Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek)

Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Většina politiků se o naše názory nezajímá, myslí si čtyři z pěti Čechů

  • 40
Většina politiků se nezajímá o názory obyčejných lidí. Myslí si to 82 procent dotázaných v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Lidé jsou podle šetření skeptičtí také v otázce možnosti změnit zezdola dění ve státě. Většina však souhlasí s tím, že se mohou k veřejným problémům aspoň otevřeně vyjadřovat.

Naprostá většina českých občanů (82 procent) si myslí, že o mínění lidí se zajímá jen malá část politiků. Čtrnáct procent dotázaných je dokonce přesvědčeno, že o názory občanů se nezajímá vůbec nikdo. Ve srovnání s loňským únorem se v této věci názory ve společnosti takřka nezměnily.

Rozhodujícím faktorem odpovědí je podle agentury CVVM především životní úroveň respondentů. Optimističtěji hodnotili přístup politiků právě lidé, kteří svou životní úroveň označili jako dobrou.

Zájem politiků o názory občanů v únoru 2017 podle CVVM (14.3.2017).

Z výsledků CVVM dále vyplývá, že dvě třetiny občanů souhlasí s tím, že se mohou otevřeně vyjadřovat k problémům ve společnosti. Oponuje jim zhruba třetina respondentů (32 procent). Přesně polovina lidí si myslí, že má možnost ovlivnit dění ve své obci, 47 procent občanů takovou šanci necítí.

Pouze 16 procent občanů zastává názor, že mohou ovlivnit řešení problémů na celostátní úrovni, 81 procent soudí opak. O tom, že mohou lidé dosáhnout svých oprávněných požadavků, je přesvědčeno 37 procent Čechů. Více jak polovina tomu však nevěří. Skeptičtěji se k možnosti ovlivňování veřejné sféry staví lidé starší šedesáti let, kteří si častěji myslí, že nemohou dosáhnout svých požadavků.

V porovnání s únorem 2016 lze zaznamenat posun pozitivním směrem. O devět procentních bodů stoupl podíl těch, kteří si myslí, že mohou ovlivnit dění ve své obci či městě. O sedm procentních bodů vzrostl podíl lidí, kteří věří v prosazení svých oprávněných požadavků.

Pozitivněji než loni toto dobou se lidé dívají i na možnost ovlivnit celostátní dění či vyjadřovat se k problémům společnosti. „Kromě možnosti otevřeně se vyjadřovat k problémům společnosti se u všech ostatních jedná o vůbec nejpozitivnější hodnocení za celou dobu, kdy tuto otázku CVVM respondentům pokládá, tedy od roku 1997,“ dodali autoři průzkumu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video