Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

CVVM: Klausovi za dva roky přestala důvěřovat čtvrtina příznivců

  15:36aktualizováno  15:36
Průzkum Centra veřejného mínění ukázal, že prezidentu Václavu Klausovi důvěřuje čím dál méně obyvatel. Proti poslednímu podobnému průzkumu z loňského října propadl o pět procent, od roku 2007 ztratil dokonce už 18 procent. Značné důvěře se těší ombudsman Otakar Motejl.

Václav Klaus před novoročním projevem 2009 | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Sociologové Centra veřejného mínění Akademie věd se loni v prosinci ptali obyvatel na důvěru vybraným vrcholným politikům a ústavním činitelům.

"Předložený seznam obsahoval jména pětadvaceti čelných ústavních činitelů. Do výzkumu byli vedle standardně zařazovaných členů vlády, prezidenta, předsedů Senátu a Poslanecké sněmovny a předsedů parlamentních stran začleněni také ombudsman a předseda Ústavního soudu," vysvětlili autoři průzkumu na webu CVVM.

Nejvyšší důvěře se těší ombudsman Otakar Motejl s 61 procenty. Následuje ho prezident Václav Klaus, kterému věří 55 procent dotázaných. Proti poslednímu průzkumu z loňského října ale ztratil pět procent, důvěra v hlavu státu klesá trvale už od roku 2007.

Jedinou výjimkou na hranici statistické odchylky byly výsledky z října, kdy si Klaus polepšil o dvě procenta. Nyní ale důvěra v něj klesla ještě níže, než byla kdy předtím. Proti únoru 2007, odkdy je do tohoto průzkumu pravidelně zařazován a kdy získal důvěru 73 procent lidí, si pohoršil o 18 procentních bodů. Ztratil tak čtvrtinu příznivců.

Ještě nižší důvěru vyjádřili respondenti předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému (40 procent), ministrovi zahraničí Karlu Schwarzenbergovi (39 procent) a předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi (38 procent, minule měl ale pouze 32 procent). Oproti říjnovému průzkumu si významně polepšil také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (o sedm bodů na 27 procent).

Dalším z ukazatelů, které CVVM používá, je index vyjadřující převahu kladných nebo negativních postojů. Pouze tři z politiků získali převážně kladná hodnocení - ombudsman, prezident a předseda ÚS.

Naopak nedůvěra převažuje v případě Martina Bursíka, Mirka Topolánka, Ivana Langera, Džamily Stehlíkové, Jiřího Čunka a Tomáše Julínka. Poslední dva zmínění skončili z tohoto pohledu v průzkumu CVVM poslední.

"Do celkových výsledků se přirozeně promítá také to, že celou řadu politiků veřejnost příliš nezná. Připomeňme, že přibližně dvě pětiny dotázaných dosud neznají například ministry Václava Jehličku a Aleše Řebíčka," dodali sociologové.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz