povolebních summitů Topolánek-Paroubek. On je považován za Topolánkova poradce přes zpravodajské služby, přestože premiér zaměstnává i bývalého šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora.

On je ten, u koho kapitáni byznysu žádají o audienci u Topolánka. S ním se premiér radí, jak co nejlépe zažehlit aféru kolem svého mimomanželského vztahu s poslankyní Lucií Talmannovou.

Jsem pasák, napište to
Dalík odmítá názor, že se mu mediální zahlazování aféry Talmannová zatím příliš nepovedlo. Otevřenost, s jakou mluví o Topolánkových milostných potížích, dobře ukazuje jeho sebevědomí ve vztahu s předsedou vlády.

"Jak to chcete mediálně hrát, když to nemá vyřešeno? Podle mě v situaci, v jaké se ocitl, by buď měl přerušit všechny kontakty s paní Talmannovou, nebo opustit svoji rodinu, nebo říct, že žádný vztah nikdy nebyl a že to je mediální spekulace. Nic z toho neudělal, protože to třetí zřejmě není pravda a k výběru další varianty jsme zatím nedospěli."

Se stejnou sebevědomou arogancí hovoří i nařčeních, že právě on byl dohazovačem vztahu mezi Topolánkem a Talmannovou.

"Jasně, jen to tam napište. Talmannovou pasu ještě dýl než Topolánka. Potkal jsem ji už dávno v jednom žižkovském hotelu společně s Petrou Buzkovou. Byl to reálný socialismus, popraskané chodníky, kapající kohoutky, na pokojích tekla jenom studená voda. Klidně napište, že to všechno začalo v hotelu Ostaš. Mně je to jedno," říká ironicky.

Z politiky netyju
Členové strany Marku Dalíkovi vyčítají, že mu nejde o prospěch ODS, ale o vlastní obchodní zájmy. Konkrétní důkazy zatím nikdo nepředložil.

"Že se o mně říká, že pasu Mirka Topolánka? Že obcházím firmy s kufříkem, vybírám od nich peníze a za to jim slibuju, že za ně u premiéra ztratím slovo? Víte, já mám Zlaté stránky a u každé firmy mám tečku. Zelená znamená, že už dala peníze. Žlutá, že se rozhoduje, a červená, že odmítla. Proto taky teď bude mít New Deal miliardový obrat... Vždyť je to absurdní!"

PR agentura New Deal Communications je hlavním zdrojem Dalíkových příjmů. V branži je téměř neznámá a není členem asociace PR agentur.

Mezi její klienty patří například brněnská firma Alta, která dělá - často s pomocí státní exportní banky - velké obchody v Rusku, státní podnik Česká pošta nebo výrobce tuňákových konzerv Rio Mare.

Dalík říká, že jeho firma má osm zaměstnanců (patřila mezi ně i Pavla Topolánková či premiérův nynější tiskový tajemník Radim Ochvat) a její obrat se pohybuje kolem pětadvaceti milionů ročně.

Teď se prý rozhoduje, jestli agenturu prodá a půjde dál s Topolánkem, nebo naopak odejde ze služeb premiéra. "Vždyckymě rozčilí, když se někde dočtu, že tyju z politiky. Naopak, já kvůli práci pro Topolánka ztrácím klienty."

"Třeba Skanska. Ta byla můj významný klient. A pak přišel Andrej Surňak (významný lobbista z okruhu sociální demokracie) a řekl: Buď si necháte Dalíka, nebo budete mít státní zakázky. A tak jsem přišel o Skansku."

Mám umělecké sklony
"Že se možná teď kvůli Topolánkovi seznámím s potenciálními klienty? To je přece všude na světě. V Americe taky profitujete, když jste prezidentův kamarád z golfu."

Dalík během rozhovoru často působí ukřivděně. "Všichni si myslíte, že jsem podržtaška a totální zločinec. A kdo o mně ví, že mám umělecké sklony a ambice, zajímám se o design, navrhuji nebo spolunavrhuji nábytek a píšu básně?"

Těžko říct, co z toho všeho, co říká, myslí vážně. Někdy působí jako kluk, který dětinsky žadoní o pochvalu. Třeba když vypráví o vybavení bytu, který si za osm milionů korun koupil na pražských Hradčanech.

"Mám rád prvorepublikový funkcionalismus a industriál. Doma mám Loosovu i Corbusierovu lenošku. V kuchyni mám v rohu obrovský vrtulový větrák z neopracované oceli z New Yorku padesátých let. To je můj vkus."

Se stejnou pýchou hovoří i o svém čtenářském vkusu. "Mám doma obrovskou knihovnu plnou náročné intelektuální literatury. Téměř nečtu prózu. Spíš literární eseje, literaturu faktu - zejména o umění. Celého Platona jsem přečet třikrát."

Oni mi závidí
Podle Dalíka veškerá nevraživost k jeho osobě vychází ze závisti. Dokonce se odhodlá k překvapivé historické analýze: "Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů - teď vy určitě do novin napíšete, že srovnávám ODS s NSDAP - tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi (Hitlerův nejbližší spolupracovník; v druhé polovině války kontroloval, kdo se k vůdci dostane, pozn. red.)."

"A proč? Protože byl blízko k tomu Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený. Hlavním momentem v politice je touha po moci. A ta se koncentruje kolem šéfa, kterému proto všichni chtějí být co nejblíž. A když jim tam - těm zasloužilým, zkušeným, ostříleným a inteligentním - překáží někdo, kdo je v jejich očích nezvolený, nějaký mladý podržtaška, tak je z toho problém. To samozřejmě myslím obecně."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Komunističtí poslanci chodili jako tělo bez duše, vzpomíná Kudláček

Libor Kudláček (v popředí druhý zleva) se svými politickými kolegy z Občanské...

Jak málo v listopadových dnech roku 1989 stačilo, aby události změnily člověku život? Libora Kudláčka, spoluzakladatele...

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, může nasněžit i 40 centimetrů

Sníh v okolí Ještědu

Meteorologové varují před sněhovými jazyky, které se mohou tvořit v horských oblastech od nedělního poledne do...

Právnička, která v práci trávila nadřízenou, odmítá nastoupit do vězení

Věra Kubíčková před jednáním Městského soudu v Praze (29. května 2017)

Bývalá zaměstnankyně Správy železniční dopravní cesty Věra Kubíčková, kterou soudy potrestaly tříletým vězením za...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.