CVVM: Eurovolby by vyhrála ODS, socialisté mají o 8,5 procenta méně

  14:26aktualizováno  16:36
Červnové volby do Evropského parlamentu by podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrála ODS. Volilo by ji 36,5 procenta dotázaných. Druhá ČSSD, která ještě v dubnu vedla, by dostala 28 procent hlasů. Ochota voličů jít k eurovolbám klesá, podle odborníků za to může negativní kampaň stran.

ODS by v eurovolbách dalo svůj hlas 36,5 procenta lidí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jiří Paroubek reagoval na výsledek slovy, že průzkumy se různí a že je to nyní první průzkum s větším náskokem ODS. "Je to překvapivé, jiné průzkumy to nenaznačují," řekl ČTK předseda sociální demokracie.

Šéf ODS Mirek Topolánek očekává, že sociální demokracie kvůli těmto výsledkům přitvrdí svou negativní kampaň.

"Nezabývám se cizími průzkumy, nevěřím jim. Teprve teď se můžeme těšit na skutečnou hysterii ČSSD. Napadání, dezinformační kampaně, pseudoskandály, útoky na Modrý tým a podobně," napsal expremiér esemeskou iDNES.cz.

Volební model pro volby do EP.

Volební model vychází z aktuálních preferencí stran do EP a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v nadcházejících volbách. Nezahrnuje respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, ani ty, kteří nejsou rozhodnuti, kterou stranu by volili.

Do europarlamentu by se podle CVVM dostaly ještě KSČM s 15,5 procenta, KDU-ČSL s 6,5 procenta. Překročit pětiprocentní práh by mohla i Strana zelených, kterou preferuje 5,5 procenta lidí.

Další strany se přes pět procent nedostaly. Relativně úspěšná je Suverenita Jany Bobošíkové, kterou chtějí volit dvě procenta lidí. CVVM naopak potvrzuje květnové zjištění agentury STEM, že na volební fiasko se mohou připravit euroskeptické strany Libertas.cz Vladimíra Železného a Svobodní Petra Macha.

Strany odrazují negativní kampaní

Výzkum CVVM zjistil, že v průběhu jara klesá ochota lidí jít k eurovolbám. Ještě v březnu plánovalo volit 49 procent lidí, v dubnu 46 procent, nyní už jen 40 procent.

Podle odborníka na média a marketing Daniela Köppla za to mohou samy politické strany. Sociální demokracie, ODS i zelení totiž vsadili na negativní kampaň. - čtete více o kampani Strany zelených, která útočí na prezidenta Klause

"Obecně se tvrdí, že negativní volební kampaň odlákává voliče. Druhý důvod může být, že dodnes nikdo nevysvětlil voličům, proč k těm volbám mají jít," řekl Köppl iDNES.cz

V kampani podle něj chybí samotný apel na voliče, aby k volbám přišli. "V reklamní branži se tomu říká 'call to action', tedy výzva k činnosti - takové to 'kupte ten jogurt!'. Zde žádná není," dodal Köppl.

Velkou roli naopak nepřipisuje často kritizované grafické podobě a nenápaditosti billboardů. "Formální stránka je myslím přeceňovaná. Problém je v případě politických stran v produktech," řekl iDNES.cz Köppl.

I přes pokles ochoty jít k volbám je pravděpodobné, že účast bude větší než v roce 2004. Při prvních a zatím posledních volbách do Evropského parlamentu odevzdalo hlas 28,3 procenta lidí.

ČSSD může volby naschvál vypouštět, naznačil Köppl

Průzkum CVVM naznačuje, že před eurovolbami příliš nefunguje nejviditelnější kampaň ČSSD, která navíc sází na profesionální marketingové konzultace a výzkumy veřejného mínění. To se dá podle Köppla dá vysvětlit různými způsoby.

"Já osobně bych nevylučoval ani to, že jedna z velkých politických stran záměrně eurovolby prohraje, aby mohla mobilizovat voliče k volbám do Sněmovny. V Česku funguje princip vyvažování. Nestává se, aby jedna politická strana vyhrála třikrát za sebou," naznačil Köppl, že ČSSD si může nechávat rady expertů až na podzim.

S odlišným výsledkem průzkumu přišla nedávno agentura STEM. Podle jejího květnového průzkumu má v eurovolbách největší šance sociální demokracie. - čtěte více o průzkumu agentury STEM

Už STEM ale upozorňovala, že při klesající ochotě lidí jít k volbám se může situace obrátit. Věrnější voliče má totiž stále ODS. Negativní kampaň, na niž ČSSD sází, se tak paradoxně může obrátit proti ní samé. Podle odborníků totiž přispívá k poklesu volební účasti, což sociální demokracii nesvědčí.

Jan Červenka z CVVM ale upozorňuje, že čísla průzkumu je nutno brát s nadhledem - procenta podpory stran vycházejí totiž jen ze vzorku 353 lidí, kteří řekli, že půjdou k volbám.

"Výběrová chyba může být dost veliká," řekl iDNES.cz Červenka. Podle statistických příruček se může u nejsilnějších stran u takto malého vzorku pohybovat i nad plus minus 5 procentních bodů.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Chovanec a spol. by měli odejít, říká Hamáček v otevřeném rozhovoru

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček sledoval výsledky druhého kola...

Po volbách je terčem kritiky uvnitř vlastní strany, kterou vede. Předseda ČSSD Jan Hamáček však v nezvykle otevřeném...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

Filip odmítl mimořádný sjezd, vedení KSČM aktivity jeho kritiků

Předseda KSČM Vojtěch Filip

První kolo účtování v komunistické straně po tvrdé prohře v komunálních a senátních volbách vyznělo pro předsedu KSČM...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz