Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

CVVM: Lidem vadí nezaměstnanost a korupce

  12:23aktualizováno  12:23

Přes tisíc respondentů odpovídalo začátkem prosince na otázku, zda se letos situace v některých oblastech zlepšila, zhoršila nebo zůstala stejná.

"Ve většině sledovaných oblastí nedošlo podle respondentů k žádným výrazným změnám," zhodnotila průzkum Naděžda Horáková z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Nadpoloviční většina respondentů podle ní nezpozorovala v Česku žádnou změnu v dodržování lidských práv, možnosti občanů účastnit se rozhodování o věcech veřejných, kultuře, dopravní obslužnosti, školství nebo právním prostředí.

Téměř polovina lidí se domnívá, že se nijak nezměnilo fungování úřadů, zdravotnictví a vztahy ČR se zahraničím. Ty se naopak podle třetiny dotázaných zlepšily.

"Pozitivní vývoj spatřují Češi zejména v nabídce zboží a služeb (ke zlepšení situace došlo podle 58 procent dotázaných). Více než třetina lidí hodnotí kladně vývoj v oblasti životního prostředí," doplnila analytička CVVM.

Změnu k lepšímu pak přibližně čtvrtina dotázaných pozorovala také v kultuře, ve vstupu naší země do Evropské unie a v situaci v armádě. Pozitivní hodnocení vývoje v letošním roce převažovalo také v případě vědy a výzkumu.

Vývoj většiny sledovaných oblastí hodnotí větší část respondentů negativně. Nejvíce, 69 procent, je nespokojeno s vývojem nezaměstnanosti. Každý druhý negativně hodnotil také vývoj sociálních jistot, bezpečnosti občanů a politické situace.

"Necelé dvě třetiny dotázaných zaujaly negativní postoj k letošnímu vývoji korupce a hospodářské kriminality v naší zemi," poznamenala Horáková.

K největšímu posunu oproti minulým rokům došlo v hodnocení zdravotnictví. "Vývoj zdravotnictví za rok 2003 hodnotily negativně více než tři čtvrtiny respondentů, vývoj za rok 2004 už pouze 33 procent oslovených," upřesnila Horáková.

Zlepšil se i pohled lidí na nezaměstnanost, školství, zemědělství, dopravní obslužnost, fungování hospodářství a životní úroveň.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz