CVVM: Eurovolby by vyhrála ODS, socialisté mají o 8,5 procenta méně

  14:26aktualizováno  16:36
Červnové volby do Evropského parlamentu by podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrála ODS. Volilo by ji 36,5 procenta dotázaných. Druhá ČSSD, která ještě v dubnu vedla, by dostala 28 procent hlasů. Ochota voličů jít k eurovolbám klesá, podle odborníků za to může negativní kampaň stran.

ODS by v eurovolbách dalo svůj hlas 36,5 procenta lidí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jiří Paroubek reagoval na výsledek slovy, že průzkumy se různí a že je to nyní první průzkum s větším náskokem ODS. "Je to překvapivé, jiné průzkumy to nenaznačují," řekl ČTK předseda sociální demokracie.

Šéf ODS Mirek Topolánek očekává, že sociální demokracie kvůli těmto výsledkům přitvrdí svou negativní kampaň.

"Nezabývám se cizími průzkumy, nevěřím jim. Teprve teď se můžeme těšit na skutečnou hysterii ČSSD. Napadání, dezinformační kampaně, pseudoskandály, útoky na Modrý tým a podobně," napsal expremiér esemeskou iDNES.cz.

Volební model pro volby do EP.

Volební model vychází z aktuálních preferencí stran do EP a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v nadcházejících volbách. Nezahrnuje respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, ani ty, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu by volili.

Do europarlamentu by se podle CVVM dostaly ještě KSČM s 15,5 procenta, KDU-ČSL s 6,5 procenta. Překročit pětiprocentní práh by mohla i Strana zelených, kterou preferuje 5,5 procenta lidí.

Další strany se přes pět procent nedostaly. Relativně úspěšná je Suverenita Jany Bobošíkové, kterou chtějí volit dvě procenta lidí. CVVM naopak potvrzuje květnové zjištění agentury STEM, že na volební fiasko se mohou připravit euroskeptické strany Libertas.cz Vladimíra Železného a Svobodní Petra Macha.

Strany odrazují negativní kampaní

Výzkum CVVM zjistil, že v průběhu jara klesá ochota lidí jít k eurovolbám. Ještě v březnu plánovalo volit 49 procent lidí, v dubnu 46 procent, nyní už jen 40 procent.

Podle odborníka na média a marketing Daniela Köppla za to mohou samy politické strany. Sociální demokracie, ODS i zelení totiž vsadili na negativní kampaň. - čtete více o kampani Strany zelených, která útočí na prezidenta Klause

"Obecně se tvrdí, že negativní volební kampaň odlákává voliče. Druhý důvod může být, že dodnes nikdo nevysvětlil voličům, proč k těm volbám mají jít," řekl Köppl iDNES.cz

V kampani podle něj chybí samotný apel na voliče, aby k volbám přišli. "V reklamní branži se tomu říká 'call to action', tedy výzva k činnosti - takové to 'kupte ten jogurt!'. Zde žádná není," dodal Köppl.

Velkou roli naopak nepřipisuje často kritizované grafické podobě a nenápaditosti billboardů. "Formální stránka je myslím přeceňovaná. Problém je v případě politických stran v produktech," řekl iDNES.cz Köppl.

I přes pokles ochoty jít k volbám je pravděpodobné, že účast bude větší než v roce 2004. Při prvních a zatím posledních volbách do Evropského parlamentu odevzdalo hlas 28,3 procenta lidí.

ČSSD může volby naschvál vypouštět, naznačil Köppl

Průzkum CVVM naznačuje, že před eurovolbami příliš nefunguje nejviditelnější kampaň ČSSD, která navíc sází na profesionální marketingové konzultace a výzkumy veřejného mínění. To se dá podle Köppla dá vysvětlit různými způsoby.

"Já osobně bych nevylučoval ani to, že jedna z velkých politických stran záměrně eurovolby prohraje, aby mohla mobilizovat voliče k volbám do Sněmovny. V Česku funguje princip vyvažování. Nestává se, aby jedna politická strana vyhrála třikrát za sebou," naznačil Köppl, že ČSSD si může nechávat rady expertů až na podzim.

S odlišným výsledkem průzkumu přišla nedávno agentura STEM. Podle jejího květnového průzkumu má v eurovolbách největší šance sociální demokracie. - čtěte více o průzkumu agentury STEM

Už STEM ale upozorňovala, že při klesající ochotě lidí jít k volbám se může situace obrátit. Věrnější voliče má totiž stále ODS. Negativní kampaň, na niž ČSSD sází, se tak paradoxně může obrátit proti ní samé. Podle odborníků totiž přispívá k poklesu volební účasti, což sociální demokracii nesvědčí.

Jan Červenka z CVVM ale upozorňuje, že čísla průzkumu je nutno brát s nadhledem - procenta podpory stran vycházejí totiž jen ze vzorku 353 lidí, kteří řekli, že půjdou k volbám.

"Výběrová chyba může být dost veliká," řekl iDNES.cz Červenka. Podle statistických příruček se může u nejsilnějších stran u takto malého vzorku pohybovat i nad plus minus 5 procentních bodů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Ministr Toman couvá, zvířata z cirkusů asi nevyžene. Naštval aktivisty

Ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší vystupuje s černým šátkem na hlavě.

Bez cvičených zvířat by cirkusy ztratily smysl, míní ministr zemědělství Miroslav Toman. Postavil se proto proti zákazu...

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Najdete na iDNES.cz