Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cvičení NATO - dobře prodaná hra na válku

  18:37
Štětín, Polsko - Povstalecké jednotky jsou rozprášeny, v ulicích desítek měst ustala střelba a opět zavládl klid a mír. Uprchlíci se vrací zpět do svých domovů, nová vláda usedá do svých křesel. Práce na obnově válkou zničené země jsou v plném proudu, jen na rozích rušných ulic zůstávají ozbrojené hlídky Multinárodních mírových sil. Nezasvěcený by poznal Bosnu nebo Kosovo. Nikoliv. To jen na území Norska, Polska a ve vodách Baltského moře končí dvoutýdenní rozsáhlé cvičení armád zemí Severoatlantické alince a Partnerství pro mír Strong Resolve 2002 (Pevné odhodlání).

Do cvičení se zapojilo od 1. do 15 . března celkem 30 tisíc vojáků ze 24 členských zemí Aliance a partnerských států sdružených v programu Partnerství pro mír, takřka sto vojenských lodí a osm desítek bojových i zásobovacích letadel.

"Před rokem 1990 byla území známá jako Woodland a Treeland spojená v zemi s názvem Granica. Za vlády populárního Woodlandského prezidenta v roce 1974, země Granica prosperovala a vykazovala vysoký hospodářský a ekonomický růst. Zástupci Woodlandu ovládali a kontorovali vládu i armádu. Naneštěstí se jim ale nepodařilo udržet stabilitu země. V této době zakladájí radikální představitelé Treelandu revoluční hnutí nazvané Treelandská vlastenecká fronta," uváděl vojáky do děje pečlivě připravený scénář operace.

Manévry, do nichž se zapojily rovněž jednotky z České republiky a Slovenska, zahájilo sedmnáct námořních vojenských jednotek z osmi členských zemí NATO vyplutím do vod Baltského moře.

"Cílem cvičení  je prověřit možnosti armád Aliance ve dvou operacích na odlehlých územích a mírových misí společně s armádami členských zemí programu Partnerství pro mír. Norská část má pak za úkol vyzkoušet připravenost členů NATO reagovat podle páté kapitoly washingtonské smlouvy, která předpokládá intervenci vojsk NATO v případě napadení některé z členských zemí," prohlásil vrchní velitel jednotek COMPFOR pro cvičení Strong Resolve americký viceadmirál Cutler Dawson.

Portrét velitele COMPFOR Cutlera Dawsona čtěte - ZDE

Scénář polské části cvičení se pak opíral o fiktivní etnický konflikt v jedné ze zemí střední Evropy. "V jižních a západních provinciích přebrala Treelandská vlastenecká fronta kontrolu. Toto roštěpení brzy vedlo ke svržení vlády. Občanské nepokoje pokračovaly až do intervence Spojených národů," píše se ve scénáři cvičení.

Musíme se snažit, hlásili Bulhaři
Kromě tradičně silného zastoupení amerických a britských armád se poprvé na tak rozsáhlém a na nejrozličnější mise bohatém cvičení představily početné jednotky zemí, které usilují o vstup do Severoatlantické aliance – Rumunsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Bulharsko. "Musíme se snažit, máme eminentní zájem zapojit se do struktur NATO," konstatoval odhodlaně seržant Galin Gančev z bulharského mechanizovaného pěšího pluku.

Ještě urputněji se na výsluní před veliteli členských zemí NATO a všudy přítomné štáby televizí a novináře drali Rumuni. "Jako členové Partnerství pro mír se pochopitelně chceme ukázat," vysvětlil člen rumunské speciální výsadkové jednotky Dmitrij Romancev. Byli doslova všude a tiskové konferenci o úspěších v jednotlivých misích cvičení pořádali takřka denně.

NATO po bohatých zkušenostech amerických ozbrojených sil s popularizací armády dosáhlo stupně, kdy i jméno toho nejprostšího vojína může vévodit novinovým titulkům. Tiskové centrum cvičení ve Štětíně pracovalo celé dva týdny nepřetržitě i v noci a ochotně chrlilo výpovědi z jednotlivých misí a spojovalo telefonicky reportéry s veliteli i obyčejnými pěšáky přímo na pomyslné frontové linii.  S doslovným heslem – co není přísně tajné, musí na stránky novin – nabízela jednotlivá velitelství prohlídky základen i supermoderních strojů.

Do popředí zájmu především polských deníků se okamžitě dostaly elitní jednotky z Ukrajiny, které už mají zkušenosti z mírových operací v bývalé Jugoslávii, Libanonu či Sierry-Leone. "Jsme na prvních takových manévrech. Cvičili jsme speciální operace pod vedením dánských instruktorů," vylíčil program svých mužů velitel ukrajinské výsadkové brigády  Ivan Jakubec.

O síle soustředěné armády a výzbroje a  pozornosti médií svědčí i malý konflikt vyvolaný během manévrů. Velká část jednotek totiž plnila své úkoly na severovýchodě Polska, v Norsku a v rozlehlých oblastech Baltského moře, bohužel k nelibosti tiše přihlížejího Ruska.

Rusko se nemusí bát, jde o cvičení
Znepokojení ze soustředění tak velkého množství ozbrojených jednotek v Polsku a Norsku vyslovil v pátek 8. března generál ruských pobřežních sil Vladimír Michailov. Ten prohlásil, že rozsáhlé cvičení armád celkem 24 členských států NATO a Partnerství pro mír se bezprostředně dotýká ruských hranic a Rusko je pro nadmíru znepokojeno.

"Rusko se nemusí bát, jde jen o cvičení," reagoval s úsměvem hned v sobotu 9. března při své návštěvě polského Štětína polský prezident Alexander Kwaśniewski na obavy Ruska z právě probíhajícího rozsáhlého cvičení NATO a Multinárodních mírových sil. 

Polský prezident označil ruské obavy za neopodstatněné. "Zažil jsem mnoho cvičení a není se čeho bát. Takhle bezchybné, rozsáhlé a dobře připravené jsem ještě neviděl," konstatoval Kwaśniewski.

Šéf generálního štábu Czesław Piątas vzápětí vzkázal ruské straně, že rozmístěná vojska nadále zůstanou na svých místech, aby pokračovaly ve cvičení bojových i humanitárních akcí.

Tragédii střídá šťastná náhoda
Baltské moře je neklidné už několik dní. Od středy 6. března se však divokému tanci vln na mořské hladině přidává i krupobití a silný vichr. V hlavním velitelství Multinárodních sil ve Štětíně panuje poklidná atmosféra. O několik set metrů dále, v informačním a tiskovém středisku v luxusním hotelu Radisson se major Hans Vedholm z Dánska chlubí čerstvým vydáním tištěných novin přímo ze cvičení, které připravuje se svým týmem každý den. V okamžiku se však atmosféra změní.

Z britské fregaty HMS Cumberland přichází zpráva, že při cvičení na širém moři došlo k tragédii. Pětice námořníků – dva britští a tři němečtí vojáci se na rozbouřeném moři plavili 7. března v pomocném člunu mezi německou fregatou Mecklenburg- Vorpommern a zmiňovanou HMS Cumberland. "Jejich člun se převrhl a všichni skončili v ledové vodě," tlumočil Hans Vedholm oficiální stanovisko velitelství.

Ačkoliv byli všichni námořníci při bleskové záchranné akci okamžitě vytaženi z moře a silně podchlazeni svěřeni do péče lékařů, dva příslušníci bundeswehru na následky zranění na palubě britské fregaty zemřeli. "Další tři zachránění muži zůstávají v péči lékařů, i když není jejich stav vážný," konstatoval Vedholm. Příčiny nehody doposud stále vyšetřuje speciální tým vojenských expertů.

Ačkoliv nehoda otřásla jak lidmi z velitelství tak pracovníky střediska, jen o tři dny později tragédii střídá další dramatický příběh, tentokrát však s dobrým koncem. V neděli 10. března zachytila britská fregata HMS Lancaster, která zakotvila poblíž ostrova Bornholm v Baltském moři, hlášení pobřežní stráže o pátrání po malé rybářské lodi. Ta pravděpodobně podle hlášení ztroskotala právě ve vodách kolem ostrova Bornholm. Fregata spolu s francouzskými leteckými hlídkami, které se v oblasti rovněž účastnili cvičení, okamžitě začala po ztroskotané lodi pátrat směrem na sever od ostrova.

"Hlídky zanedlouho objevily raftový člun a díky přesné poloze mohl Lancaster začít se záchranou akcí. Námořní jednotky tak mohly uplatnit své zkušenosti ze cvičení přímo při reálné akci," oznámil vrchní velitel Atlantické flotily NATO a velitel mírových sil COMPFOR pro cvičení Strong Resolve 2002 viceadmirál Cutler Dawson.

Skupina doprovodných lodí kolem fregaty pak objevila v malém člunu pět německých turistů. "Byli lehce podchlazení, ale žádná vážná zranění jsme neobjevili," dodal viceadmirál Dawson. Po ošetření byli Němci transportováni helikoptérou z paluby fregaty na letiště v Bornholmu.

Operace v ulicích? Respekt mají Češi
Druhý útok byl silnější než předchozí. Četa z švédské výsadkové jednotky pomalu projíždí v obrněných vozech Uldebovou ulicí a střílí do domů. Na rohu s Bukowou ulicí vojáci vyskakují z vozů. Najednou se však opět ozvou výstřely z blízkých budov, jeden z vozů je zasažen. "Pryč, pryč, utíkejte," křičí seržant Modigh na své muže prchající přes ulici. Švédský pluk právě plní poslední bojový úkol ve cvičných ulicích výcvikového centra poblíž polského Suletína.

Akci přihlíží asi třicet pozorovatelů, mezi nimi i kapitán armády České republiky Jaroslav Jančura. České vojáky totiž čekala podobná operace. "Trénovali jsme podobné mise asi dva dny," říká kapitán Jančura, který do Polska přijel s dalšími osmatřiceti muži ze čtvrté brigády rychlého nasazení z Chrudimi. "Jednotku tvoří výsadková četa a vozy zabezpečení. Jsme připojení k belgickému praporu," doplnil Jančura. Jeho muži přiletěli už koncem února a jak popsal, zapojili se do klasických mírových misí. "Šlo o průzkum budov a jejich zabezpečení, hlídky, práci na takzvaných checkpointech a předcházení konfliktů mezi obyvatelstvem," popsal cvičební úkoly Jančura.

Právě v těchto operacích si získali čeští vojáci u Belgičanů i Švédů respekt. "Třeba Belgičani by se od nás mohli hodně učit. Kluci jsou fakt dobří, mají totiž zkušenosti už z mírových misí SFOR a KFOR. Takový průzkum města a zajištění teroristů ukrytých v budovách zvládli na výtečnou," vysvětlil Jančura.

Čtyřhvězdičková kasárna pro velitele
Luxusní čtyřhvězdičkový hotel Radisson stojí přímo v centru Štětína. Kolem obřího komplexu budov, z nichž jedné říkají místní obyvatelé „polský world trade centre“,  křižují všechny důležité dopravní tepny města. Hotelová hala je hodna svých hvězdiček a na první pohled se nevyznačuje ničím zvláštním, až na hosty. Místní smetánku v kulatých kožených křesílkách hotelového baru, promenádující se seriózní obchodníky s kufříky v ruce a bohaté turisty v plátěných kloboučcích totiž vystřídali stovky vojenských důstojníků z nejrůznějších zemí a v nejrůznějších uniformách.

Po čtrnáct dní ráno hala ožívala pestrou směsicí uniforem, desítky taxikářů vyčkávaly u vchodu hotelu na své klienty a hoteloví kuchaři chystali bohaté pozdní večeře pro vysoké důstojníky, kteří se před půlnocí vraceli z jednotlivých misí. "V hotelu jsou ubytováni především vojenští pozorovatelé a nejvyšší velitelé, obyčejní vojáci samozřejmě zůstavají na zakládnách  a ve vojenských kempech," uvedl major dánské armády Hans Vedholm.

Řadoví obyvatelé polského Štětína o čilém ruchu ve svém největším hotelu dobře věděli. Především díky otevřené mediální politice velitelů NATO a zájmu polských médií, kteří cvičení řídili, měli lidé dokonalý přehled o tom, kde zrovna startují dánské stroje F-16, jak se daří estonským spojařům či kolik pomyslných teroristů zajali výsadkáři ze Švédska

"Zprávy ze cvičení poslouchám každý den ráno v rozhlase, nejde to přeslechnout, protože rozhlas snad ani nic jiného nevysílá. Navíc jsme hostitelskou zemí ostatních cvičících armád, nic podobného jsme tady nikdy nezažili a každého Poláka by to mělo zajímat," potvrdila úspěch mediální kampaně polská překladatelka Barbara Dabrowská, která vyučuje na jednom ze štětínských gymnázií.

Potoky krve, latex a hlavně make up
"Mám mu ty ruce zlomit?" Zní to jako trochu morbidní vtip, ale dánský seržant Kim Nielsen myslel otázku naprosto vážně. Patří do skupiny maskérů, které zaměstnává armáda a stará se, aby jednotlivé mise vypadaly co možná nejrealističtěji. Za několik hodin se na jeho místě objeví záchranná jednotka a bude plnit další úkol.
Postřelený voják proto musí vypadat postřeleně, mrtví při dopravní nehodě musí být jako mrtví.

Pro cvičící jednotky, například zdravotníky nebo lékaře z polní nemocnice, připravuje Nielsen a jeho družina dokonalé případy. "Máme spoustu možností, jak namaskovat vojáka tak, aby vypadal, že je skutečně zraněn," říká Nielsen. Jeho jednotka funguje v dánské armádě už celých sedm let a za dobu praxe dokáží maskéři realisticky připravit na 120 nejrůznějších nehod, zranění  a nemocí.

Dokonalé výtvory dánského make up týmu, jak si maskéři oficiálně říkají, vznikají díky moderním materiálů. "Používáme spoustu latexu a barev. Krev je rovněž barvivo. Detaily děláme pomocí klasického make upu," popisuje svou práci Nielsen. "Děláme ze zdravých lidí nemocné," usmívá se seržant Harry Christensen zrovna ve chvíli, kdy dvěma polským vojákům v havarovaném voze natírá ústa červenou barvou.

Hel 11:00: Pekelné místo pro vylodění
"Ano pane, teroristé jsou ve vsi. Rozumím, operace začíná!" hlásí zřetelně do vysílačky mladý voják. Ukrytý za betonovým valem mezi domy na kraji vesnice čeká na odpověď. Ostrý vítr a vlnobití přerušují odpověď. "Nic neslyším," křičí mladík do vysílačky zrovna ve chvíli, kdy se vlna roztříští o kamenný násep u pláže. Ostrá zrnka prachu mu vichr nemilosrdně žene do tváře. Pětice průzkumníků mizí opět rychle mezi domy.

Nedělní dopoledne 10. března v rekreačním městečku Hel na severovýchodě Polska není vůbec idylické jako jindy, když ves i okolí okupují stovky turistů. Už týden bičuje úzký polostrov na dohled o přístavní Gdyně silný vítr doprovázený lijáky. "Jen jedno L a cítil bych se jako v pekle," usmívá se major Juha Vauhkonen, finský důstojník, který spolu se čtyřmi švédskými průzkumníky obhlíží vesnici a zjišťují možnosti pro invazi spojeneckých vojsk z moře.

Kvůli počasí museli velitelé operaci již dvakrát odložit. Všech pět mužů není ale ve skutečné válce, jen plní jednu z misí cvičení.  Zatímco se pětice průzkumníků ukrývá mezi domy, jen o několik kilometrů dále kotví americká výsadková loď USS Tortuga. Přípravy na invazi tam trvají už od rána. "Musíme pomalu do lodě čerpat vodu, abychom mohli z útrob lodě vypustit devatenáct výsadkových člunů," popisuje přípavy na vylodění z moře polský major Andrzej Wiatrowski.

Konečně jsou všechny čluny na volném moři. USS Tortuga pokračuje dál v cestě. "Invaze začíná," hlásí svým mužům na břehu Juha Vauhkonen a rozděluje pozice pro vylodění první skupiny výsadkářů. Za zátokou se během několika minut objevují první tři výsadkové čluny a až stokilometrovou rychlostí se přiližují k pobřeží. V každém z nich sedí v plné výzbroji dvacet mužů. "Jdeme, jdeme, jdeme...!" velí hlas z útrob prvního člunu, který přirazil na břeh. Dveře se otvírají a dvacítka mužů se zbraněmi vybíhá na pláž. Okamžitě zaujímají nacvičené pozice. Přes sto sedmdesát mužů a čtyřicet důstojníků obsazuje lehce pobřeží a přístav.

"Příměří přineslo sebou potřebu, aby spojené národy začali řešit rostoucí humanitární krizi ve válkou zasažených územích. Generální sekretář spojených národů proto připravil a navrhl spuštění speciální krizové operace pod velením NATO. Aliance přijala žádost spojených národů a Rada bezpečnosti spojených národů akci schválila. V lednu NATO použilo článek 7 a Chartu OSN. Aliance aktivovala velitelství sil rychlého nasazení. V březnu 2002 jednotky COMPFOR přijíždí do země a vojáci začínají s mírovou operací," uzavírá cvičení Strong Resolve 2002 vojenský scénář.

Voják odklízí naplavené odpadky z pobřeží v polském městečku Hel těsně před vyloděním spojeneckých armád.

Autoři: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...