Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fiktivní terorista ve vodojemu. V Praze se cvičilo, jak zvládnout útok

  13:28aktualizováno  13:28
Pražské vodovody a kanalizace v úterý připravily simulaci teroristického útoku na vodojem. Do cvičení, při němž někdo do vodojemu vnikl a otrávil pitnou vodu, se zapojili hasiči, policie a správa města. Cílem bylo odhalit nedostatky v komunikaci mezi složkami. Obyvatel se cvičení nedotklo.

Policie „teroristu“ snadno zpacifikovala (18. října 2016). | foto: Pražské vodovody a kanalizace.

Do vodojemu Bruska v Dejvicích vnikl terorista s neznámou látkou, zjistili v úterý ráno dispečeři Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). A okamžitě informují bezpečnostní agenturu. „Došlo k narušení armaturní komory a zóny s volnou hladinou vody na vodojemu Bruska,“ šíří se zpráva mezi zaměstnanci PVK a bezpečnostními složkami.

Tak začalo cvičení na možný teroristický útok proti vodohospodářské infrastruktuře v Praze. „V současnosti musíme být připraveni i na tuto možnost. Cílem cvičení je ověřit koordinaci a akceschopnost všech složek. To, co potřebujeme prověřit, je fáze po překonání mechanických zábran,“ uvedl ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Po deseti minutách k vodojemu přijíždí auto bezpečnostní agentury, nasledují ho dvě policejní hlídky. Policisté narušitele okamžitě zadrží a odvezou pryč. Ve vodojemu se najde kanystr s neznámou látkou. Přivoláni proto byli hasiči s mobilní laboratoří.

Fotogalerie

„Terorista narušil ochrannou zónu vodojemu a rozběhl se krizový plán. Informovali jsme krizový štáb hlavního města Prahy, v tuto chvíli je informována primátorka,“ vysvětluje Mrkos. Vodohospodáři mezitím odstavili jednu ze čtyř komor vodojemu. Vodovodní síť byla přepásmována, aby domácnosti v Praze 6 a 7 nepřišly o pitnou vodu.

Spolu s hasiči přijíždějí na místo i cisterny, jež by zajistily náhradní zásobování vodou. Jakou látku muž do vodojemu přinesl, chemický tým hasičů zjistí téměř okamžitě pomocí dvou speciálních přístrojů (rozpoznají 12 tisíc látek).

„V průběhu několika sekund jsme schopni říct, co v kanystru bylo. Přístroje ukázaly, že se jedná o motorový olej,“ říká vedoucí chemického oddělení pražských hasičů Jana Vítová. „Taková voda by sice nebyla zdraví nebezpečná, ale je nepoužitelná. Vyčištění všech trubek by bylo náročné,“ doplnila hasička.

O útoku by se lidé dozvěděli z amplionů i SMS

V případě skutečného útoku by občanům, kteří jsou přihlášeni do systému PVK, přišla informační SMS. „Rozezněly by se sirény. Osvědčila se také vozidla městské policie, která by pomocí amplionů informovala obyvatele, že voda je kontaminovaná,“ popisuje Mrkos. Podle něj by celá operace trvala v řádu minut. Pokud by rozbory ukázaly, že voda není pitná, musela by se komora vodojemu vypláchnout a vymýt.

Vodojem Bruska je středně velký vodojem, který zásobuje vodou 67 tisíc lidí, především v Praze 6 a 7. Pražské vodovody jej vybraly záměrně kvůli hustému provozu v okolí. „Cvičíme si i příjezd vozidel v doprovodu policie, protože zvlášť tady v Dejvicích je dopravní situace komplikovaná,“ uvádí Mrkos.

Komplikace na silnici zaznamenali hasiči, kteří vyjížděli ze základny na Petřinách. „Trochu jsme se potýkali se zelenými pruhy na tramvajových pásech. Auta by nám sice uhnula, ale nemají kam. Přesto jsme tady byli do pěti minut,“ hodnotí velitelka zásahu.

Vodárny cvičení vyhodnotí a zprávu rozešlou všem zúčastněným složkám. „Budeme se snažit zjistit, kde mohla být chyba při komunikaci a pokud ji objevíme, bude následovat úprava krizových postupů,“ říká ředitel Mrkos.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz