Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cvičení hasičů na letišti realitu nepřipomínalo

  0:41aktualizováno  0:41
Ruzyně - Na ruzyňském letišti hoří. Z mezipatra příletové haly se valí kouř, v budově je asi deset zraněných lidí. Je pátek, dvě hodiny ráno a houkající hasičské vozy se blíží. Nebezpečí však nikomu nehrozí, je to pouze cvičení pražských a letištních hasičů společně se záchrannou službou - vůbec první tohoto rozsahu od dostavby letiště v roce 1997. Hasiči však měli svůj úkol snad až příliš zjednodušený. Technici již dlouho před jejich příjezdem otevřeli dveře haly dokořán, ochranka vykázala z příjezdové cesty všechna auta. Hasiči čekali i s technikou přichystaní kousek od letištního areálu.

"Vždycky se snažíme, aby cvičení byla jako v reálu. Tato ulehčení jsou prkotinami, s nimiž bychom si v akci jednoduše poradili," tvrdí velitel pražských hasičů Dalibor Gosman.

Několik posledních cestujících, kteří se krátce před akcí vrátili z ciziny, muselo opustit i příletovou halu. "Nechápu, co se tu děje. Myslela jsem, že budu na odvoz čekat v teple, a nyní tady musím mrznout," říká žena, která s kufry stojí u vchodových dveří. Před několika minutami vystoupila z letadla z Tunisu.

Hasiči šplhají z vysokozdvižných plošin na střechu haly a za pár chvil přinášejí první "raněné". "Při hledání v neosvětlených prostorách používáme infrakamery," vysvětluje Gosman. Figuranty přebírají záchranáři a cvičně je nakládají do sanitek. "První auto jsme tady měli za šest minut, což je slušné. Podíl na tom má ovšem to, že v noci jsou silnice v centru prázdné," podotýká ředitel záchranné služby Zdeněk Schwarz. U letiště v tu chvíli stojí šest záchranných vozů. Schwarz zároveň zdůrazňuje, že tato cvičení jsou velmi důležitá. "Vyzkoušíme si spolupráci mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému," vysvětluje a pokračuje: "My však na ruzyňské letiště vyjíždíme docela často. Když například letadlo nahlásí, že má nějaké potíže, musíme tu pro jistotu být."

Krátce před třetí hodinou akce končí

Informace o pátečním cvičení

Asi čtyřicet hasičů a členové záchranné služby se v pátek brzy ráno zúčastnili nácviku zásahu při požáru v terminálu na mezinárodním letišti v Praze-Ruzyni. Bylo to největší cvičení a vůbec první takového rozsahu od dostavby letiště v roce 1997. "Terminál je takové srdce letiště a zásah v něm je velmi složitý," řekl velitel letištních hasičů Josef Kadlec krátce poté, co hasiči z budovy vynesli posledního z několika figurantů. Nácvik zásahu úspěšně skončil krátce před třetí hodinou ranní.

Kadlec také upozornil, že v terminálu, který má přibližně 3500 místností, musel každou skupinu pražských hasičů doprovázet jeden z jejich kolegů z letiště.

Hasiči cvičně likvidovali požár v mezipatře budovy. Figuranty, kteří představovali lidi zasažené dýmem, dostávali ven nejen dveřmi, ale i za pomoci žebříků přes střechu.

Podle Ivana Baudyše, náměstka ředitele České správy letišť, který má na starosti bezpečnost ruzyňského letiště, mělo cvičení za cíl především prověřit možnost součinnosti jednotek pražských a letištních hasičů a Integrovaného záchranného systému.

Cvičení se účastnil i šéf pražské záchranky Zdeněk Schwartz. (24. listopadu 2000)

Asi čtyřicet hasičů a členové záchranné služby se v pátek brzy ráno zúčastnilo nácviku zásahu při požáru v terminálu na mezinárodním letišti v Praze-Ruzyni. (24. listopadu 2000)

Hasičské vozy přijíždějí k letišti Praha - Ruzyně, kde mají cvičení zásahu. (24. listopadu 2000)

Zdvižná plošina zvedá hasiče na střechu terminálu letiště. (24. listopadu 2000)

Páteční cvičení bylo největší a vůbec první tohoto rozsahu od dostavby letiště v roce 1997. (24. listopadu 2000)

"Terminál je takové srdce letiště a zásah v něm je velmi složitý," řekl velitel letištních hasičů Josef Kadlec. (24. listopadu 2000)

Hasiči cvičně likvidovali požár v mezipatře budovy a figuranty, kteří hráli lidi zasažené dýmem z ohně, dostávali ven nejen dveřmi, ale pomocí žebříků i přes střechu. (24. listopadu 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz