Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

CVVM: Volby by vyhrála ČSSD

  15:36aktualizováno  15:36
Poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění přinesl překvapení. Volby do sněmovny by totiž dnes vyhrála vládnoucí ČSSD s 22 procenty hlasů. Až druhá by skončila v posledních průzkumech dosud vedoucí Čtyřkoalice, kterou by volilo 21 procent lidí. ODS by pak získala 20 procent hlasů.
Graf preferencí

Graf preferencí - Poslední průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění přinesl veliké překvapení. Pokud by se nyní konaly volby do sněmovny, vyhrála by je podle CVVM vládnoucí ČSSD s 22 procenty hlasů. Až druhá by skončila v posledních průzkumech dosud vedoucí Čtyřkoalice, kterou by volilo 21 procent lidí. ODS by pak podle získala 20 procent hlasů. Čtvrtá KSČM má podle květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 15 procent příznivců (18. května 2001). | foto: iDNES.cz

Čtvrtá KSČM má podle květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 15 procent příznivců.

Podle výsledků průzkumu se u sociální demokracie projevila vzestupná tendence. V březnu se pro ni vyslovilo jen 16 procent dotázaných, v dubnu 18 procent a v květnu už 22 procent.

U ODS a KSČM je situace poměrně stabilní, naopak počet čtyřkoaličních příznivců klesal z březnových 25 procent na 23 v dubnu a 21 procent v květnu.

Podle STEM vede Čtyřkoalice
Výsledky průzkumu se poněkud liší od šetření, které tento týden zveřejnilo Středisko empirických výzkumů. Podle něj by volby vyhrála Čtyřkoalice, které by dalo hlas téměř 26 procent lidí.

Občanští demokraté s 22 procenty preferenčních hlasů ztrácejí na vedoucí Čtyřkoalici asi čtyři procenta. Hlasovací lístek s kandidáty ČSSD by do volební urny podle STEM vhodilo asi 21 procent občanů a komunisty by volilo téměř 17 procent lidí.

ČSSD podporují hlavně méně vzdělaní
Sociální demokracie má podle CVVM častější podporu mezi dělníky, manuálně pracujícími a lidmi s neúplným středním vzděláním.

ODS je atraktivní zejména pro dotázané s dobrou životní úrovní a voliče s vyšším vzděláním. Silné pozice má také u podnikatelů, zaměstnanců v jiných než dělnických profesích, lidí vysoce kvalifikovaných, duševně pracujících a studentů.

KSČM tradičně oslovuje zejména důchodce, voliče se špatnou životní úrovní a dotázané s nižším vzděláním. Mezi voliči KDU-ČSL jsou výrazněji zastoupeny ženy, Moravané a lidé starší 60 let. U Unie svobody byla zaznamenána častější podpora mezi lidmi s dobrou životní úrovní.

Předpokládaná volební účast se podle analytiků příliš nemění. V březnu počítalo s účastí ve volbách 65 procent dotázaných, v dubnu 64 procent a v květnu by šlo volit 67 procent respondentů.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz