Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČVUT chystá pobočku v Telči

  6:01aktualizováno  6:01
Telč - Možná už za rok začnou v Telči studovat první vysokoškoláci v její historii. Za tímto účelem směrovaná aktivita vedení města se na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) setkala s příznivým ohlasem a zájemci o obor památkové péče této školy tak mají velkou šanci v proslulém městě brzy zakotvit.

"Nápad představitelů Telče se nám líbí. Termín otevření vidím reálně na září příštího roku, všechno už závisí jen na potřebných administrativních úkonech," uvedl Vladimír Stejskal, prorektor ČVUT pro pedagogickou činnost.

Do města, jehož městská památková rezervace je na seznamu chráněných památek UNESCO, plánuje vysoká škola umístit asi dvě až tři desítky svých studentů. Ti by se měli vzdělávat na poli architektury, restaurátorství a údržby památek všeobecně. Postupné kroky celého projektu, týkající se především zajištění přednášejících profesorů, se momentálně řeší. Čeká se ještě také na potřebné souhlasy úředníků ministerstva školství. "Ze dvou pětin jsou už naše plány hotové. Pokud se všechno stihne papírově vyřídit, můžeme napřesrok začít," soudí Stejskal.

Vysokoškolské studium
na Vysočině

Jihlava
Krajský úřad připravuje transformaci Vyšší odborné školy na veřejnou vysokou školu. Ministerstvem školství byl projekt vybrán jako jeden ze sedmi v celé zemi, v listopadu bude záměr projednávat parlament. Pokud vše půjde podle plánů kraje, otevře se vysoká škola, v níž by měly studovat až dva tisíce studentů v roce 2002.
Na škole ekonomiky a cestovního ruchu je nově otevřeno magisterské a bakalářské studium ekonomického směru.
Třebíč
Připravuje se soukromá vysoká škola se zaměřením na právo, informatiku a jazyky. Pokud získá akreditaci mohla by se otevřít v září 2002.
Žďár nad Sázavou
V městě působí detašované pracoviště Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Možnost získat vzdělání strojírenského směru zde nabízí ostravská univerzita.
Pelhřimov, Havlíčkův Brod
Možnost získat vysokoškolské vzdělání neposkytují.
O umístění pracoviště vysoké školy do Telče vedení radnice dlouho usilovalo. Po téměř roční přípravě a několika jednáních město letos v květnu navštívil rektor ČVUT Jiří Witzany. Přijel si prohlédnout hlavně prostory, kde by v budoucnu měla škola sídlit. Na závěr své poznávací cesty myšlenku jednoznačně podpořil, s tím, že se mu zdá velmi výhodná.

"Nevymýšlíme žádnou provinční vysokou školu, do toho bychom se vůbec nepouštěli. Máme zájem spolupracovat s renomovanou školou a tou ČVUT rozhodně je. Navíc obor péče o památky se k nám vysloveně hodí," vysvětlil starosta města Václav Jehlička. Také on připustil termín otevření už v příštím roce za uskutečnitelný.

V možnosti zřízení vysokoškolského pracoviště ve svém domovském městě vidí starosta přínos nejen pro ně samotné, ale i pro rozvoj školství v celém regionu. "Dnešní situaci mohu přirovnat době před půldruhým stoletím. Naši předchůdci tehdy s velkým úsilím a také oběťmi rozhodovali o zřízení reálky, dnes gymnázia, v našem městě," dodal Jehlička.

Pro novou pobočku se připravují objekty bývalé učňovské školy, které jsou přímo v historickém centru na náměstí Zachariáše z Hradce a nově spadly pod krajský úřad. Spravuje je ale stále střední odborná škola.

Kraj zatím nebyl oficiální cestou o snaze rozšířit nabídku studia na Vysočině informován. Jeho slovo ale nejen díky majetkovým poměrům bude hrát velkou roli. "Vím, že je to iniciativa pana senátora a starosty Jehličky. I když zatím všechno, co jsem se dozvěděl, je z doslechu a z médií, považuji to za dobrý nápad. Do Telče studijní obor památková péče dobře zapadne," míní Zdeněk Ludvík, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu krajského úřadu.

K jednáním ale podle něj nakonec bude muset dojít, především kvůli majetkovým přesunům. Ze strany svého úřadu nepředpokládá žádné komplikace a věří, že myšlenku podpoří i další představitelé kraje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz